قیمت خودرو از بازار مجازی برای همیشه حذف شود

بروزرسانی در: دوشنبه 30 اردیبهشت 98 ساعت 21:23
قیمت خودرو از بازار مجازی برای همیشه حذف شود

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت خودروها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت‌ها به دنبال درج قیمت‌های ساختگی در بازارهای خرید و فروش مجازی خودرو در وضعیتی اتفاق می‌افتد که خرید و فروش در بازار خودرو کم است.

زد فور کار: سعید مؤتمنی، با ذکر اینکه در وضعیت کنونی حذف قیمت خودرو از آگهی‌های فروش در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی منطقی است، اظهار کرد: در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم که دلالان به طور دسته‌جمعی به عنوان مثال ۱۰۰ نفری قیمتی غیرمنطقی برای خودروی خود در آگهی‌ها ثبت می‌کردند و این موضوع موجب افزایش قیمت‌ها می‌شد، چون که با توجه به نبود نظارت بر درج قیمت‌های خودرو در این سایت‌ها، قیمت‌ها دستکاری می‌شود.

وی با ذکر اینکه اگر به جای درج قیمت در بازار مجازی، قیمت‌ها به طور توافقی تعیین شود افراد می‌توانند با مراجعه به بازار برای معامله تصمیم بگیرند، تصریح کرد: افزایش قیمت‌های خودرو در پی درج قیمت‌ها در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی در وضعیتی اتفاق افتاد که در بازار، خرید و فروش مشاهده نمی‌شود و در هفته‌های اخیر تنها شاهد بالا پایین شدن قیمت‌ها در سایت‌های مجازی خرید و فروش خودرو بودیم.

مؤتمنی با اشاره به لزوم بررسی اصالت قیمت‌هایی که در آگهی‌های این سایت‌ها درج می‌شود، اظهار کرد: در این مدت افرادی که شمار زیادی خودرو داشتند، با سوءاستفاده از فضای مجازی قیمت‌گذاری و قیمت‌سازی کاذب انجام دادند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران همچنین با اشاره به کمبود تقاضا در بازار، گفت که هم اکنون برای خودروهای داخلی تفاوت قیمت نزدیک به چهار میلیون تومانی بین قیمت بازار و قیمت‌های درج شده در سایت‌های اینترنتی وجود دارد و این تفاوت قیمت برای خودروهای وارداتی بیشتر از این رقم است.

وی همچنین تصریح کرد که در هفته‌های اخیر که برنامه‌هایی برای نظارت بر خرید و فروش کالا در فضای مجازی در نظر گرفته شد، شاهد کاهش قیمت بعضی از خودروها بودیم برای مثال قیمت خودروی سراتو در دو هفته اخیر نزدیک به ۶۰ میلیون تومان کاهش یافته است.

موتمنی با تاکید بر اینکه لزومی برای درج قیمت‌های خودرو در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد، گفت: قیمت‌ها می‌تواند در بازار تعیین شود و مجاز بودن درج قیمت در سایت‌ها موجب شده که افرادی به طور هماهنگ عمل کنند و قیمت‌ها را ثابت نگه دارند یا بالا ببرند که این اتفاق تأثیر منفی بر بازار دارد.

وی همچنین با ذکر اینکه هم اکنون با افزایش قیمت‌ها، خریداران خودرو بیشتر برای دریافت سود این کالا را تهیه می‌کنند و نه برای استفاده شخصی، اظهار کرد: هم اکنون کاهش عرضه خودرو منجر به افزایش تقاضا شده و در نتیجه افرادی که به دنبال سود هستند با مشاهده کاهش عرضه به بازار ورود پیدا کردند تا بعداً کالای خریداری شده را گران‌تر بفروشند. پس افزایش عرضه به اندازه تأمین نیاز بازار می‌تواند قیمت‌ها را به ماه‌های آخر سال اخیر بازگرداند.

از ابتدای هفته جاری تنها چند روز بعد از بازگشت قیمت‌ها به آگهی‌های خرید و فروش اینترنتی خودرو، این سایت‌ها مجدداً قیمت‌ها را حذف کردند. ولی نکته قابل تأمل این است که در مواردی قیمت خودروها در بخش توضیحات درج شده است.

ولی ماجرا آن است که حدود دو هفته پیش رئیس مرکز مبارزه با جرائم ملی و سازمان یافته پلیس فتا ناجا با اشاره به قیمت‌سازی کاذب در بازار خودرو و املاک در فضای مجازی، از برخورد جدی با دلالان این حوزه خبر داد و اعلام کرد که حذف قیمت‌های بازار خودرو و مسکن به مدیران سایت‌های واسط ابلاغ شده است.

در پی آن نشست‌هایی بین مسؤولان مرتبط برای بررسی راهکارهای مقابله با دلالان در فضای مجازی برگزار و به دنبال آن رضا الفت نسب، عضو هیئت مدیره و سخنگوی اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، از بازگشت قیمت‌ها به سایت‌های خرید و فروش اینترنتی با وضعیت جدید خبر داد.

قیمت‌ها به بازار خودرو در فضای مجازی بازگشت ولی از ابتدای هفته مجدداً حذف شد. در این میان مشاهدات نشان می‌دهد این بار حذف قیمت‌ها در وضعیتی انجام شده که در بعضی از موارد اگر خریداران روی آگهی فروش خودروی مورد نظر خود کلیک کنند می‌توانند در بخش توضیحات قیمت را مشاهده کنند.

از روز دوازدهم اردیبهشت ماه تاکنون تصمیم درباره درج یا عدم قیمت خودرو در بازار مجازی بارها تغییر کرده است. با توجه به اینکه این تصمیم‌گیری‌های متفاوت و متناقض می‌تواند بازار خودرو را متأثر کند به نظر می‌رسد که باید یک بار تصمیم نهایی اتخاذ و مبنی بر آن عمل شود.

ایسنا

باعث نابسامانی‌های بازار خودرو کیست؟

افزایش قیمت خودرو تقصیر سایت‌های اینترنتی است!

قیمت گذاری خودروها مجدداً به شورای رقابت سپرده شد

طرح ساماندهی بازار خودرو با شرایط فعلی کشور متناسب نیست

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar