قیمت‌گذاری دستوری خودرو نتیجه عکس می‌دهد

دوشنبه 22 اردیبهشت 99 ساعت 11:36
قیمت‌گذاری دستوری خودرو نتیجه عکس می‌دهد

عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه‌سازان کشور عقیده دارد ، قیمت‌گذاری دستوری خودرو در وضعیت کنونی بازار، نتیجه عکس خواهد داد.

بابک کریمخان با اشاره به افزایش قیمت خودرو در طول چند وقت اخیر و با ذکر این‌که قیمت خودرو تابعی از عوامل مختلف است، افزود: وقتی نرخ ارز خصوصاً یورو  با افزایش نزدیک به ۳۰ درصدی از ۱۳ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان رسیده و هزینه دستمزد نیروی کار هم افزایش نزدیک به ۳۰ درصدی داشته، نمی‌توان انتظار داشت این عوامل بر بازار خودرو بی‌تأثیر باشد.

کریمخان تاکید کرد: از طرف دیگر خیلی از قطعات وارداتی خودرو و حتی مواد اولیه مورد نیاز داخلی از جمله فولاد، آهن، آلومینیوم و... هم دچار افزایش قیمت شده است.

رئیس انجمن همگن صنایع خودرو و نیرو محرکه استان کرمانشاه اضافه کرد: هرچند خودروسازان به خاطر محدودیت‌های دستوری که برای آنها در نظر گرفته شده، افزایش قیمتی را اعمال نکرده‌اند، اما بازار راه خود را پیش می‌گیرد و سعی در تطابق قیمت‌ها با شرایط واقعی دارد.

وی عقیده دارد ، در چنین وضعیتی، جلوگیری دستوری از افزایش قیمت خودرو نه تنها جواب نمی‌دهد، بلکه نتیجه عکس در بازار خواهد داشت.

عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور با ذکر اینکه جلوگیری از افزایش قیمت خودرو موجب زیان انباشته خودروسازان و کاهش نقدینگی آنها خواهد شد، تاکید کرد: در چنین وضعیتی خودروساز دیگر نقدینگی کافی برای افزایش تولید خودرو نخواهد داشت و این کاهش تولید به افزایش قیمت دامن می‌زند.

به گفته کریمخان، اگر دولت اجازه بدهد قیمت خودرو متناسب با هزینه تمام شده آن بالا برود، نقدینگی در اختیار خودروسازان هم بیشتر خواهد شد و می‌توانند با افزایش تولید به تعدیل قیمت‌ها در بازار کمک کنند.

وی با ذکر اینکه در حال حاضر اختلاف قیمت خودرو درب کارخانه و بازار آزاد بسیار زیاد است، یادآور شد: این تفاوت قیمت گاهی تا ۵۰ یا ۶۰ درصد هم برای برخی خودروها می‌رسد که البته به جیب خودروساز نمی‌رود.

کریمخان با ذکر اینکه در این وضعیت همه افراد سعی می‌کنند به نوعی از این حاشیه سود ستفاده کنند و این امر به نابسامانی بازار دامن می‌زند، گفت: شاهدیم با علام ثبت نام‌ خودرو همه افرادی که شرایط آن را دارند نام‌نویسی می‌کنند و به محض تحویل آن را می‌فروشند و سود قابل توجهی هم عایدشان می‌شود.

وی با ذکر اینکه با چنین وضعیتی امکان کاهش قیمت‌ها در بازار وجود ندارد و هرگونه جلوگیری از افزایش قیمت دستوری هم نه تنها تاثیری بر بازار آزاد نخواهد داشت بلکه نتیجه عکس می‌دهد، گفت: باید اجازه داده شود قیمت خودرو بر اساس عرضه و تقاضا در بازار تعیین شود.

عضو هیات مدیره انجمن همگن قطعه سازان کشور خواستار کاهش حساسیت‌ها نسبت به بازار خودرو شد و افزود: باید دست از سر بازار خودرو برداریم و اجازه بدهیم بر اساس عرضه و تقاضا پیش برود.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar