بلاتکلیفی خودروهای وارداتی دپو شده همچنان ادامه دارد

دوشنبه 10 دی 97 ساعت 15:39
بلاتکلیفی خودروهای وارداتی دپو شده همچنان ادامه دارد

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو از ادامه بلاتکلیفی خودروهای وارداتی دپوشده در گمرکات با وجود قول وزیر صنعت و پی نوشت معاون نخست رئیس جمهور خبر داد.

مهدی دادفر گفت: ترخیص ۱۶ هزار خودروی دپو شده در گمرکات در دور باطل و نامه نگاری‌های دستگاه‌های مسئول از بالاترین مقام دولت تا وزارت صنعت و سازمان توسعه تجارت افتاده و همچنان بلاتکلیف است.

وی با اشاره به بی نتیجه ماندن پیگیرهای چند ماهه این انجمن برای ترخیص خودروی دپو شده در گمرکات گفت: پس از نامه محمد شریعتمداری وزیر وقت صنعت به معاون نخست رئیس جمهوری مبنی بر درخواست تشکیل هیئتی با محوریت ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و نمایندگان دستگاه‌های ذی ربط برای تعیین تکلیف خودروهای متوقف در گمرک، معاون نخست رئیس جمهوری نیز در ۳۰ آبان ماه هم در پی نوشتی به وزرای اقتصاد و صنعت خواستار عمل به مقررات در مورد خودروهای دپو شده در گمرکات شد.

دادفر افزود: به فاصله اندکی از پی نوشت معاون نخست رئیس جمهوری، مشاور وی و دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در طول نامه‌ای به رضا رحمانی وزیر فعلی صنعت با توجه به دستور معاون نخست رئیس جمهوری خواستار تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرکات شد، اما با گذشت بیش از دو ماه از این گفت و گوها و نامه‌ها همچنان روند نامه نگاری برای تعیین تکلیف خودروهای دپو شده ادامه دارد به صورتی که در آخرین و جدیدترین این نامه نگاری‌ها، نامه مدیرکل دفتر هماهنگی‌های ویژه نهاد رئیس جمهوری به رئیس انجمن واردکنندگان خودرو پیرو نامه ۱۶ مهرماه انجمن مبنی بر تعیین تکلیف خودروهای موجود در گمرکات کشور است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اضافه کرد: به رغم پیگیری‌های انجمن تاکنون این نامه نگاری‌ها هیچ نتیجه‌ای را به همراه نداشته است و هیچ کس نمی‌داند در این بین چه وظیفه‌ای بر عهده دارد و باید چه اقدامی انجام دهد!

وی با اشاره به اعتراضات دو سه ماه گذشته خریداران مقابل شرکت‌های واردکننده خورو گفت: امروز مردم متوجه شدند که شرکت‌های واردکننده در این جریانات نقشی نداشته و مقصر نیستند چون که با پول آن‌ها خودرو خریداری و وارد گمرک شده و شرکت‌ها آماده پرداخت تعهدات هستند پس تجمعات از مقابل شرکت‌ها به وزارت صنعت، معدن وتجارت کشیده شده است.

دادفر تاکید کرد: مردم فهمیدند که تمام سیاست‌ها برای ممنوعیت و پیشگیری از ترخیص خودروها به منظور افزایش قیمت خودرو بوده و همین برای قضاوت و عملکرد وزارت صنعت و دولت کافی است.

وی با توجه به خواست واردکنندگان برای نشست با وزیر صنعت گفت: به رغم درخواست شرکت‌ها تا به حال وزیر نشستی را با واردکنندگان نداشته است، ولی در این وضعیت چندان این موضوع برای واردکنندگان اهمیتی ندارد بلکه مهم قضاوت مردم است.

دادفر با اشاره به اینکه واردکنندگان حرف‌ها و دغدغه‌هایشان را به گوش مردم رساندند، اضافه کرد: مردم امروز متوجه شدند دلیل ممنوعیت واردات خودرو نه برای حمایت از تولید بلکه برای افزایش قیمت خودروسازان داخلی بوده است و به طور قطع آثار آن در طول زمان هم منتقل می‌شود.

پیگیری خبرگزاری صدا و سیما از گمرک هم نشان می‌دهد تا کنون برای ترخیص و تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک هیچ ابلاغی از طرف دولت انجام نگرفته است.

صدا سیما

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar