۹۰% بازار خودرو در دست دلالان !

بروزرسانی در: یکشنبه 15 اردیبهشت 98 ساعت 13:59
90% بازار خودرو در دست دلالان !

هرچند بازار خودرو مثل بسیاری دیگر از اجناس و کالاها به ویژه از سال پیش، با افزایش نرخ دلار، سیر صعودی به خود گرفت و از ابتدای امسال بازار شاهد افزایش بی‌رویه قیمت خودرو بود، اما به عقیده فعالان این عرصه، بازار خودرو برخلاف بعضی دیگر از اجناس قابل‌کنترل است و می‌توان با تمهیداتی از بدتر شدن وضعیت آن جلوگیری کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان دراین‌باره گفت: به خاطر اینکه واردات خودروهای خارجی محدود شده و نوسانات دلار هم تا حدی کاهش یافته است، پس از عید نوروز مصرف‌کننده کمتری برای خرید این خودروها تمایل نشان داد، بنابراین قیمت‌ها کمتر دچار افزایش شده است.

حمیدرضا قندی، در خصوص وضعیت خودروهای داخلی اظهار کرد: بازار خودروهای ایرانی هم اکنون شرایط مناسبی ندارد و متأسفانه سایت‌هایی مثل دیوار و شیپور به ارائه قیمت‌های بسیار غیرمعقول برای مصرف‌کننده می‌پردازند که با قیمت واقعی بازار مطابق ندارد و در این سایت‌ها ملاک قیمت، سلیقه مردم است.

ایران‌خودرو سفارش آبان ۹۷ را تحویل مشتری نداده است

وی با ذکر اینکه کارخانه‌های سایپا و ایران‌خودرو هم عرضه بسیار کمی نسبت به نیاز مصرف‌کننده در بازار دارند، تصریح کرد: متأسفانه ایران‌خودرو هنوز سفارشات آبان ماه سال ۹۷ خود را تحویل مشتری نداده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با اعتقاد بر اینکه ثبت‌نام روزانه خودروها اصلاً معقول نیست، گفت: مثلاً امروز مشخصات هزار خودرو از ساعت ۱۰ در سایت قرار می‌گیرد و ساعت ۱۰ و یک دقیقه خودروها تمام می‌شود و باید توجه داشت، شمار هزار خودرو برای استان اصفهان بسیار کم است، چه برسد برای کل کشور.

قندی افزود: در وضعیت فعلی ایران خودرو ناچار است خودروهایی که پارسال ثبت‌نام شده را به قیمت همان سال به مشتری تحویل دهد، پس در بازار به قیمت روز فروش می‌کند تا جبران قیمت سال قبل شود.

روزانه ۵ میلیون تقاضای خودرو وجود دارد

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون پیش‌فروش خودرو تا مرداد سال ۹۹ انجام شده است، اظهار کرد: گروه ایران خودرو، پارس تیو فایو را ۱۰ ماه پیش، پیش‌فروش کرده است، در عمل گروه خودروساز پول را از مشتری می‌گیرد و با پول او قطعه خریداری و خودرو تولید می‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان گفت: مسئله مهم در بازار خودرو عرضه و تقاضا است و اگر امروز برای ۵ میلیون خودرو تقاضا وجود دارد، این دو کارخانه تنها روزی ۵۰۰ خودرو وارد بازار می‌کنند.

وی در ادامه فعالیت افرادی خارج از صنف خودرو را عامل دیگری در گرانی آن دانست و گفت: متأسفانه افرادی غیر از صنف اتومبیل، پول‌های سرگردان خود را به این بازار آورده‌اند. گرانی خودرو، دست نمایشگاه دار نیست، بلکه دست سرمایه‌گذار و مصرف‌کننده است. اگر خودروها را به بازار بیاورند، قیمت‌ها شکسته می‌شود.

افزایش نرخ خودرو، مصرف‌کننده واقعی در بازار را کم می‌کند

قندی در خصوص پیش بینی‌اش از بازار خودرو، گفت: هرچه قیمت خودرو افزایش یابد، مصرف‌کننده واقعی در بازار کمتر می‌شود. اکنون ۹۰ درصد بازار خودرو نه دست مصرف‌کننده واقعی، بلکه در دست دلال سرمایه‌گذار و پولدار است.

وی با ذکر اینکه ایران خودرو در سال ۶۳، زمان فروش هر پیکان، امکان فروش آن را برای سه سال محدود می‌کرد، اظهار کرد: پیشنهاد صنف اتومبیل به گروه ایران خودرو این است که اگر می‌خواهید خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی برسد تا پنج سال خودرو را غیرقابل‌انتقال قرار دهید تا افراد به بهانه سود وارد بازار خودرو شوند، در این وضعیت مصرف‌کننده با علم به اینکه می‌خواهد خرید کند وارد بازار می‌شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان افزود: سیاست امروز ثبت‌نام خودرو که اصلاً خودرویی به نام شخص نباشد و اگر تا دو سال قبل ثبت نام نکرده، امکان ثبت نام ندارد، بی‌فایده است و برای جلوگیری از دلالان بازی نباید تا ۵ سال قابلیت فروش خودرو وجود داشته باشد.

گرانی خودرو در سال جاری بی سابقه بود

وی با تأکید بر اینکه افزایش نرخ خودرو از ابتدای امسال تاکنون در طول ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، تصریح کرد: از خرداد سال قبل تورم همه کالا و محصولات ازجمله خودرو را شامل شد، اما از ۱۵ فروردین امسال و پس از شروع رسمی کار در کشور تا به امروز، قیمت خودروهای داخلی تا ۲۰ درصد افزایش یافته است همچنین خودروهای خارجی هم ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد داشته‌اند.

قندی افزود: اگر شرایط بازار خودرو این‌گونه پیش رود، باز هم افزایش قیمت خواهیم داشت و تا زمانی که گروه‌های خودروساز دولتی باشند و خصوصی‌سازی واقعی نشود، این ماجرا ادامه خواهد داشت.

ایسنا

قیمت روز خودرو 

پیش فروش ایران خودرو 

فروش فوری ایران خودرو

پیش فروش سایپا

فروش فوری سایپا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar