علت گرانی خودرو در تعطیلات چیست؟

دوشنبه 18 فروردین 99 ساعت 16:19
علت گرانی خودرو در تعطیلات چیست؟

شیوع ویروس کرونا، بازار خودرو را مثل دیگر بخش‌های اقتصادی کشور تحت تأثیر قرار داده است.

بازار‌های اقتصادی یکی از مهمترین بخش‌هایی بودند که با ورود ویروس کرونا به کشورمان تحت تأثیر قرار گرفتند؛ سایه کرونا آسمان اقتصاد کشور را پوشانده است و خبری از خرید و فروش متداول مردم مگر در برخی کالا‌های اساسی و ضروری نیست.

قرار بود بازار شب عید به نقطه عطفی برای فروش محصولاتی مثل پوشاک، خودرو و مواردی از این قبیل تبدیل شود، اما رکودی کم سابقه بخش‌های گوناگون اقتصادی کشور را در بر گرفته است؛ در این بین بازار پر تلاطم خودرو کشورکه همواره مستعد اتفاق‌های عجیب و غریب از جمله افزایش قیمت‌های باور نکردنی بوده  امروز به طور باورنکردنی با کاهش تقاضای شدید رو به رو شده است.

خرید و فروش خودرو فعلاً تعطیل!

موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در خصوص شرایط بازار خودرو کشور در ایام مقابله با کرونا گفت: کرونا به شدت بازار خودرو را تحت تأثیر قرار داده و از قبل عید و اوایل اسفندماه سال پیش خرید و فروش در این بازار کاهش شدیدی داشته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با تاکید بر اینکه خرید و فروش خودرو هم اکنون به صفر رسیده است، بیان کرد: در حال حاضر هیچ گونه خرید و فروشی در بازار اتفاق نمی‌افتد و نمایشگاه داران تا 23 فروردین تعطیل هستند.

موتمنی تشریح کرد: قیمت‌هایی که در سایت‌ها و فضای مجازی دیده می‌شود واقعی نیست و تا بازگشایی بازار نمی‌توان هیچ قیمتی برای خودرو‌ها اعلام کرد. هم اکنون خرید و فروش خودرو به کمترین میزان خود رسیده است و خیلی از مردم، خرید و فروش خودرو را به خاطر این‌که نیاز به حضور فیزیکی در بنگاه‌ها و دفترخانه‌ها دارد، متوقف کرده‌اند.

او تاکید کرد: مردم نباید فریب سایت‌های خرید و فروش خودرو را بخورند و باید تا بازگشایی بازار صبر کنند تا قیمت‌ها ثابت شود. زمانی که در بازار عرضه‌ای وجود نداشته باشد نمی‌توان روند کاهشی قیمت‌ها را در بازار انتظار داشت.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو با ذکر اینکه افزایش قیمت در بازار خودرو، اثر روانی را به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: اگر امسال، تولید در بازار خودرو بیشتر شود، قیمت‌ها به تعادل خواهد رسید؛ تحویل به موقع خودرو‌های پیش فروش شده موجب حفظ آرامش بازار می‌شود.

متاسفانه اتفاقات پی در پی و مشکلاتی که برای کشورمان ایجاد شد بازار خودرو را به جولانگاهی برای دلالان تبدیل کرد؛ در وضعیت کنونی امکان واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنا بر این تمام نیاز بازار باید از طریق تولیدات خودروساز‌های کشور تأمین شود و طی چند مدت گذشته تولید این خودروساز‌ها کفاف نیاز کشور را نداده است؛ این به معنای کمبود عرضه نسبت به تقاضا و بحرانی شدن شرایط است.

هرچند در چند مدت گذشته خودروساز‌ان تلاش قابل ستایشی برای بهبود شرایط و تأمین نیاز بازار داشتند، اما در نهایت این هدف هنوز محقق نشده و مشکل کماکان پا برجاست؛ تمام توضیحات فوق به معنای آن است که خودرو در کشور ما به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده و کسانی که سرمایه بیشتری داشته باشند می‌توانند حاکمان این بازار و تعیین کننده قیمت نهایی خرید و فروش بازار باشند. فضای حاکم بر بازار خودرو کشورمان سرمایه‌های سرگردان بسیاری را به سمت خود کشیده و شرایط را بد و بدتر می‌کند. در چنین وضعیتی دولت و خودروساز‌های دولتی در تلاش برای کنترل بازار هستند که اغلب امکان پذیر نیست.

تغییر شرایط بازار خودرو با ورود کرونا به ایران

امیر حسین کاکایی کارشناس حوزه خودرو در خصوص آینده بازار خودرو کشور گفت: شیوع ویروس کرونا موضوع مهمی بود که بازار خودرو را به شدت تحت تأثیر قرار داد و کوتاه یا طولانی شدن زمان درگیری با این بیماری می‌تواند شرایط متفاوتی در این بازار ایجاد کند. در صورتی که این بیماری تا یک ماه آینده کنترل شده و کشور به روال عادی خود بازگردد بدون شک با جهش قیمتی رو به رو خواهیم شد.

او بیان کرد: در وضعیت کنونی واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنابر این قیمت خودرو‌های وارداتی به صورت معنی داری تغییر خواهد کرد، قیمت دلار در روز‌های فعلی در حدود 15 هزار تومان است در حالی که مبانی قیمتی ما در این ایام نزدیک به 12 هزار تومان بوده است.

کاکایی تصریح کرد: با توجه به کاهش مسافرت‌ها و معاملات خودرویی، با آغاز مجدداً معاملات مردم به سمت سرمایه گذاری باز خواهند گشت و همین موضوع دلیل افزایش تقاضا و اختلال در بازار خواهد شد.

این کارشناس خودرو تصریح کرد: در وضعیت کنونی خودرو مانند سکه و طلا در کشور ما  ارزشی ریالی پیدا کرده است و همین موضوع موجب شده تا افراد خیلی به دنبال سرمایه گذاری در این بازار باشند؛ در چنین وضعیتی اختلال در بازار خودرو ربطی به عملکرد خودروساز‌ها نداشته و قیمت بازار به موازات قیمت ارز تغییر می‌کند.

او گفت: در 3 ماه آخر زمستان شاهد بودیم که علی رغم افزایش تولید خودرو ساز‌ها بازار روند افزایشی خود را طی کرد. تمام این موارد در صورتی کنترل خواهد شد که دولت قیمت ارز را ثابت نگه دارد. البته توضیحات فوق به معنای رونق بازار نیست.

کاکایی تصریح کرد: در صورتی که روند مقابله با کرونا طولانی‌تر شده و برای چند ماه طول بکشد؛ باید این موضوع را به صورت کلان بررسی کنیم چون که در این صورت اثر معنا دار و ماندگاری بر اقتصاد کشورمان خواهد داشت. با توجه به روندی که این ویروس در کنترل ما طی می‌کند گمان نمی‌کنیم کنترل آن طولانی شود.

بر اساس این گزارش با توجه نوسانات به وجود آمده در حوزه نفت و طلا، کنترل قیمت ارز کار چندان راحتی نخواهد بود و بانک مرکزی با مشکلات زیادی در این امر رو به رو خواهد بود، کما این که در چند روز گذشته هم با نوسان قیمت ارز رو به رو بودیم.

تا چند روز آینده بازار خودرو فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و باید منتظر باشیم تا مشخص شود با نوسان جدید قیمتی رو به رو خواهیم شد یا بازار خودرو شوک خاصی را تجربه نخواهد کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar