شرایط جدید معاینه فنی مسافربرهای اینترنتی

شنبه 6 مهر 98 ساعت 11:51
شرایط جدید معاینه فنی مسافربرهای اینترنتی

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از ابلاغ دستورالعمل نظارت بر چگونگی فعالیت مسافربرهای اینترنتی توسط وزارت کشور خبر داد.

‌سیدنواب حسینی منش در توضیح شرایط جدید معاینه فنی ارائه دهندگان خدمات هوشمند مسافر، گفت: از آنجائیکه این خودروها در گروه ناوگان پر رفت و آمد محسوب می‌شوند و پیمایش آنها در سطح شهر مشابه خودروهای تاکسی است، لذا در دستورالعمل جدید با هدف ارتقای ایمنی سرنشینان و حفظ کیفی شرایط عمومی، معاینه فنی این خودروها مطابق با وسایل نقلیه عمومی لحاظ شده است. براساس قانون مجلس شورای اسلامی در قانون هوای پاک مدت معافیت خودروهای عمومی نو از معاینه فنی یکسال و این خودروها پس از یکسال بسته به سن هر شش ماه و یا سه ماه یکبار بایستی برای معاینه فنی خودرو اقدام کنند.

وی در ارتباط با سن فرسودگی این خودروها اظهار داشت: طبق قانون، خدمات عمومی مرتبط با خودرو مانند بیمه شخص ثالث و معاینه فنی نبایستی به خودروهای فرسوده ارائه شود ولی با عنایت به شرایط موجود که از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزینی با خودروهای نو امکان پذیر نیست، فعلاً پذیرش این خودروها در سامانه ملی معاینه فنی (سیمفا) متوقف نگردیده و این خودروها در صورت سلامت و داشتن شرایط لازم می‌توانند معاینه فنی دریافت نمایند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در ادامه افزود: ضوابط فرسودگی برای این خودروهای پرتردد مطابق ضوابط خودروهای حمل ونقل عمومی تعیین شده است.

حسینی منش در مورد آخرین اقدامات شهرداری در ارتباط با کنترل آلایندگی خودروهای سنگین در حال رفت و آمد در سطح شهر اظهار داشت: اکیپ تست کنار جاده‌ای به همراه پلیس در مبادی ورودی شهر، حسن آباد قم،  مستقر است و براساس آخرین آمار اعلامی ۳۲۲ دستگاه خودروی سنگین توسط این اکیپ مورد ارزیابی قرار گرفته که از این تعداد ۸۶ درصد دارای معاینه فنی و ۱۴ درصد فاقد معاینه فنی بوده‌اند. از این شمار خودرو پس از کنترل دوباره ۷۲ درصد قبول و ۲۸ درصد مردود شده‌اند. لازم به ذکر است معاینه فنی ۷۲ دستگاه خودرو به خاطر آلایندگی کدر سنجی ابطال و توسط پلیس اعمال قانون گردیده است. این طرح به منظور پایش و جلوگیری از ورود خودروهای سنگین دودزا به شهر تهران در حال اجرا می‌باشد.

بنا براعلام روابط عمومی ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، وی در مورد وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: روزانه در حدود ۴۵۰۰ دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی که دارای ۵۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک است مراجعه می‌نمایند. هم اکنون شرایط مدت زمان انتظار در مراکز عادی و خودروها می‌توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام کنند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar