کاهش قیمت خودرو طی هفته‌ای که گذشت

بروزرسانی در: پنجشنبه 23 خرداد 98 ساعت 14:23
کاهش قیمت خودرو طی هفته‌ای که گذشت

نمودار قیمت خودرو در حالی در طول هفته جاری نزولی شده است که دو هفته پیش از آن شاهد بودیم قیمت خودرو، چه داخلی و چه وارداتی، در بازار به ‌شدت افزایش یافته بود. با توجه به وضعیت کنونی این سؤال مطرح است که چه دلایلی تب قیمت در بازار خودرو را پایین آورده است؟ آیا علت این موضوع نشان‌دهنده به ثمر نشستن سیاست‌های اتخاذشده از طرف سیاست‌گذاران کلان خودرو است یا اینکه کاهش تب بازار خودرو را باید در پاشویه‌ای که از طرف فضای سیاسی انجام شده است، جست‌وجو کرد؟

در طول هفته جاری قیمت‌ها در بازار خودرو باز هم نزولی شد. به عقیده خیلی از دست‌اندرکاران بازار، التهاب و هیجان کاذب خرید و فروش خودرو از دو هفته پیش تاکنون فروکش کرده و قیمت‌ها روند کاهشی به خود گرفته است.در خصوص دلایل وضعیت فعلی بازار این سؤال مطرح می‌شود که آیا سیاست‌های اتخاذ شده توسط سیاست‌گذار کلان خودرو موجب کاهشی کردن قیمت‌ها شده یا اینکه باید دلایل این کاهش قیمت‌ها را در مسائل روانی ناشی از نسیمی دانست که از فضای سیاسی کشور، چه داخلی و چه بین‌المللی، به سمت بازار وزیدن گرفته است؟ آنچه مشخص است در طول دو هفته اخیر بازارهایی مانند ارز و سکه هم جو آرامی را تجربه کردند و حتی در بعضی روزها قیمت در این بازارها روند کاهشی به خود گرفته بود. ولی در خصوص سؤال مطرح شده، فعالان بازار عقیده دارند تأثیر کاهش قیمت‌ها در بازار بیش از آنکه ناشی از سیاست‌های کلان خودرویی و تلاش خودروسازان برای افزایش عرضه باشد، ناشی از جو روانی است که این روزها بر بازارهای دیگر از جمله ارز و سکه حاکم شده است. بدون شک آرام شدن جو بازارها به خاطر سیگنال‌های مثبتی است که از فضای سیاسی به آنها ارسال می‌شود. در این زمینه برخی به سفر نخست ‌وزیر ژاپن به کشورمان اشاره می‌کنند و اینکه فضای دیپلماتیک کنونی تأثیر زیادی بر بازارهای یاد شده داشته است. با این حال ولی بعضی کارشناسان با تأیید جو روانی حاکم بر بازارها که در حال موجب کاهشی شدن قیمت‌ها شده است تاکید می‌کنند که با توجه به مشکلات طرف عرضه بیم آن می‌رود که بار دیگر نوسان بازار آغاز شود. آنچه معلوم است عطش بازار هنوز برطرف نشده و با توجه به عرضه اندک خودرو، تقاضا همچنان رو به فزونی است. در این بین با توجه به فاصله قیمتی کارخانه و بازار، خرید و فروش خودرو برای دلالان و واسطه‌گران جذابیت خود را دارد، به همین خاطر تقاضا با وجود کاهش هیجانات بازار هنوز فروکش نکرده است.در این بین سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو، عنوان می‌کند که هم اکنون بازار تا اندازه‌ای به ثبات رسیده و همین موضوع موجب شده که مشتریان با بازار آشتی کنند.

این فعال بازار با اشاره به اینکه خودروسازان نقشی در کاهشی شدن قیمت بازی نمی‌کنند و آنچه موجب کاهشی شدن نمودار قیمت شده جو روانی است که از بازارهای دیگر به بازار خودرو سرایت کرده است، می‌گوید: این روندی که در کاهشی شدن قیمت‌ها شروع شده است در صورتی که با اقداماتی از طرف خودروسازان همراه شود، می‌تواند تداوم داشته باشد. اشاره این کارشناس به انجام اقداماتی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت قول آن را برای کاهش التهابات بازار به مشتریان داده بود. با عملیاتی شدن وعده‌های این وزارتخانه در کنار راهکارهایی که کفه عرضه را در بازار سنگین‌تر کند می‌توان امیدوار بود که قیمت‌ها بیش از پیش به سمت کاهشی شدن سوق پیدا کند. موتمنی علت نوسانات یک ماه اخیر و افزایش روزانه قیمت‌ها را ناشی از عملکرد عده‌ای از واسطه‌گران و دلالان در بازار برای فروش خودروهای خود می‌داند و بعضی اقدامات مثل ایجاد محدودیت‌ها برای قیمت‌گذاری در فضای مجازی را در ثبات قیمتی مؤثر می‌خواند.

نزدیکی قیمت‌ها به فروردین

همان‌طور که گفته شد قیمت‌ها در بازار ساز کاهشی کوک کرده‌اند. آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند قیمت خودروهای داخلی در حال نزدیک شدن به قیمت‌های فروردین ماه است. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 هم اکنون با قیمت 50 میلیون تومان در بازار موجود است. این خودرو پیش‌تر تا 57 میلیون تومان هم در بازار قیمت خورده بود. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل 131 هم قیمت 43 میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است که نشان می‌دهد این خودرو به نسبت هفته پیش کاهش قیمت را تجربه کرده است. از بازار تیبای صندوق‌دار هم خبر می‌رسد این خودرو با قیمت 49 میلیون از طرف فروشندگان عرضه می‌شود؛ بنابراین تیبای صندوق‌دار نسبت به هفته پیش کاهش 6 میلیون تومانی داشته است. ساینا در هفته جاری به قیمت 58 میلیون تومان رسید. این خودرو مانند تیبا صندوق‌دار کاهش قیمت داشته است. قیمت این خودرو به نسبت هفته اخیر، افت 6 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات هم اکنون با قیمت 170 میلیون تومان در بازار موجود است. این نشان‌دهنده کاهش30 میلیون تومانی این خودرو در طول دو هفته اخیر است. همین خودرو با جعبه دنده معمولی هم اکنون با قیمت 125 میلیون تومان عرضه می‌شود. همچنین پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 در طول هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 78 میلیون و 98 میلیون تومان عرضه شدند. به این ترتیب در حالی که 206 تیپ 2، قیمت بالای 100 میلیون تومان را به خود دید در دوهفته گذشته روند کاهشی را در پیش گرفت و همان طور که اشار شد قیمت این خودرو روی عدد 78 میلیون تومان متوقف شده است. قیمت تیپ 5 این خودرو با کاهش 13 میلیونی مواجه بوده است. همچنین پژو 206 صندوق‌دار با قیمت 99 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود، این خودرو در طول مدت ذکر شده با قیمت 112 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گرفت؛ پس 206 صندوقدار هم مثل 206 تیپ 5 طی مدت ذکر شده کاهش 13 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

پژو 405 مدل SLX هم با قیمت 81 میلیون تومان، در بازار موجود است. اکنون سراغ دو خودرو از محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات هم اکنون با قیمت 189 میلیون تومان فروخته می‌شود، به این ترتیب این خودرو در دو هفته اخیر افت 30 میلیون تومانی را تجربه کرده است. تندر E2 نیز هم اکنون با قیمت 128 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو در دو هفته اخیر با قیمت 140 میلیون در بازار موجود بود. سمند EF7 در طول هفته‌ای که گذشت، قیمت 85 میلیون تومان را در بازار داشت. این خودرو به نسبت هفته پیش کاهش 7 میلیون تومانی داشته است. همچنین پژو پارس با قیمت 99میلیون تومان از طرف فروشندگان قیمت‌گذاری شده است. این خودرو در طول مدت ذکر شده افت 12 میلیون تومانی داشته است. پیش از تعطیلات عید فطر این خودرو با قیمت 111 میلیون تومان در بازار موجود بود. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 83 میلیون تومان قیمت خورد؛ بنابراین رانا در دو هفته گذشته چهار میلیون تومان کاهش قیمت داشته است. پژو 2008، محصول مونتاژی ایران ‌خودرو هم روند کاهشی داشته ‌است. این خودرو هم اکنون با قیمت 308 میلیون تومان قابل‌ خریداری است. این خودرو طی هفته‌ای که گذشت با قیت 340 میلیون تومان در بازار موجود بود؛ بنابراین پژو 2008 نسبت دو هفته گذشته افت 32 میلیون تومانی را تجربه کرده است. دانگ‌فنگ H30 کراس دیگر محصول مونتاژی ایران خودرو هم اکنون با قیمت 120 میلیون تومان در بازار موجود است. همچنین نگاهی هم به دو محصول مونتاژی سایپا در بازار بیندازیم و قیمت آنها را رصد کنیم. هم اکنون فروشندگان برای خودروی سراتو مونتاژ شده در خطوط تولید شرکت سایپا رقم 295 میلیون تومان مطالبه می‌کنند و چانگان این روزها با قیمت 175 میلیون تومان قابل خریداری است.

حرکت وارداتی‌ها در جاده کاهش قیمت

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. این بازار نیز در دو هفته‌ای که گذشت، روند نزولی داشت، این در وضعیتی است که طبق شنیده‌ها روند ترخیص خودروهای مانده در گمرک آغاز شده است. با توجه به این مساله سوناتا هیبرید، هم اکنون با قیمت 700 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه می‌شود. سانتافه با قیمت 750 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. توسان هم با قیمت 730 میلیون تومان در بازار موجود است. النترا هم اکنون 490 میلیون تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. در خانواده کیا هم هم اکنون خودروی سورنتوی صفر در بازار کمتر پیدا می‌شود، چنانچه این خودرو در بازار موجود باشد قیمتش 950 میلیون تومان است. قیمت این خودرو چندی پیش از یک میلیارد تومان هم گذشته بود و فروشندگان با دریافت یک میلیارد و 30 میلیون تومان، این خودرو را در اختیار خریداران قرار می‌دادند. اسپورتیج و سراتو هم به ترتیب با قیمت‌های 730 میلیون و 520 میلیون تومان عرضه می‌شوند. اپتیما هم 710 میلیون تومان از طرف فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تالیسمان محصول کمپانی رنو قیمت 700 میلیون تومان و برای کولیوس دیگر محصول این برند فرانسوی قیمت 800 میلیون تومان را تعیین کرده‌اند. لکسوس NX نیز که پیش‌تر با قیمت یک میلیارد و 650 میلیون تومان قابل‌خریداری بود. هم اکنون با قیمت یک میلیارد و 400 میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. نیسان جوک نیز هم اکنون با قیمت 460 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. تیگوان محصول فولکس واگن نیز این روزها با قیمت یک میلیارد و 400 میلیون قابل خریداری است.

دنیای اقتصاد

سردرگمی خودروسازان و مصرف کنندگان

کنترل صنعت خودروسازی در دست دولت است

نشست مجلس‌ و دولت برای کاهش قیمت خودرو

کاهش قیمت خودروهای زیر 100 میلیون چقدر بوده است؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "کاهش قیمت خودرو طی هفته‌ای که گذشت"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Mogel
مهمان

فقط تاسف همین

saman
مهمان

سوناتا ۷۰۰
سانتافه ۷۵۰
سورنتو ۹۵۰
تالیسمان ۷۰۰
کولیوس ۸۰۰
اپتیما ۷۱۰
توسان ۷۳۰
هیچی دیگه…رو سنگ قبرم بنویسید آرزوی داشتن یه ماشین خوبو با خودش به گور برد!

Sami
مهمان

چه گناهی کردم که در ایران به دنیا اومدم

عسل
مهمان

دعوا سر اذیت کردن مردمه
4 ماه تحریم خودروی گران باعث سقوط قیمت ها خواهد شد.
اگه متحد باشیم با 50 تومن میتونیم ماشینای خیلی با کیفیت وبهتر بخریم.
تمنا میکنم متحد شیم برای نخریدن خودروی گران.
تشکر