خارج شدن خودروهای لوکس از قیمت گذاری دستوری

شنبه 6 دی 99 ساعت 17:34
خارج شدن خودروهای لوکس از قیمت گذاری دستوری

مشاور شورای رقابت گفت: خودروهای لوکس با رشد تولید ۵۰ درصد از قیمت گذاری دستوری خارج شدند.

سید مصطفی صفاری مشاور شورای رقابت در مورد خارج شدن قیمت بعضی از خودروها از قیمت گذاری دستوری، گفت: خودروها برای قیمت گذاری به ۲ دسته تبدیل شده اند که شامل خودروهای اقتصادی یا همان پر تیراژ و خودروهای لوکس  می شود.

مشاور شورای رقابت گفت: خودروهای لوکس به خودروهایی گفته می‌شود که رشد تولید بیش از ۵۰ درصدی دارند. در شورای رقابت تصمیم گرفته شد که خودروهای لوکس با رشد تولید۵۰ درصد از قیمت گذاری دستوری خارج شوند، به طور مثال اگر ۲۰۷ رشد بالای ۵۰ درصد داشته باشد، از قیمت گذاری دستوری خارج خواهد شد.

صفاری تشریح کرد: خودروی تارا هم جزء خودروهای لوکس به شمار می آید، این بدان معناست که قیمت این خودرو را خودروساز مشخص خواهد کرد و از قیمت گذاری دستوری خارج خواهد شد.

مشاور شورای رقابت در مورد قیمت گذاری خودرو در بورس کالا، گفت: باید بستری را فراهم کنیم که قیمت خودرو به صورت شفاف تعیین شود و میزان عرضه و تقاضا برابر باشد، با توجه به اینکه بورس، بازاری شفاف است، در نتیجه رانت و فساد در آن وجود ندارد.

صفاری با تاکید بر اینکه بورس کالا محلی برای کشف قیمت برندهای پر تیراژ تولید کننده های خودرو است، گفت: این کشف قیمت با قیمت‌های منصفانه شورای رقابت یکسان نیست. تا زمانی که تولید افزایش پیدا نکند، این اختلاف قیمت وجود دارد.

مشاور شورای رقابت با ذکر اینکه برای حل این مسئله می‌توانیم جلوی واردات خودرو را باز بگذاریم یا کیفیت تولید داخلی را افزایش دهیم، ادامه داد:با بستن سایت‌هایی که در قیمت گذاری نادرست دخالت دارند، می‌توانیم ترمز افزایش قیمت خودرو را بکشیم. ما باید خودرو ساز را موظف کنیم حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد تولید هفتگی خود را در بازار بورس کالا عرضه کنند.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "خارج شدن خودروهای لوکس از قیمت گذاری دستوری"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
خوب
مهمان

کلا هدفشون ۲۰۷ و چند تا مدل دیگست که با شروط زیاد به دست مصرف کننده واقعی رسیده، فقط میخوان اونارو گرون کنن وگرنه بقیه رو اصلا پیش فروش نکردن

امین
مهمان

از کی تا حالا یه خودرویی که تو رونمایی استارت نمیخوره شده خودروی لوکس؟ دیگه ببینید چقدر وضع بد هست که به این لگن ها میگیم لوکس.