بازار نابسامان موتورسیکلت

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
بازار نابسامان موتورسیکلت

به دنبال نوسانات نرخ ارز، قیمت موتورسیکلت به عنوان یکی از ابزارهای درآمدی و کاهش هزینه خانوارهای ایرانی به لحظه قیمت گذاری می شود و به گفته فعالان این صنف، کالایی از طرف کارخانه‌ها به بازار عرضه نمی‌شود، چون قطعاتی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی خریده شده و الان در گمرک است، تا زمانی که مابه التفاوت نرخ اعلامی از طرف گمرک را پرداخت نکنند، اجازه ترخیص کالا را نمی‌دهند.

یکی از وسایلی که از سال‌های نه چندان دور به خیابان های کشور راه پیدا کرد و جزئی از زندگی خیلی از شهروندان شده، موتورسیکلت است. موتورسیکلتی که برای خیلی ها به منبع درآمدی تبدیل شده و همچنین بعضی دیگر با این وسیله هزینه های رفت و آمد خود را کاهش می‌دهند.

موتورسیکلت با افزایش روز افزون قیمت خودرو در ایران برای بعضی ها نقش وانت و برای بعضی دیگر نقش خودرو خانواده را ایفا می‌کند. این وسیله دو چرخ که هر چند وقت یکبار قوانین متفاوتی را در تولید، فروش و رفت و آمد تجربه می کند، حال و روز خوشی را برای بازار آن نمی توان متصور بود و دود روغن سوخته این بازار به چشم مصرف کننده نهایی که به ناچار رو به خرید و استفاده از این وسیله نقلیه آورده، می رود.

کالایی برای فروش نیست

بازار موتورسیکلت هم اکنون آنقدر نابسامان است که با وجود خریدار، فروشنده‌ای برای فروش موتورسیکلت وجود ندارد و این موضوع به علت شکم سیری فروشندگان نیست، بلکه فروشنده آنچنان کالایی برای فروش ندارد و از طرف دیگر اطلاع دقیقی از قیمت محصول ندارد.

اگر سری به بازار موتورسیکلت تهران که یکی از آن ها خیابان ۱۷ شهریور است، بزنید متوجه خواهید شد که هر فروشنده بدون هیچ منطق و دلیلی برای خود قیمتی اعلام می کند. به طور مثال موتورسیکلت با حجم ۲۰۰ سی سی که طراحی و تولید کشور هند است و در ایران مونتاژ می شود و حتی تعدادی از قطعات آن در ایران داخلی سازی شده نزدیک به سه ماه پیش با قیمت حداکثر ۱۰ میلیون تومان فروخته می شد ولی هفته پش قیمت این محصول به ۱۴ میلیون تومان و هم اکنون برای این موتورسیکلت هندی ایرانی قیمتی در محدوده ۱۶ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان اعلام می شود.

موتور سیکلت‌های گران‌تر از خودرو!

همچنین در بازار ایران یک مدل موتور سیکلت با حجم ۲۴۹ سی سی وجود دارد که اجازه رفت و آمد در سطح شهر را دارد و با دو سیلندر جزو گران قیمت ترین موتورسیکلت های اقتصادی بازار ایران شناخته می‌شود. این موتورسیکلت که سه ماه پیش قیمتی نزدیک به ۱۸ میلیون تومان داشت، هم اکنون بیش از پراید صفر کیلومتر که دارای چهار چرخ است، قیمت دارد و ۳۵ میلیون تومان به فروش می رسد.

در کنار این موتورسیکلت های خوش آب و رنگ مونتاژی، موتورسیکلت های دم دستی و ارزان قیمت که با نام طرح هوندا شناخته می شود، دیگر آنچنان ارزان قیمت نیستند و برای تهیه یک دستگاه از این مدل موتورسیکلت ها باید حداقل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد، موتورسیکلتی که قیمت آن در یکی دو سال گذشته در بدترین حالت دو میلیون تومان بود.

قیمت‌گذاری به شیوه جدید!

در خصوص وضعیت فعلی بازار، یکی از فروشندگان موتورسیکلت، گفت: هم اکنون قیمت ثابت و معلومی برای انواع موتورسیکلت وجود ندارد و باید با کسب اطلاع از قیمت همکاران، یک قیمت میانه را به متقاضی نهایی اعلام کرد.

وی ادامه داد: کارخانه‌ها کالایی در دست فروشندگان قرار نمی دهند و بازار با کمبود محصول رو به رو شده و این در حالی است که کارخانه‌ها مدعی هستند که قطعات موتورسیکلت با ارز ۴۲۰۰ تومانی خریداری شده و به گمرکات کشور رسیده ولی زمانی امکان ترخیص آن وجود دارد که مابه‌التفاوت نرخ ۴۲۰۰ تومانی تا نرخ ۹۰۰۰ تومانی برای دلار پرداخت شود.

تقاضای موتورهای کابراتوری بیش از انژکتوری است

نکته قابل توجه آن است که کالایی که با ارز کمتر از ۴۰۰۰ تومان در روزهای اخیر به بازار وارد شده و با وجود آنکه باید با نرخ دلار ۴۰۰۰ تومان به فروش می رسید، قیمت بیشتری را به خود گرفته است و چرایی دارد که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هیچ نظارتی بر بازار موتورسیکلت ندارد و این بازار را مانند دیگر بازارها نظیر لبنیات و پوشاک رها کرده است.

در رابطه با شرایط بازار موتورسیکلت محمد خادم منصوری رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت گفت: بنابر تصمیماتی که اتخاذ شده، از تولید موتورسیکلت کاربراتوری به واسطه عدم پلاک گذاری اینگونه موتورسیکلت ها جلوگیری شده و آخرین تولیدات در چند وقت گذشته به بازار عرضه شد و این در حالی است که همچنان تقاضا برای موتورسیکلت کاربراتوری بیش از موتورسیکلت های انژکتوری است.

موتورهای طرح هوندا نباید بیش از ۳.۵ میلیون باشد

وی با ذکر اینکه با افزایش تقاضا برای یک محصول، افزایش قیمت رخ خواهد داد، یادآوری کرد: هم اکنون قیمت محصولات در تمام بازارها مانند طلا، مواد خوراکی و خودرو روند صعودی به خود گرفته که افزایش قیمت در اقتصاد عاملی بر گرانی موتورسیکلت شده است.

خادم منصوری در جواب به این پرسش که چرا محصولات ارزان قیمتی که در ایران تولید می شوند، با قیمتی نزدیک به پنج میلیون تومان فروخته می شوند؟ گفت: موتورهای طرح هوندا قیمتی در محدوده سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و اگر با قیمت پنج میلیون تومان فروخته می شود، متقاضی برای آن ها وجود نخواهد داشت.

قطعات موتورسیکلت‌ها اجازه خروج از گمرک ندارند!

داو همچنین در جواب به این پرسش که آیا با افت نرخ دلار از محدوده ۱۲ هزار تومان به ۹۰۰۰ تومان افت قیمت موتورسیکلت را به همراه خواهد داشت، تاکید کرد: دلار ۹۰۰۰ تومانی همچنان برای تولید گرانی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومانی را به همراه دارد و قطعاتی که با نرخ ۹۰۰۰ تومانی خریداری شده به بازار وارد نشده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت، گرانی اصلی موتورسیکلت را افزایش قیمت قطعات و مواد اولیه دانست و بیان کرد: تولید کنندگان محصول و قطعات را با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی خریداری کرده اند و هم اکنون در گمرکات ایران است و تا زمانی که مابه‌التفاوت نرخ اعلامی از طرف گمرک را پرداخت نکنند، اجازه ترخیص کالا وجود ندارد.

کمبود تولید و عرضه موتورسیکلت در بازار

وی تاکید کرد: قیمت گذاری محصولات کارخانجات داخلی با توجه به نرخ تولید از طرف انجمن تولیدکنندگان زیر نظر سازمان حمایت محاسبه می شود که در سطح شهر فروشنده باید با سود هفت درصد به متقاضیان عرضه نکنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان موتورسیکلت در جواب به این پرسش که آیا حجم تولید کارخانه‌ها در ماه های گذشته پاسخگوی نیاز بازار است؟ گفت: طول چهار ماه اخیر میزان تولید کارخانه‌ها جوابگوی نیاز بازار نبوده و هم اکنون با کمبود موتورسیکلت در بازار رو به رو هستیم.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar