انتظار خودروسازان از سیستم بانکی چیست؟

شنبه 4 آبان 98 ساعت 16:55
انتظار خودروسازان از سیستم بانکی چیست؟

در وضعیتی که صنعت خودرو و قطعه بیشتر از هر زمان دیگری از کمبود منابع مالی رنج می‌برد و وضعیت اقتصادی هم در شرایط باثباتی وجود ندارد، نیاز به همکاری سیستم بانکی که در چند سال گذشته در بخش صنعت ضعیف عمل کرده بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

فعالان این حوزه عقیده دارند که در کنار همکاری سیستم بانکی باید نسبت به تدوین برنامه‌ای جامع اقدام کرده و دولت هم حمایت‌های خود را از این صنعت ادامه دهد.

امیرحسن کاکایی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با ذکر این که قیمت گذاری غلط در سال‌های اخیر منجر به زیان انباشته زیادی برای خودروسازان شده و آن‌ها را به سیستم بانکی بدهکار کرده است، گفت: روند اشتباه سال‌های اخیر و تولید همراه با زیان هر خودرو سیستم بانکی را به صنعت خودرو بدبین کرده این در حالیست که اصل موضوع ، به اجرای اشتباه سیاست‌های دولت و بانک مرکزی باز می‌گردد.

وی با اشاره به افزایش تولید خودرو افزود: آمار افزایش تولید خودرو که همراه با زیان است مشکلی از خودروساز حل نمی‌کند و تنها مشکل را عمیق‌تر می‌کند این در حالیست که روش‌های اشتباه قیمت گذاری زیان بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومانی خودروسازان را رقم زده است.

کاکایی ادامه داد: پرداخت ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات سیستم بانکی به خودروسازان کمکی به آن‌ها نکرد چون این رقم نه تنها عدد کاملی نبود بلکه با تولید بیشتر، منجر به زیان بیشتری برای خودروساز شد.

این کارشناس صنعت خودرو با ذکر این که این صنعت در دوره تحریم‌های قبل هم شاهد چنین زیانی نبوده است، اظهار کرد: مشکلات گذشته هنوز حل نشده و با وجود پیش فروش‌های انجام شده در سال پیش تا پایان سال همه تولیدات خودروسازان با زیان همراه خواهد بود چون ناگزیر به تحویل به قیمت‌های قبل هستند و در عمل تولید هر یک خودرو همراه با چند میلیون زیان است.

وی با اشاره به ماده ۹۰ اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: اگر بر اساس مشخص شود که دولت با قیمت گذاری دستوری منجر به ایجاد این زیان شده باید نسبت به پرداخت خسارت اقدام کند و این خسارت نباید در قالب تسهیلات باشد این در حالیست که ۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شده به خودروسازان در قالب تسهیلات بوده و ظرف ماهای آینده سررسید آن خواهد رسید و عمق فاجعه بیشتر می‌شود.

دانشیار دانشکده مهندسی خودرو با تاکید بر این که مدل کمک سیستم بانکی به صنعت خودرو بسیار مهم است، افزود: نگاهی به روند گذشته نشان می‌دهد که تسهیلات پرداخت شده از طرف سیستم بانکی به صنعت خودرو تسهیلات کوتاه مدت با بهره‌های بالا بوده و هیچ زمانی تسهیلات صنعتی به این صنعت اختصاص نیافته در حالی که بر اساس تصور همگان، صنعت خودرو از تسهیلات بلاعوض برخوردار است.

کاکایی با ذکر این که دولت باید بررسی دقیقی در زمینه زیان خودروسازان انجام دهد، گفت: دولت باید از منابعی نسبت به پرداخت کمک زیان اقدام کند چون که در سال رونق تولید ملی درخواست اصلی فعالان صنعت خودرو پرداخت تسهیلات است که این امر نیاز به سیاست گذاری درستی دارد.

به گفته وی، اعتراض به ساختار غلط مدیریتی در حالیست که در سال‌های اخیر دولت تصمیم گیرنده اصلی این صنعت بوده پس باید برای آن در پی راهکاری باشد و به این موضوع هم توجه کند که خصوصی سازی در صورت اجرا هم نمی‌تواند کمک چندان مناسبی باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران بر ضرورت پیش بینی پکیج مالی تاکید و تصریح کرد: خودروسازان و قطعه سازان در چند وقت گذشته از اعتبار خود خرج کرده‌اند بنابراین سیستم بانکی باید به کمک آمده و در کنار قیمت گذاری درست، نسبت به تأمین نیاز این بخش اقدام کند.

کاکایی افزود: در عینن حال در اختیار داشتن یک برنامه راهبردی جامع هم می‌تواند حرکت خوبی باشد ولی به طور قطع هریک از این اقدامات به تنهایی حرکت خوبی است ولی باید در کنار هم قرار گیرند تا به نتیجه برسد، تصریح کرد: پروژه داخلی سازی  با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و قطعه سازان آغاز شده ولی این امر نیاز به سرمایه گذاری و نقدینگی دارد و دولت باید به فکر این موضوع باشد.

این کارشناس صنعت خودرو درخواست مشخص این صنعت از سیستم بانکی را تأمین نقدینگی دانست و تصریح کرد: غولی به نام خودروسازی در محیط کسب و کاری قرار دارد که از همه این سازمان‌ها و نهادها تأثیر می‌گیرد و این در حالیست که یکی از اصلی‌ترین مقصران شرایط فعلی را باید بانک مرکزی دانست چون که قادر به حفظ ارزش پول ملی نبود البته مشکلات بین المللی فشار وارد کرد ولی با این حال این صنعت هم متأثر از این وضعیت و تصمیم‌ها شده است.

کاکایی بر ضرورت تأمین نقدینگی با ریسک مناسب با بهره پایین تاکید و اظهار کرد: در حال حاضربه قطعه سازان ارز تعلق می‌گیرد ولی با ریسک قیمتی بالا. بنابراین آن چه در این وضعیت ضروری است ایست که نه تنها تأمین نقدینگی از طرف بانک مرکزی انجام شود بلکه ریسک ارزش پول هم باید مدیریت شود.

وی ادامه داد: در تأمین نقدینگی ظرافت‌های زیادی وجود دارد که ظرف یک سال اخیر در سیستم‌های بانکی به شدت دیده شده به صورتی که عدم تخصیص ارز منجر به تولید خودروهای ناقص شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با ذکر این که تأمین نقدینگی به تنهایی جواب نمی‌دهد، اظهار کرد: نوع تسهیلات و زمان بازپرداخت حائز اهمیت است که بخشی از آن وظیفه بانک مرکزی است ولی در عین حال بخشی به دارایی و گمرکات بازمی گردد.

کاکایی با تاکید بر اینکه تخصیص ارز و نقدینگی به تنهایی کافی نیست، می‌افزاید: تأمین نقدینگی با نوسان منطقی مورد نیاز است ولی جای خالی این موضوع در دو سال اخیر به شدت دیده شده و فشار زیادی به صنعتگران وارد کرده است.

کاکایی تسهیل روند دریافت ارز را از دیگر انتظارات صنعت خودرو از سیستم بانکی اعلام و تصریح کرد: با آزادسازی قیمت مواد اولیه و آزادسازی این صنایع به سوددهی رسیدند اما با محدود کردن صنعت خودرو این زیان منتقل شد که باید با تکیه بر راهکارهایی نسبت به تأمین نقدینگی مورد نیاز خودروسازان اقدام شود.

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar