جزئیات جدید و تمدید مهلت پرداخت الکترونیکی عوارضی آزادراه‌ها

شنبه 24 فروردین 98 ساعت 15:11
جزئیات جدید و تمدید مهلت پرداخت الکترونیکی عوارضی آزادراه‌ها

معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت با ذکر اینکه روش‌های جدیدی در کنار روش‌های قبلی برای پرداخت الکترونیکی عوارضی آزادراه در نظر گرفته‌ایم، از تمدید مهلت پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها در ماه جاری خبر داد.

محمد حسین میرشفیع معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور اظهار داشت: طبق اعلام قبلی امروز آخرین فرصت پرداخت عوارضی آزادراه‌ها مربوط به ایام نوروز و ماه فروردین ۹۸ بود که پیش‌بینی می‌کنیم، تمدید شود و در نشست امروز مدت این مهلت معلوم خواهد شد.

وی ادامه داد: از ۲۸ اسفندماه ۹۷ عوارض عبور از چهار آزادراه «تهران قم»، «تهران ساوه»، «کرج قزوین» و «قزوین زنجان» به طور الکترونیکی دریافت می‌شود؛ مقرر شد در راستای تسهیل سفر مسافران در ایام نوروز، خودروهایی که از این چهار آزادراه عبور می‌کنند، تا پایان روز بیست و چهارم اسفندماه (امروز) مهلت پرداخت عوارض داشته باشند، ولی در راستای ارائه مهلت بیشتر به این مسافران،‌ برنامه‌ریزی کرده‌ایم که این تاریخ تمدید شود و در نشست امروز مدت‌زمان پرداخت فروردین ماه تمدید مشخص خواهد شد.

وی در جواب به این سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بعضی کاربران از دریافت ارقام اضافه توسط این سیستم گلایه دارند، گفت: کاربران می‌توانند هرگونه اعتراض و شکایت خود در این خصوص و همچنین بروز اختلافات راجع به پلاک خودرو را ‌ با شماره پیامک ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ و یا شماره تلفن ۶۳۴۶۸۵۳۱ ۰۲۱ به ما اعلام کنند.

وی اظهار داشت: کاربران مطمئن باشند که حتماً به شکایات آنها رسیدگی می‌شود و در صورت بروز اختلاف حتماً به ما اعلام کنند، ما تلاش می‌کنیم هیچ حقی از کسی ضایع نشود.

وی با ذکر اینکه به هرحال سیستم درصدی خطا دارد، اضافه کرد: چک‌اپراتوری به دقت انجام می‌شود، دوربین‌ها هم اگر نتوانند درصدی هماهنگی بین تصاویر برداشت شده ایجاد کنند، تصاویر را برای تأیید به سیستم چک اپراتوری می‌فرستند، ولی به هر حال امکان دارد بعضی مواقع اشکالاتی رخ دهد که کاربران می‌توانند از طریق شماره‌هایی که اعلام شد، اعتراضات خود را مطرح کنند.

وی اظهار داشت: به هر حال پلاک‌های ثبت شده در سیستم اخذ عوارض الکترونیک قابلیت اصلاح دارد و اگر مشکلی در ثبت پلاک‌ها رخ دهد، بعد از اعلام اعتراض، حتماً رسیدگی می‌شود.

امکان دریافت ریزصورتحساب عوارضی برای مالکان خودرو فراهم شد

میرشفیع ادامه داد: همچنین مجوزی از پلیس راهور اخذ شده است تا مالکان خودرو بتوانند ریز صورتحساب خود را دریافت کنند، به هر حال روز و ساعات ورود و خروج از آزادراه‌ها موضوعی شخصی است و فقط در اختیار مالک خودرو قرار می‌گیرد.

وی افزود: به هر حال ممکن است راننده‌ای ثبت پلاک خودرو را انجام دهد، ولی مالک خودرو نباشد، ولی ما ریز صورتحساب را فقط در اختیار مالک خودرو قرار می‌دهیم.

