نبود قیمت خودروی دست دوم در بازار مجازی خودرو

نبود قیمت خودروی دست دوم در بازار مجازی خودرو

تصمیم مشترک اتحادیه‌های کسب‌وکار اینترنتی و نمایشگاه‌داران خودرو برای مقابله با التهاب قیمت در سایت‌های خرید و فروش به لیست قیمت رسمی روزانه اتحادیه ختم شد که به خاطر نبود قیمت خودروی کارکرده در لیست، سایت‌ها به دنبال راه حلی برای تعیین قیمت کارشناسی رفتند.

زد فور کار: بعد از حذف قیمت از آگهی‌های خودرو در سایت‌های خرید و فروش در 18 اردیبهشت ماه، اتحادیه کسب وکارهای اینترنتی و اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران روی دستورالعمل دادستانی، شرایط جدیدی را برای ثبت آگهی‌های خودرو در سایت‌های خرید و فروش وضع کردند.

وضع مقررات جدید برای قیمت‌گذاری خودرو در آگهی‌های اینترنتی

طبق گفته رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی، قرار شد اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران لیست قیمت را به اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی بدهد و این اتحادیه هم قیمت‌ها را به سایت‌ها و پلتفرم‌های درج آگهی اعلام کند که پس از آن درج قیمت خودرو با حداکثر 3 درصد بیش از قیمت اعلامی، در آگهی‌های اینترنتی ممکن شود و در صورت افزایش التهاب در بازار خودرو هم اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران روزانه در 2 نوبت، کف قیمت خودروها را به اتحادیه اعلام کنند. قرار بود از یکی 2 روز آتی کار روی روال افتد.

کاستی‌های لیست قیمت اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو

در پیگیری خبرنگار ما از یک سایت خرید و فروش در خصوص اینکه آیا قیمت‌های اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران به سایت‌ها رسیده است؟ پاسخ داده شد که تاکنون 2 یا 3 بار قیمت‌ها داده شده است که ابتدا لیست قیمت‌ها تنها شامل قیمت خودروهای داخلی صفر بود و در نوبت آخر قیمت‌ها بعضی خودروهای خارجی صفر هم اضافه شده است؛ همچنین در ابتدا در لیست قیمت‌های اتحادیه نمایشگاه‌داران، قیمت‌های ارائه شده برای خودروها مربوط به تحویل روز نبود و در واقع قیمت‌ها مربوط به تحویل حداقل 30 روز آینده بودند که اکنون قیمت‌ها واقعی‌تر و به بازار نزدیک‌تر شده است.

همچنین هنوز جای قیمت‌های خودروهای کارکرده در این فهرست خالی است. طبق گفته‌های قبلی مدیران سایت‌های خرید و فروش، نزدیک به 70 درصد معاملات خودرو در این سایت‌ها مربوط به خودروهای کارکرده است.

سرانجام اجرای ضوابط جدید قیمت‌گذاری خودرو در بازار مجازی

امروز 25 اردیبهشت ماه است و قیمت خودرو به طور کامل به آگهی‌های سایت‌های خرید و فروش بازنگشته است. بعضی سایت‌ها قیمت‌ها را بازگردانده‌اند، بعضی دست نگاه داشته‌اند و بعضی اعلام کرده‌اند که برنامه‌های دیگری برای بازگرداندن قیمت‌ها دارند، ولی هنوز اجرا نشده است.

البته تمام سایت‌ها ملزم به رعایت سقف قیمت اتحادیه در قیمت‌های پیشنهادی کاربران هستند و تمام قیمت‌هایی که اکنون درج شده‌اند، از این مقررات پیروی کرده‌اند.

این سایت مجدداً قیمت‌ها را نمایش می‌دهد

بعضی سایت‌ها هم قیمت‌ها را با در نظر گرفتن محدودیت قیمتی اتحادیه نمایشگاه‌داران برگردانده‌اند و در مقابل محدودیت‌هایی را برای ثبت شمار آگهی و احراز هویت آگهی‌دهندگان وضع‌کرده‌اند تا بازار مجازی هر چه بیشتر واقعی و به دور از التهاب کاذب بماند.

هرچند تعیین سقف قیمت از طرف اتحادیه نمایشگاه‌داران در شفافیت قیمت‌ها و محدود کردن فضا برای اخلالگران مؤثر است، ولی کاستی‌هایی از جمله نداشتن قیمت خودروهای کارکرده موجب شده این لیست برای ملاک قیمت‌گذاری در بازار عرضه و تقاضا دارای شرایط کافی نباشد و از این رو بعضی سایت‌ها به دنبال راه حل‌های کامل‌تری رفته‌اند.

قیمت هنوز به این سایت بازنگشته ولی قرار است به زودی با شیوه جدیدی بازگردد

احمد کیهانی مدیر توسعه کسب‌و کار یک سایت خرید و فروش که هنوز از نمایش قیمت در آگهی‌های خودرو پرهیز کرده، از اعمال شرایط جدید در نظر گرفته شده برای درج آگهی‌های قیمت‌دار خودرو به زودی در این پلت‌فرم خبر داد و اظهار داشت: برای ایجاد بازار حرفه‌ای و شفاف خودرو، از این پس در مورد آگهی‌های خودرو به 2 شیوه عمل خواهد شد؛ نخست اینکه شرایط ثبت آگهی معمولی مثل گذشته رایگان و البته با اعمال سقف قیمت اتحادیه خواهد بود که قیمت‌های بیشتر از سقف نمایش داده نخواهند شد و قیمت‌های در محدوده مجاز هم در 3 رده بندی عالی، خوب، مناسب به کاربران اعلام خواهند شد.

همچنین به گفته وی، با همکاری با یک مجموعه تخصصی کارشناسی خودرو، کاربر هنگام ثبت آگهی امکان کارشناسی خودرو با پرداخت هزینه را هم خواهد داشت که نتیجه کارشناسی به طور تأیید شده برای خریداران نمایش داده می‌شود.

وی یادآوریکرد: قیمت‌های جدید تا اول هفته آتی به سایت باز خواهند گشت.

جای خالی بانک اطلاعاتی قیمت قطعی معاملات واقعی خودرو

در ماجرای اخیر التهاب بازار خودرو و بالاگرفتن فعالیت‌های دلالی که بازارهای فیزیکی و مجازی را تحت تأثیر قرار داد، تجربه‌هایی به دست آمد و خلاءهای زیادی از جمله نبود متولی عملی قیمت‌گذاری در بازار خودرو، نبود نظارت کافی و مؤثر بر فعالیت سوداگران و اخلالگران بازار و عدم اقدام به مؤثر برای پیشگیری از تبانی در بازارهای ملتهب را بار دیگر نمایان کرد؛ همچنین در این ماجرا جای خالی یک بانک اطلاعاتی از قیمت قطعی تمام معاملات واقعی انجام شده در بازار خودرو احساس شد. مثل مجموعه‌ای از اطلاعات معاملات املاک در وزارت راه و شهرسازی است که هرچند به تنهایی نمی‌تواند ملاک کافی برای قیمت گذاری باشد، ولی می‌تواند به عنوان یکی از پارامترهای الگوریتم‌های تعیین قیمت مدنظر قرار بگیرد.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar