خودروهایی که در بازار ایران لوکس می‌شوند

بروزرسانی در: چهارشنبه 9 بهمن 98 ساعت 13:40
خودروهایی که در بازار ایران لوکس می‌شوند

در روزهایی که گروه‌های مختلف درآمدی توان خرید یک پراید معمولی را هم از دست می‌دهند، قیمت بالای خودروهای خارجی بیشتر از قبل جلب توجه می‌کند؛ خودروهایی که قیمت‌هایشان به طوری بالا نگه‌ داشته می‌شود که در مقایسه با محصولات داخلی، گران‌تر از آنچه هستند، به‌ نظر برسند.

قیمت خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای وارداتی پایین‌تر است. این اختلاف قیمت، چندان هم غیرمنطقی نیست. هزینه امکانات بیشتر، هزینه‌ بالاتر نیروی کار و هزینه‌ حمل در نرخ ارز ضرب می‌شوند و خودروهای وارداتی را در ابتدای فهرست قیمت‌ خودروهای بازار ایران قرار می‌دهند.

با وجود اینکه ثبت سفارش برای واردات خودرو انجام نمی‌شود، اما تأثیر تعرفه‌های تا ۱۰۰ درصدی واردات، هنوز در بازار خودروی ایران دیده می‌شود. به‌همین خاطر است که قیمت‌ خودروهای خارجی در بازار ایران، بسیار بالاتر از قیمت جهانی آنهاست.

نرخ‌های بالای تعرفه ورودی و ممنوعیت ثبت سفارش خودرو اجازه نمی‌دهند خیابان‌های ایران، آخرین مدل‌های خودروهای خارجی را به خود ببیند. بخشنامه ممنوعیت ثبت سفارش خودرو در اوایل تابستان ۱۳۹۷ از طرف وزیر وقت صمت، محمد شریعتمداری ابلاغ شد و به همین خاطر، بیشتر خودروهای خارجی موجود در ایران مربوط به مدل‌ ۲۰۱۸ و قبل از آن هستند.

میانگین نرخ ارز در آخرین فصلی که امکان ثبت سفارش خودرو توسط واردکنندگان وجود داشت یعنی بهار ۱۳۹۷، نزدیک به ۵۷۰۰ تومان بود. نرخ کنونی دلار در بازار آزاد هم نزدیک به ۱۳ هزار تومان است. این دو نرخ کمک می‌کنند تأثیر حقوق گمرکی و تعرفه بالای واردات خودرو را در بازار فعلی خودروی کشور، بررسی کنیم.

کره‌ای‌هایی که برای ایرانی‌ها به‌صرفه نیستند

مدل‌های گوناگون ‌برند کره‌ای کیا در بازار جهانی خودرو به‌عنوان خودروهای مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی شناخته می‌شوند. یکی از ارزان‌ترین مدل‌های این برند در بازار ایران، کیا سراتو ۲۰۱۸ است که هم اکنون از ۲۶۰ میلیون تومان به بالا معامله می‌شود. تیپ پایه این خودرو در زمان عرضه ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده بود که با نرخ دلار بهار ۱۳۹۷ نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان و با نرخ دلار فعلی حدود  یعنی نزدیک به ۲۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان  ارزش دارد.

هیوندای النترا ۲۰۱۸ یکی دیگر از خودروهای کره‌ای در بازار ایران است که قیمت آن در زمان عرضه به بازار ۱۸ هزار و ۸۵۰ دلار یعنی نزدیک به ۱۰۷ میلیون تومان بوده است. این خودرو هم اکنون در بازار ایران با توجه به تیپ، کارکرد و مشخصات فنی بین ۲۷۵ میلیون تومان تا ۶۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. قیمت هیوندای النترا ۲۰۱۸ با نرخ ارز فعلی تقریباً ۲۴۵ میلیون تومان است.

قیمت خودروهای ژاپنی در بازار ایران

یکی دیگر از خودروهای وارداتی موجود در بازار ایران، میتسوبیشی میراژ ۲۰۱۸ است که قیمت آن در زمان عرضه نزدیک به ۱۳ هزار و ۴۰۰ دلار یعنی نزدیک به ۷۶ میلیون تومان با نرخ بهار ۱۳۹۷ و نزدیک به ۱۷۴ میلیون تومان با نرخ دلار فعلی بوده است. میتسوبیشی میراژ هم از جمله خودروهای اقتصادی ساخت ژاپن در زمان عرضه به بازار بود. با این حال، قیمت این خودرو هم اکنون در بازار ایران از ۲۷۰ میلیون تومان شروع می‌شود که نزدیک به چهار برابر از ارزش آن با نرخ ارز زمان عرضه است.

تویوتا C-HR یکی از محصولات ژاپنی است که قیمت پایه مدل ۲۰۱۸ آن نزدیک به ۲۳ هزار دلار اعلام شده بود. این مدل خودروی تویوتا با نرخ ارز بهار ۹۷ نزدیک به ۱۳۱ میلیون تومان و با دلار ۱۳ هزار تومانی این روزها نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومان می‌ارزد. قیمت‌های بازار برای این مدل خودرو از نزدیک به ۹۰۰ میلیون تومان آغاز می‌شود و در تیپ‌های گوناگون به نزدیک یک میلیارد تومان می‌رسد.

خودروهایی که در بازار ایران لوکس می‌شوند

مدل‌های کوناگون بی‌ام‌دبلیو همواره مورد توجه مشتریان خودروهای وارداتی بوده است. ‌این خودروی آلمانی در مدل‌ها و قیمت‌های متفاوت در بازار خودروی ایران موجود است و بعضی از مدل‌های آن در گروه خودروهای چند میلیاردی و لاکچری قرار دارند.

بی‌ام‌دبلیو ۵۳۰i مدل ۲۰۱۸ یکی از خودروهای گران‌قیمت در بازار ایران است که با قیمت پایه نزدیک به ۵۳ هزار دلار عرضه شد و ارزش آن به پول داخلی در بهار ۱۳۹۷ نزدیک به ۳۰۲ میلیون تومان و با دلار ۱۳ هزار تومانی فعلی نزدیک به ۶۹۰ میلیون تومان است. این در حالی است که این مدل بی‌ام‌دبلیو از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آغاز می‌شود و به بالای دو میلیارد تومان در بازار ایران معامله می‌شود.

پورشه ماکان ۲۰۱۸ دیگر خودروی آلمانی در بازار ایران است که در طبقه‌بندی خودروهای اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه قرار ندارد و قیمت آن بر اساس امکانات و ویژگی‌های متفاوتی که می‌تواند داشته باشد، تغییر می‌کند. قیمت پایه این مدل نزدیک به ۴۸ هزار دلار و قیمت مدل فول امکانات توربو، نزدیک به ۸۸ هزار دلار بوده است. قیمت این خودرو با نرخ دلار بهار ۱۳۹۷ بین ۲۷۴  میلیون تومان تا ۵۰۲ میلیون تومان و با نرخ ارز فعلی تقریباً بین ۶۲۴ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۱۴۴ میلیون تومان است. با این حال، حداقل قیمت این خودرو در بازار ایران بیش از ۲.۵ میلیارد است.

مرسدس بنز E200 مدل ۲۰۱۸ دیگر خودرویی است که با توجه به ویژگی‌هایش، قیمت متفاوتی از ۵۳ هزار دلار تا ۱۰۴ هزار دلار دارد. بازه قیمتی که می‌توانست با دلار بهار سال پیش بین ۳۰۲ میلیون تومان تا ۵۹۳ میلیون تومان و با دلار ۱۳ هزار تومانی فعلی از ۶۹۰ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد، اما قیمت فعلی آن در بازار ایران بیش از دو برابر و بالاتر از سه میلیارد تومان است.

خودرو در ایران به مقصد می‌رسد؟

سال‌هاست بازار خودروی ایران با استدلال‌هایی مثل حمایت از صنعت خودرو یا تخصیص بهینه منابع ارزی، تحت تأثیر سیاست‌هایی از قبیل تعرفه‌های تا ۱۰۰ برابری واردات خودرو و پس از آن، ممنوعیت واردات، قرار دارد. سیاست‌هایی که رقبای خارجی تولیدات داخلی را آنقدر از دسترس مصرف‌کننده دور کرده‌اند که گروه‌های متوسط درآمدی نیز خرید خودروی داخلی را نه یک گزینه، بلکه تنها انتخاب پیش روی خود می‌بینند.

در کنار تأثیر منفی این سیاست‌ها بر رفاه مصرف‌کننده ایرانی، مباحث دیگری همچون امنیت خودرو، میزان آلایندگی و مصرف سوخت به نفع حمایت از خودروسازی داخلی به حاشیه رانده شده است.

ایرنا

قیمت روز خودرو

گران‌ترین خودروهای بازار ایران

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "خودروهایی که در بازار ایران لوکس می‌شوند"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
bnd
مهمان

وقتی این قیمتا درج میشه هرچند قیمت پایین هس دقیقا منشا گرفتن افزایش خودرو بخاطر همین موضوعات هس

رضا
مهمان

سراتو۲۰۱۸ رو کجا ۲۶۰ میدن بگو ما بریم بخریم

Mehdi
مهمان

حدودا ۵۵۰ میلیونه ۲۰۱۸ سراتو. نویسنده در خوابِ نازِ زمستانیه

علیرضا رحمانی
مهمان

اینا الکی اند بهتره به قیمت و کیفیت این خودرو ایرانی را اهمیت بدند،دیوانه ها.