تاکسیرانان نقش ۲۲ درصدی در حمل‌ونقل عمومی تهران دارند

شنبه 7 اردیبهشت 98 ساعت 16:36
تاکسیرانان نقش 22 درصدی در حمل‌ونقل عمومی تهران دارند

شهردار تهران گفت: هم اکنون نزدیک به ۷۹ هزار تاکسی در سطح شهر داریم و جمعیت تاکسیرانان به همراه خانواده‌هایشان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر است؛ تاکسیرانان نقش ۲۲ درصدی در حمل‌ونقل عمومی تهران دارند.

پیروز حناچی، در آئین افتتاحیه جشنواره تاکسیرانی تهران با حضور چند تن از اعضای شورای شهر تهران در برج میلاد برگزار شد، گفت: سال جدید تابه‌حال سال نکویی بود و امیدوارم بعد از این نیز چنین باشد؛ اگرچه حوادث تلخی را در ابتدای سال تجربه کردیم، بارش‌هایی که داشتیم طی تاریخ ۱۰۰ ساله کشور نادر بود. بارش‌های تجربه‌شده در سال آبی امسال، در دوره‌های ۵۰ تا ۱۰۰ ساله طبقه بندی می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از عوائد این بارش‌ها بازگشت ۵۴ میلیارد متر مکعب آب به سدها است. ضمن اینکه، بیش از ۸۰ میلیارد متر مکعب بارش در کشور داشتیم؛ هامون احیا شده است و تمامی این موارد جای شکر دارد.

شهردار تهران یادآور شد: البته مشکلاتی هم در نقاط گوناگون کشور داشتیم که علت آن‌ها فراموشی خودمان بود؛ ما بودیم که فراموش کردیم اسم محلی دروازه قرآن، «مسیل‌آباد» است؛ طبیعت، فراموشی ما را به فراموشی نمی‌سپارد.

حناچی تأکید کرد: به رغم تلخی‌ها، نعمت بسیاری به کشور سرازیر شده که امیدوارم خداوند آن را زیاد کند.

شهردار تهران خطاب به خانواده تاکسیرانی گفت: من خود را عضو خانواده شما می‌دانم چون که پدرم در دهه ۵۰ تاکسی نارنجی داشت و در پایتخت رفت و آمد می‌کرد.

حناچی با اشاره به اینکه آغاز به کار نخستین تاکسی در تهران به سال ۱۳۰۶ بازمی گردد، عنوان کرد: سازمان تاکسیرانی در خردادماه سال ۱۳۵۹ به ثبت رسید. هم اکنون نزدیک به ۷۹ هزار تاکسی در سطح شهر داریم و جمعیت تاکسیرانان به همراه خانواده‌هایشان نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر است؛ تاکسیرانان نقش ۲۲ درصدی در حمل‌ونقل عمومی تهران دارند.

وی تمام تلاش همکارانش را بر آن دانست که کیفیت و خدمات تاکسی در شهر افزایش پیدا کند و ادامه داد: این درست است که تاکسی‌های هر شهر بخشی از شخصیت آن شهر هستند؛ در هیچ نقطه‌ای از دنیا اجازه نمی‌دهند هر خودرویی تاکسی شود؛ اغلب خودروی ملی و پردوام آن کشور مأموریت تاکسی بودن را بر عهده دارد؛ در آلمان می‌بینید که مرسدس‌های مدل بالا نقش تاکسی را ایفا می‌کنند. در شورای حمل و نقل ترافیک هم در این مورد سختگیری‌های بسیاری وجود دارد.

حناچی با ذکر اینکه تاکسی‌ها به این خاطر که طی سال مسافت‌های طولانی را طی می‌کند، باید از جمله خودروهای باکیفیت باشند، یادآوری کرد: در ادبیاتمان گفته می‌شود که «فرزند زمانه خویشتن باش»؛ غفلت از این موضوع مشکلاتی را به وجود می‌آورد. تلفن هوشمند پدیده‌ای است که در دهه قبل با آن به این اندازه رو به رو نبودیم. بسیاری از خدمات در تلفن‌های هوشمند اجرا می‌شود و خواهد شد؛ به زودی بیشتر خدمات تحت‌تأثیر تلفن هوشمند قرار خواهد گرفت. باید تلاش کنیم تا با این پیشرفت همراه باشیم.

وی ادامه داد: در این حوزه خدمات بسیاری توسط استارت اپ‌ها ارائه می‌شود. سازمان تاکسیرانی هم باید خود را در این جریان پیشتاز کند تا بهره‌وری را در این حوزه افزایش دهد. اپلیکیشن زیادی در سطح شهر داریم که سرویس و خدمات ارائه می‌دهند؛ یکی از اینها، «بدود» است که تازه کار خود را آغاز کرد. باید از این ظرفیت‌ها برای پیشبرد منافع مجموعه تاکسیرانی و زنده نگه‌داشتن رقابت سالم و عادلانه بهره ببریم.

حناچی بی‌توجهی به پیشرفت در این حوزه را عامل عقب‌افتادگی دانست و گفت: ما هم در مقیاس دولت تلاش می‌کنیم تا رقابتی عادلانه را فراهم کنیم. بدیهی است ماشینی که پلاک تهران ندارد، حق تاکسی بودن در تهران را نیز ندارد؛ ماشینی که میزان آلایندگی‌اش بالا است، به طور طبیعی نباید حق تاکسی بودن داشته باشد. باید گواهی نامه‌ها و مدارک در این زمینه کاملاً مشخص و یکسان و البته سرویس دهی و خدمات رسانی بر اساس رقابت باشد.

شهردار تهران با اشاره به این‌که طبیعتاً نوسازی تاکسی‌های شهر جز مواردی است که باید تعقیب کنیم، بیان کرد: ما امسال علامت خوبی در بهبود وضعیت هوا دیدیم؛ قدری از آن به دلیل نعمت‌های لایزال الهی بود، ولی تمام قضیه این نبود و تلاش همکارانم در مجموعه کنترل آلودگی هوا، بسیار مؤثر بوده است. ما این مورد را به صورت نقطه‌به‌نقطه مقایسه می‌کنیم؛ به طور مثال، پنجم بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۸ صبح، با همین ساعت و روز در سال ۹۷ مقایسه می‌شود.

حناچی افزود: مطالعات نشان می‌دهد که هم اکنون حجم ذرات معلق در شهر تا نزدیک به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است؛ این عما به هر علتی که باشد، خبر خوشی برای مردم تهران است چون که ذرات معلق تأثیری مستقیم روی سلامت تمام شهروندان دارند. بر این اساس، امیدواریم انتهای امسال گزارش بهتری از کاهش آلودگی هوای تهران ارائه دهیم.

وی گفت: از دیگر موضوعاتی که تعقیب خواهیم کرد، معیشت همکاران تاکسیران و بهبود سازوکارهای قانونی در این حوزه است، هر فردی که بخواهد در این حوزه مشغول شود باید مجوزهای لازم را داشته باشد.

شهردار تهران در پایان با اشاره به اهمیت آموزش در حوزه تاکسیرانی یادآوری کرد: این امر مهم است چون که سطح خدمات را بالا می‌برد و رضایتمندی شهروندان را نیز ارتقا می‌دهد، ضمن اینکه توسعه تکنولوژی در ناوگان را هم تعقیب می‌کنیم. توسعه ناوگان پاک نیز از دیگر موضوعاتی است که در دستور کار ما قرار دارد و امیدوارم با پیگیری این موضوعات هم خدمات بهتری به شهروندان ارائه دهیم و هم نتایج بهتری در بهبود وضعیت شهرمان داشته باشیم.

مهر

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar