تمدید مهلت پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان

یکشنبه 30 تیر 98 ساعت 11:02
تمدید مهلت پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: مهلت پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه‌سازان تمدید می‌شود، ولی هنوز بر سر بازپرداخت ارزی یا ریالی آن بحث وجود دارد و به نظر می‌رسد رویکرد بانک مرکزی در این زمینه تعاملی نیست.

بهمن پارسال مقرر شد برای تخصیص نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، ۱۱ هزار میلیارد تومان در دو بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و ۸۴۴ میلیون یورو بود که تاکنون بخش عمده مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده است، ولی خبری از پرداخت‌های ارزی نیست.

در این زمینه، «مازیار بیگلو» دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو  گفت: در نشست اخیر قطعه سازان با فراکسیون پاسخگوی مجلس که «اکبر کمیجانی» قائم مقام بانک مرکزی هم در آن حضور داشت، تمدید زمان پرداخت نقدینگی ارزی مورد نیاز قطعه سازان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی بیان داشت: مهلت پرداخت ۸۴۴ میلیون یورو نقدینگی ارزی به قطعه سازان تا ۳۱ خرداد امسال بود و اکنون باید این مهلت تمدید شود، اگرچه قرار شده به مدت ۶ ماه تمدید شود ولی پیشنهاد قطعه‌سازان ۲۷ بهمن مصادف با تاریخ صدور مصوبه بود.

بیگلو اظهار داشت: موضوع دومی که در نشست یاد شده مورد بحث قرار گرفت، پرداخت این نقدینگی به طور ارزی و ریالی بود، در این زمینه بانک مرکزی بار تغییر قیمت ارز و ریسک بازپرداخت آن را از دوش خود برداشته و بر عهده بانک‌های عامل قرار داده است.

وی ادامه داد: در این نشست با نمایندگان بانک مرکزی بحث کردیم که بانک‌های عامل چنین چیزی را نمی‌پذیرند، چون اکثر آنها سهامدار خصوصی دارند و نمی‌خواهند این زیان را بپذیرند.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو گفت: اکنون بانک مرکزی تنها قول داده که زمان پرداخت این نقدینگی را تمدید کند، ولی مشکل بانک‌های عامل همچنان پابرجاست.

وی اضافه کرد: در این زمینه راهکارهایی به نمایندگان بانک مرکزی پیشنهاد دادیم، از جمله اینکه نوع بازپرداخت وام را تغییر داده، یا برای بانک‌های عامل استمهال در نظر بگیرد؛ در مجموع ولی رویکرد بانک مرکزی در این زمینه تعاملی نیست.

بیگلو یادآوری کرد: در آن نشست مطرح کردیم که درست نیست بانک مرکزی همواره به عنوان مدعی العموم وارد شود، ولی از صنایع خودروسازی و قطعه سازی مطالبه گر باشد و این طور کارشکنی کند.

وی گفت: در نهایت مقرر شد فراکسیون پاسخگویی مجلس پیگیر موضوع باشد.

پیش‌تر «علی بختیار» رئیس فراکسیون پاسخگویی مجلس از برنامه‌ریزی برای پرداخت نقدینگی ارزی ۸۴۴ میلیون یورویی مورد نیاز قطعه‌سازان خودرو در طول سه تا ۶ ماه آینده با هماهنگی بانک مرکزی و محوریت بانک‌های عامل خبر داده بود.

ارز نیمایی، نه ارز بازاری

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو در ادامه در پاسخ به نزولی شدن نرخ ارز در روزهای اخیر و اینکه این موضوع روی تصمیم قطعه سازان بر دریافت ارزی این تسهیلات تاثیرگذار نیست، گفت: ارزی که قطعه سازان قرار است دریافت کنند، از سامانه نیما تأمین می‌شود و ارز بازاری نیست؛ قیمت ارز در سامانه نیما هم این روزها صعودی است.

وی افزود: زمانی که مقرر بود تسهیلات ارزی به قطعه سازان داده شود، قیمت دلار ۸,۵۰۰ تومان بود، ولی این روزها به حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده و این یعنی با خرید هر دلار از طرف قطعه سازان، نزدیک به سه هزار تومان به خودروسازان «هبه» می‌شود.

بیگلو ادامه داد: از ابتدا درخواست قطعه‌سازان انجام ثبت سفارش بدون انتقال ارز بود تا با آزاد شدن ثبت سفارش‌ها حداقل بدانند در چه مسیری حرکت می‌کنند، ولی با آن موافقت نشد.

وی گلایه کرد که در موضوع ارزی، ضرباتی که از داخل خورده‌ایم همواره بدتر و سنگین‌تر از ضربات خارجی بوده است.

بهمن پارسال معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ثبت سفارش واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار به طور بدون انتقال ارز تا پایان سال ۹۸ مجاز است.

واردات بدون انتقال ارز شیوه‌ای بود که سال‌ها فعالان اقتصادی از این راه کالاهایی را وارد می‌کردند که دولت بابت آنها گشایش اعتبار اسنادی (آل.سی) انجام نمی‌داد و این روش به خصوص در زمان تحریم‌ها کارساز بود که نقل و انتقال مالی به سختی انجام می‌شد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar