ثبت نام خودرو یا بلیت بخت آزمایی؟

بروزرسانی در: یکشنبه 23 دی 97 ساعت 13:16
ثبت نام خودرو یا بلیت بخت آزمایی؟

رئیس انجمن قطعه‌سازان گفت: افزایش قیمت خودروها به طور پلکانی خواهد بود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند ولی در این میان ضرر و زیان خودروسازها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.

رئیس انجمن قطعه‌سازان در مورد افزایش ۳۰ درصدی قیمت خودروهای کمتر از ۴۵ میلیون تومان گفت: این حرکت تأثیر زیادی بر روی نیازهای قطعه‌سازان و خودروسازان نمی‌گذارد و هنوز جوابگوی افزایش تورم نیست.

محمدرضا نجفی منش ادامه داد: در سال جاری بعد از افزایش قیمت ارز، تورم مواد اولیه سه برابر شده است. قیمت کالاهایی مانند مس، چدن، آهن و محصولات پتروشیمی که همگی در داخل تولید می‌شوند تا ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشت ولی قطعه‌سازان و خودروسازان در ۹ ماه سال جاری اجازه کوچکترین افزایش قیمتی نداشته‌اند و هر روز ضرر داده‌اند. حال پس از این مدت فقط ۳۰ درصد قیمت‌ها افزایش پیدا کرده که این در مقایسه با افزایش قیمت مواد اولیه چیزی نیست.

عضو اتاق بازرگانی تهران با انتقاد از فرمول این افزایش قیمت گفت: ضمن اینکه این مقدار کافی نیست آقایان تبصره‌هایی هم به آن اضافه کرده‌اند. به طور مثال گفته‌اند کسانی که با قیمت قدیم برای خودرو ثبت نام داشته‌اند این افزایش شامل آنها نمی‌شود و یا کسانی که تا فلان تاریخ، ثبت نام با قیمت غیرقطعی داشتند از این افزایش قیمت معاف هستند. در واقع این افزایش قیمت فقط برای فروش نقدی و ثبت نام‌های جدید انجام گرفته که باز هم پوشش زیان اولیه خودروسازان را نمی‌دهد. ثبت نام خودرو تبدیل به یک بلیت بخت‌آزمایی شده است.

وی تصریح کرد: ضمن آنکه قیمت‌ها باید به روز شود میزان پرداخت خودروساز به قطعه‌ساز هم باید یک ماهه شود تا از موج بیکاری و تعطیلی واحدهای قطعه‌سازی پیشگیری شود. در صورت پرداخت تسهیلات از طرف دولت، تازه به خانه نخست برمی‌گردیم. مشکل دوم تأمین مواد اولیه از خارج است. به خاطر تحریم‌ها، نقل و انتقال ارز بسیار سخت شده و باید دولت در این مورد کاری انجام دهد.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد کسانی که خودرو ثبت نام کردند مصرف‌کننده نبوده‌اند. این روش ثبت نامی و پیش فروش به طور کلی غلط است. وقتی کسی می‌بیند فلان خودرو در کارخانه ۲۲ میلیون و بیرون در بازار ۴۰ میلیون است حتی فرش زیر پای خود را می‌فروشد تا ثبت نام کند. چون حتی اگر خودرو را تحویل نگیرد سود پول و جریمه تأخیر را دریافت می‌کند. وضعیت خودرو درست مثل دلار شده است که گفتند به همه ۵ هزار دلار می‌دهیم و مردم جلوی بانک‌ها صف کشیدند. دولت باید دست از قیمت گذاری بردارد و بگذارد بازار تکلیف را معلوم کند.

وی در مورد اینکه آیا این افزایش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود یا خیر؟ گفت: من فکر می‌کنم به صورت پلکانی عمل شود تا مردم برای پس گرفتن پول‌های خودشان هجوم نیاورند ولی این وسط ضرر و زیان خودروسازها و قطعه‌سازان بیشتر خواهد شد.

شرایط جدید فروش اینترنتی محصولات ایران خودرو

فروش فوری محصولات سایپا امروز شروع خواهد شد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه ها برای "ثبت نام خودرو یا بلیت بخت آزمایی؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مسعود
مهمان

با دلار ۳۵۰۰ تومنی پول پیش گرفتن ، یکسال هم تاخیر حالا زور بهشون میاد با قیمت‌های موعد تحویل که قانون گفته حساب کنن
رو هم خوب چیزیه

ایرانی مظلوم
مهمان

تو هیچ جا دنیا نمیشه پرو تر از این آشغال سازها پیدا کرد

مصطفی
مهمان

یک کلمه هم بشنویم از مادر عروس،یک ساله ماشین ما رو تحویل ندادن حالا ناراحته دولت گفته که با قیمت قبل باید تحویل بدن چقدر شماها پررویید به خدا،نمیگه که اگه ماشینها رو سر موقع تحویل میدادن باید با همین قیمت قدیم به ما میدادن