پلاک‌های عمومی و تاکسی در فروردین ۹۸ مشمول جریمه عوارضی آزادراه نمی‌شوند

وی همچنین بیان کرد: با توجه به آن که پلاک‌های خودروها متفاوت است، تلاش کردیم در ایام نوروز پلاک‌های عمومی و تاکسی مشمول پرداخت عوارضی نباشند به همین خاطر پلاک آنها ثبت نشد و فعلاً مشمول جریمه نمی‌شوند ولی برای پلاک‌های تاکسی هم تخفیفاتی در نظر می‌گیریم که جزئیات آن در نشست امروز بررسی می‌شود.

امکان پرداخت عوارضی آزادراهای الکترونیکی به صورت ستاره مربع

وی اظهار داشت: امکانات پرداخت عوارض آزادراه‌ها به طور الکترونیکی هم اکنون از طریق اپلیکیشن و شماره حساب‌ها است و یا امکان پرداخت عوارضی از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان (ATM) موجود در مجتمع‌های خدماتی رفاهی فراهم است و به زودی هم امکانات پرداخت جدید به صورت ستاره مربع (#*) راه اندازی می‌شود تا افرادی که گوشی‌های هوشمند هم ندارند بتوانند پرداخت عوارضی آزادراه‌ها را انجام دهند.

میرشفیع اظهار داشت: تلاش کرده‌ایم سیستم پرداخت الکترونیک پوشش همگانی داشته باشد و افرادی هم که تلفن همراه هوشمند ندارند، دچار مشکل نشوند

الکترونیکی شدن سیستم دریافت عوارضی ۴ آزادراه دیگر در اردیبهشت

وی بیان کرد: در ماه آتی آزادراه‌های مسیر تبریز همچنین آزادراه تهران پردیس، آزادراه قزوین رشت و آزادراه مشهد باغچه هم به سیستم پرداخت الکترونیکی اخذ عوارض تجهیز می‌شوند.

وی تأکید کرد: برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا پایان تیرماه همه آزادراه‌های ایران به سیستم پرداخت الکترونیک مجهز شوند.

به گزارش فارس موضوع الکترونیکی‌شدن اخذ عوارض آزادراهی از ۲۸ اسفند ماه ۹۷ در چهار آزادراه عملیاتی شد.

در حال حاضر در آزادراه‌های تهران قم، تهران ساوه، کرج قزوین و قزوین زنجان اخذ عوارضی کاملاً به طور الکترونیکی انجام می‌شود، پلاک‌ها با دوربین‌های مربوطه خوانده می‌شود و کاربر نیازی به توقف ندارد و به هیچ وجه دریافت نقدی هم وجود ندارد.

کاربران آزادراهی می‌توانند با مراجعه به آدرس‌های اینترنتی https://www.nspay.ir/ و http://www.aaniro.com/ نسبت به آگاهی بیشتر در این‌باره و ثبت نام از طریق شماره پلاک خودرو، شماره تلفن همراه و درج شماره حساب بابت کسر عوارض آزادراهی، اقدام کنند.

همچنین اپلیکیشن‌هایی هم در این‌باره معرفی شده است که کاربران می‌توانند با نصب آن در تلفن همراه خود و معرفی پلاک خودرو و شماره حساب، نسبت به ثبت نام پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی اقدام کنند.

بدین ترتیب کاربران با تعریف کیف پول الکترونیکی و به صورت مستقیم شماره حساب خود را به سیستم الکترونیکی عوارض آزادراه متصل می‌کنند و هنگام عبور از محل عوارضی آزادراه‌ها و پس از شناسایی پلاک، به طور اتوماتیک هزینه عوارضی از حساب آنها کسر می‌شود.

همچنین «تگ‌هایی» که پیش از این بابت پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی در بانک مسکن فروخته می‌شد، دارای اعتبار است که به سیستم اخذ الکترونیکی عوارض متصل است.

در آدرس‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های معرفی شده در این‌باره امکان استعلام بدهی و شارژ کیف پول برای صاحبان خودرو وجود دارد.

حذف پرداخت نقدی و پول فیزیکی در محل عوارضی آزادراه‌ها و تسهیل پرداخت عوارض، کاهش توقف خودروها، کاهش زمان سفر، کاهش مصرف سوخت، کاهش تخریب آسفالت در محل توقف دروازه‌های عوارض ناشی از ترمز و صرفه جویی در استهلاک خودرو، از مزایای اجرای سامانه الکترونیکی اخذ عوارض آزادراهی محسوب می‌شود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar