بی‌تحرکی خودروسازان در اجرای استاندارد یورو 5

چهارشنبه 30 بهمن 98 ساعت 01:25
بی‌تحرکی خودروسازان در اجرای استاندارد یورو 5

در وضعیتی خودروسازان تنها یک ماه فرصت دارند خودروهای تولیدی خود را مجهز به استاندارد آلایندگی یورو 5 کنند که بعضی مسوولان سازمان حفاظت از محیط‌زیست از بی‌تحرکی خودروسازان نسبت به این موضوع گلایه می‌کنند.

بر اساس ماده 4 قانون هوای پاک قرار بود از ابتدای سال 98 فروش خودروهای یورو 4 ممنوع شود و خودروسازان پیش از اقدام به فروش، نسبت به دریافت مجوزهای آلایندگی و استانداردهای یورو 5 اقدام کنند ولی بنا به درخواست خودروسازان اجرای این قانون تا سال 99 به تعویق افتاد و اکنون درحالی‌که خودروسازان تنها یک ماه برای دریافت مجوزهای یورو 5 فرصت دارند و شماری از محصولات خود را هم برای سال آینده پیش فروش کرده‌اند هنوز اقدامی عملی برای ارتقای استانداردها انجام نداده‌اند. بر اساس آخرین آمار سازمان حفاظت از محیط زیست از 100 خودرویی که مجوز این سازمان را دارند 48 مدل یورو4 هستند. در این زمینه هر چند ایران‌خودرو اعلام کرده که اقداماتی برای استانداردسازی محصولاتش به یورو5 انجام داده با این حال بعضی شواهد نشان از آن دارد که خودروسازان در این خصوص خیلی جدی نیستند. به‌طور نمونه چندی پیش رئیس مرکز ملی هوا وتغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست گفته بود که به‌رغم ادعای فعالیت خودروسازان در این زمینه، سازمان حفاظت از محیط زیست هیچ مجوزی در حوزه استاندارد یورو 5 به ایران ‌خودرو و سایپا نداده است. محمدمهدی میرزایی‌قمی در ادامه با اشاره به اینکه تا پایان سال وقت زیادی باقی نمانده و خودروسازان هم مشغول پیش‌فروش محصولاتشان برای سال آینده هستند تاکید کرده که خودروسازان در وضعیت کنونی فقط عبارت «استاندارد آلایندگی یورو4» را به «استاندارد آلایندگی یورو5» تغییر داده‌اند و هنوز مجوزی برای محصولات یورو5 خود از سازمان محیط‌ زیست دریافت نکرده‌اند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد که سازمان حفاظت از محیط زیست نسبت به وعده خودروسازان مبنی بر اجرای استاندارد یورو5 تردید دارد، به همین خاطر در اظهارات مسوولان این سازمان بارها عنوان شده که زمان دیگری برای دو تولید‌کننده بزرگ خودروی کشور در نظر نخواهد گرفت.اما اظهارات رئیس مرکز ملی هوا وتغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست را روز پیش مسعود تجریشی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست تکمیل کرده است. چون که وی هم عنوان کرده خودروسازان تنها یک ماه فرصت دارند خودروهای خود را بر اساس قانون هوای پاک به استاندارد یورو5 ارتقا دهند اما با وجود مهلت یک‌ساله هنوز اقدامی در این زمینه نکرده‌اند. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست به نقل از رئیس سازمان متبوع می‌گوید که این قانون دوباره به تعویق نخواهد افتاد. به این ترتیب با توجه به اظهارات تجریشی به نظر می‌رسد که بی‌عملی خودروسازان در این زمینه برای سازمان حفاظت از محیط زیست محرز شده است. اما تجریشی در این گفت‌وگو به آخرین جلسات این سازمان با خودروسازان اشاره کرده و عنوان می‌کند که در این جلسات به خودروسازان تاکید کردیم سازمان حفاظت از محیط زیست به هیچ عنوان از این ماده قانونی کوتاه نمی‌آید چون که آنها برای ارتقای استانداردها یک سال زمان داشتند و ما نمی‌خواهیم بیش از این اجرای این ماده از قانون هوای پاک به تعویق بیفتد.

وی با ذکر اینکه خودروسازان تلاش می‌کنند قانون عقب بیفتد و آن را اجرا نکنند ولی در عین حال فشار زیادی از نظر روانی و سیاسی برای ارتقای استانداردها روی آنها است، تصریح کرده که در سایت‌های پیش‌فروش خودرو اعلام کرده‌اند خودروها با استانداردهای روز تحویل داده می‌شود چون که تمام تلاش خود را برای متقاعد کردن سازمان حفاظت از محیط زیست در زمینه به تعویق انداختن استاندارد خودروها خواهند کرد، این در حالی است که رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام کرده این قانون دوباره به تعویق نخواهد افتاد.

به گفته تجریشی حداقل شش ماه زمان نیاز است تا خودروسازان بتوانند استانداردهای خود را به یورو 5 ارتقا دهند، با وجود این هنوز برنامه‌ای در این زمینه به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه نداده‌ اما اعلام کرده‌اند که مراحل ارتقای استانداردها را گذرانده‌اند و خودروهای پیش فروش شده را با استانداردهای یورو 5 تحویل می‌دهند.

وی در ادامه گفت: از نظر من خودروسازان تلاش می‌کنند این قانون در سال آینده هم اجرایی نشود. تصمیم‌گیری در این خصوص بستگی به میزان پافشاری سیاست‌گذاران کشور به کاهش آلودگی هوا و اجرای قانون هوای پاک دارد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar