افزایش دستمزد تعمیر خودرو و گلایه مشتریان

دوشنبه 9 تیر 99 ساعت 10:56
افزایش دستمزد تعمیر خودرو و گلایه مشتریان

تعمیرگاه‌های خودرو هم با ابتلا به بیماری گرانفروشی، صدای دارندگان خودرو را درآورده اند.

خرید قطعات خودرو می‌تواند یک روند ترسناک باشد. غالباً ما از صحبت هایی که توسط همکاران، اعضای خانواده و دوستان گفته می‌شود وحشت می‌کنیم که آن‌ها خودروی خود را به مغازه یا نمایندگی می‌بردند و برای تعمیر یا تعویض یک قطعه باید مبلغ بزرگی را پرداخت کنند.

مشکلی که اصولا وجود دارد افراد گاهی، آگاهی نسبت به هزینه تعمیر یا تعویض قطعه ندارند، اینکه برای تعویض یک قطعه چه میزان باید پرداخت کنند؟ چگونه باید بدانند نرخ کار یک ساعته منصفانه چقدر است؟ تعمیر خودرو چقدر طول می‌کشد؟

اکثرا افراد پس از پایان تعمیر خودرو یک فاکتور دریافت می کنند که گویی حتی به زبان خارجی نوشته شده است و در نهایت مجبور هستند این فاکتور را قبول کنند و مبلغ را واریز می کنند.

مشتریان از افزایش قیمت دستمزد تعمیر خودرو گلایه دارند. گاهی حتی برخی ادعا دارند که هزینه تعویض قطعه از خرید قطعه گران تر آب می خورد که موجب شکایت این دسته از افراد شده است، به صورتی که بعضی می گویند هزینه تعمیر خودرو برای برخی از قطعات گاهی می تواند از ارزش خودرو فراتر رود.

زمانی که خودرو که خراب می‌شود، تازه اول گرفتاری است! صابون این گرفتاری به تن بیشتر صاحبان خودرو خورده‌ است؛ از گرفتاری پیدا کردن قطعه اصل برای جایگزین کردن با قطعه خراب تا دستمزد‌هایی که گاه باید بابت تعمیر بپردازید.

علیرضا نیک آئین رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با ذکر علت قیمت بالای تعمیر خودرو، گفت: تعمیرکاران نرخ مصوبی برای تعمیر یا تعویض قطعه خودرو دارند و نباید به هیچ عنوان از این مبلغ تعیین شده بیشتر دریافت کنند.

نیک آیین به آشفته بازار لوازم و قطعات یدکی اشاره کرد و گفت: در بازار کنونی قیمت لوزام یدکی نوسان بالایی دارد و گاهی حتی دو مغازه همجوار قیمت‌های متفاوتی از یک جنس ارائه می‌دهند.

پشت پرده زد و بند تعمیرکار و قطعه ساز!

به گفته این مقام مسئول، بعضی از امداد خودرو‌ها با بعضی از تعمیرگاه ها زد و بندی دارند که این عامل می تواند در افزایش قیمت دستمزد تاثیر بگذارد همچنین گرانی و آشفته بازار لوازم یدکی، مراجعات دیرهنگام مردم برای سرویس خودرو، بازسازی قطعات خودرو در مراکز زیرپله ای، پرشدن بازار از لوازم یدکی درجه ۳ چینی و وجود تعمیرکاران غیر مجاز، باعث شده  بازار لوازم یدکی آشفته تر از گذشته شود.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با تاکید بر اینکه افزایش قیمت خودرو روی افزایش نرخ قطعه تاثیر گذاشته است، گفت: از زمانی که قیمت خودرو شیب نزولی گرفته، روی قیمت قطعات یدکی هم تاثیر مستقیم گذاشته است.

نیک آئین با اشاره به افزایش فعالیت تعمیرکاران خودرو، گفت: هر ساله با فرا رسیدن تابستان فعالیت تعمیرکاران افزایش می یابد چون که مسافرت ها افزایش می یابد  اما گرانی قطعات خودرو و به طبع هزینه‌های اجاره بهاء، حامل‌های انرژی تاثیر بسیاری بر این صنف گذاشته است

این مقام مسئول با ذکر اینکه خودروهای داخلی با کمبود قطعه رو به رو شده اند، بیان کرد: کمبود قطعه مهمترین مشکل تعمیرکاران است.  قطعات خودروهایی، چون برلیانس و L 90 در بازار کم است و این موجب شده است هر روز یک قیمت برای آن‌ها اعلام شود.

تعمیرکار خودرو

نیک آئین تصریح کرد: دست‌هایی پشت پرده گران شدن قطعات وجود دارد چون که یک قطعه در بازار کمیاب می‌شود و پس از ۲ برابر شدن قیمت به وفور در بازار یافت می‌شود و این نشان می‌دهد بعضی به عمد از عرضه برخی قطعات به بازار جلوگیری می‌کنند.

رییس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با اشاره به اینکه بسیاری از خودرو‌ها به خاطر کمبود قطعه در تعمیرگاه‌ها ماندگار شده اند تاکید کرد: تعمیرکاران هم مصرف کننده قطعات هستند و وقتی قطعه‌ای در بازار نیست نمی‌توانند کار کنند و این مهمترین چالش فعلی تعمیرکاران و البته صاحبان خودروست.

او با انتقاد از نظارت بر بازار گفت: در سایه فقدان نظارت، قیمت‌ها بالا می‌رود و عرضه شدن قطعه پس از گران شدن نشان از دست‌های پشت پرده‌ای دارد که باید با نظارت جلوی سودجویی آن‌ها گرفته شود.

نرخ مصوبی برای تعمیر خودرو وجود دارد

اسماعیل شرف بافی یکی از تعمیرکاران خودرو با اشاره به نرخ تعمیر خودرو، گفت: نرخ مصوبی برای تعمیر خودرو داریم اما مشکلی که وجود دارد بسیاری از افراد به خاطر اینکه دیر به دیر خودرو خود را به تعمیرگاه می آورند، هزینه های تعمیر هر قطعه را مجبور هستند به یکباره پرداخت کنند که همین رویه موجب شکایت آنها از پرداخت وجه می شود.

او بیان کرد: فردی برای تعمیر دیسک و صفحه به تعمیرگاه مراجعه کرده بود که پس از تعویض آن برخی دیگر از قطعات نیاز به تعویض داشتند که در نهایت زمانی که لیست هزینه را تحویل دادم شکایت داشتند که چرا هزینه زیاد شده است در صورتی که ما هیچگونه نرخ اضافه ای دریافت نکرده ایم و اجازه این کار را نداریم.

این تعمیرکار ادامه داد: اما بعضی از تعمیرکاران هستند که گاهی ممکن است با طرف مقابل طی کند و هزینه ای اضافه ای دریافت کند که این رویه توافقی است. برخی قطعات چه برای تعمیر و چه برای تعمیر نیاز به زمان دارند.

هزینه ۳۰۰ هزار تومانی برای آچارکشی ساده!

ناصری یکی از مشتریان گفت: بعضی از تعمیرکاران به خاطر اینکه می دانند مشتری سر از کارشان در نمی آورد قیمت های نجومی می گیرند که این رویه موجب ایجاد مشکلاتی برای شخص بنده شده است.

او بیان کرد: چندی پیش خودرو خود را برای تعمیر به تعمیرگاه بردم و تعجب کردم که بابت تعویض یک قطعه باید هزینه بیشتری برای دستمزد بدهم، این تعمیرکار یک آچارکشی ساده آن هم برای یک خودرو کاملا ایرانی را از من ۳۰۰ هزار تومان گرفت که موجب تعجب فراوانم شد.

این مشتری ادامه داد: نیاز است که اتحادیه ها نظارت بیشتری بر کار این صنف داشته باشند.

حالا انتظار می رود که سازمان های مربوط نظارت بیشتری بر کار صنوف داشته باشند تا بتوان از گران فروشی در آنها جلوگیری کرد و در نتیجه التهابات بازار را کاهش داد.

باشگاه خبرنگاران جوان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar