تشکیل کمیته ضد تحریم برای صنعت خودرو در سال ۹۸

شنبه 3 فروردین 98 ساعت 17:19
تشکیل کمیته ضد تحریم برای صنعت خودرو در سال 98

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: سال ۹۸ سال سرنوشت صنعت قطعه سازی کشور است. چون تحریم‌ها تشدید می‌شود در این زمینه باید یک کمیته مستقل به نام ضد تحریم برای صنعت خودرو تشکیل شود.

آرش محبی نژاد، با اشاره به اینکه در سال ۹۷ یک برنامه ایده آل برای تولید خودرو تعریف شده بود، اظهارداشت: بر اساس این برنامه تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو هدف گذاری شد که متأسفانه نتوانستیم به آن دست پیدا کنیم.

وی با اعلام اینکه پیش از تشدید تحریم‌ها نشانه‌های بحران در صنعت قطعه سازی به وجود آمده بود، افزود: البته بحران ارزی هم بر حجم مشکلات اضافه کرد به طوری که ارز یک مرتبه رشد قابل توجهی یافت و حتی تک نرخی شدن ارز هم عاملی شد تا قیمت نهاده‌های تولید در صنعت قطعه سازی افزایش و بحران قیمت گذاری قطعات در این صنعت به وجود آید.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، تصریح کرد: با آغاز تحریم‌ها شوک‌های گوناگونی برای صنعت قطعه سازی به وجود آمد. در این روند متأسفانه آمار تولید خودرو هم کاهش یافت و تقریباً به زیر ۹۰۰ هزار دستگاه تولید رسید که در مقایسه برنامه تولید سال ۹۷ حدود نصف برنامه تولید محقق شد.

وی با ذکر اینکه سال ۹۷ متأسفانه شاهد تعدیل ۱۳۰ هزار نیروی قطعه ساز در این صنعت بودیم، گفت: علاوه بر این تعلیق ۱۵۰ هزار نفر هم به وجود آمد و جمعاً ۲۸۰ هزار نفر در این صنعت بیکار و ۴۰۰ واحد قطعه سازی تعطیل یا نیمه تعطیل شدند.

محبی نژاد در ادامه صحبت‌های خود به مشکلات ۸ گانه صنعت قطعه سازی اشاره کرد و افزود: سوء مدیریت در صنعت خودروسازی بسیار قطعه سازان را رنج داد به طوری که پراکندگی مراکر تصمیم گیری همیشه این صنعت را دچار چالش روبه رو کرده است این موضوعات در کنار تحریم‌های خارجی کمر این صنعت در سال اخیر شکست.

وی با اعلام اینکه خودروسازان به خاطر محدویت ها در قیمت گذاری خودرو تمایلی به افزایش قیمت قطعه سازان ندارند، تصریح کرد: هم اکنون هنوز بعضی قراردادهای قطعه سازان با ارز ۳۲۰۰ یا ۴۲۰۰ تومان است که در این رابطه باید توجه ویژه یا به اصلاح قراردادهای قطعه سازان با خودروسازان شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور با اشاره به اینکه تزریق ۴ هزار میلیارد تومان به صنعت قطعه سازی آب حیاتی برای ادامه فعالیت این صنعت به شمار می‌آید، اظهارداشت: ما فعلاً نیازمند ۷ هزار میلیارد تومان دیگر هستیم که باید با کاهش مدت زمان پرداخت خودروسازان به قطعه ساز و پرداخت از محل درآمدهای جاری تأمین شود.

وی اضافه کرد: انجماد بدهی قطعه سازان به سیستم بانکی، احیاء آل سی‌های داخلی با تسهیل گشایش‌ها و رفع مشکل قطعه سازان در انتقال ارز می‌تواند صنعت خودروسازی را از این مخصمه عبور دهد.

به عقیده محبی نژاد، بدهی‌های دولتی از جمله دارایی و بیمه را می‌توان با بخشودگی جرائم و تقسیط بلند مدت آنها تأمین کرد. البته باید فکر اساسی هم برای قیمت مواد اولیه داخلی هم کرد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور اضافه کرد: برنامه ریزی‌ها برای امسال تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار خودرو است که تحقق آن همکاری تمام دستگاه‌ها را می‌طلبد.

وی با ذکر اینکه در اردیبهشت ماه مهلت ۶ ماهه ۸ کشور برای خرید نفت ایران تمام می‌شود، گفت: سال ۹۸ سال سرنوشت صنعت قطعه سازی کشور است. چون تحریم‌ها تشدید می‌شود مقابله با آنها یک سیاست جدی را می‌طلبد در این زمینه باید یک کمیته مستقل به نام ضد تحریم برای صنعت خودرو تشکیل شود تا در اتاق فکر آن یک سیاست منسجم برای مقابله با صنعت خودرو اتخاذ گردد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "تشکیل کمیته ضد تحریم برای صنعت خودرو در سال ۹۸"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا
مهمان

خدا وکیلی خودتون سوار میشید حضرت عباسی تو را خدا رحم کنید تا خدا رحم کنه من بد بخت کارگر چقدر زحمت بکشم تا ۴۰ میلیون جور بکنم برای یه پراید یا امثال پراید اثلا من برج ۷ ثبت نام کردم اگه به این قیمتها باشه انصراف میدم چند تا از رفیقام میخوان انصراف بدن همش برای خودتون اون دنیا ماشین میگیرم سر پل صلات جلوتونو میگیریم