با سرکوب قیمتی تیشه به ریشه صنعت خودرو می‌زنند

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
با سرکوب قیمتی تیشه به ریشه صنعت خودرو می‌زنند

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: شورای رقابت و دیگر دستگاه‌های مسوول دولتی با سرکوب قیمتی خودرو، تیشه به ریشه صنعت خودرو و قطعه ایران به عنوان مهمترین صنایع اشتغال‌زای داخلی می‌زنند.

حسن کریمی سنجری، اظهار کرد: برای حمایت و صیانت از تولید داخل در صنعت خودرو و قطعه سازی، راه‌های زیادی وجود دارد ولی مهمترین کاری که هم اکنون می‌توان انجام داد این است که قیمت خودرو آزاد شود و از قیمت‌های دستوری پیشگیری شود. این که همچنان شورای رقابت در پی حفظ تسلط خود در بحث قیمت گذاری‌ها باشد، درست نیست.

وی افزود: از طرف دیگر دولت در پی این است که کار قیمت گذاری خودرو را به یک ستاد تحت عنوان ستاد تنظیم بازار یا هر ستاد دیگری بسپارد. اگر قرار باشد ستاد تنظیم بازار هم همان روش‌های شورای رقابت را در پیش بگیرد، تفاوتی در وضعیت فعلی ایجاد نخواهد شد.

به اعتقاد کریمی سنجری، هم اکنون بهترین قدم این است که فاصله بین قیمت کارخانه و بازار خودروها از بین برود. در این صورت عرضه خودرو صیانت می‌شود و این صنعت وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد. همچنین تقاضای کاذب و با هدف دلالی خودرو از بین رفته و این بازار به تعادل می‌رسد و از حالت رکود و گرانی خارج خواهد شد.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: به هر حال ما متوجه مشکلات صنعت خودرو هستیم. صنعت خودرو دچار مشکل دولتی بودن است. همچنین با توجه به بحث تحریم‌ها، خودروسازی ما از بحث مشارکت‌ها محروم خواهد ماند.

وی افزود: از دیگر اقدامات مهم در صنعت خودروسازی برای ایجاد توسعه، بحث استفاده و بهره‌مند شدن از مشارکت‌های خارجی است که هم اکنون به خاطر تحریم‌ها این امکان وجود ندارد.

کریمی سنجری اظهار کرد: در وضعیت فعلی که دست صنعت خودروسازی ما از جذب مشارکت کوتاه است، لازم است که دولت و گروه‌های خودروسازی به این موضوع بپردازند و مقداری ساختار خود را مهندسی‌تر کرده و به طرف خصوصی‌سازی حرکت کنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar