جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو

دوشنبه 12 خرداد 99 ساعت 13:45
جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو

ایران خودرو و سایپا در حالی ضوابطی برای محرومیت دوساله بعضی برندگان قرعه کشی خرید خودرو وضع کرده که تا امروز مردم بدون اطلاع از این موضوع نسبت به ثبت نام خرید خودرو اقدام کرده‌اند. اگرچه طبق اعلام وزارت صنعت این ضوابط مغایر با مصوبات کمیته خودرو است و اجرایی نخواهد شد.

طبق بخشنامه‌ای که ایران خودرو در ۹ صفحه نگارش و بر روی سایت فروش اینترنتی خود قرار داده است، چنانچه افرادی که در قرعه کشی فروش فوق العاده خودرو برنده می‌شوند، طی ۴۸ ساعت نتوانند وجه خودرو را به حساب این شرکت واریز کنند تا دوسال از شرکت در مراحل بعدی فروش فوق العاده محروم خواهند شد. این موضوع در حالی در بخشنامه ایران خودرو لحاظ شده که تاکنون اطلاع رسانی مستقیمی در مورد آن به خصوص در ضوابط اعلام شده از طرف وزارت صنعت انجام نگرفته و کمیته خودرو هم چنین مسئله‌ای را مصوب نکرده است.

جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو

علاوه بر ایران خودرو، موضوع محرومیت ۲ ساله در بخشنامه سایپا هم مشاهده می‌شود. البته سایپا تنها به محرومیت از شرکت افراد در فروش فوق العاده بسنده نکرده و این محرومیت را به طور کلی برای حضور در هر نوع خرید خودرو از کارخانه لحاظ کرده است.

جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو

ضابطه‌های که مصوبه وزارت صنعت را ندارد

در این خصوص یک مقام آگاه در وزارت صنعت گفت: چنین موضوعی جزء مصوبات کمیته خودرو نبوده و محرومیتی برای افرادی که قادر به خرید خودرو نباشند، تعیین نشده است.

وی با ذکر اینکه وزارت صنعت مخالف اعمال چنین محدودیت‌هایی است، افزود: مصوبات کمیته خودرو، مبنای فروش فوق العاده خودروها است و ضوابط فروش خودرو در کمیته خودرو با حضور سرپرست وزارت صنعت، معاون دادستانی و معاون سازمان بازرسی کل کشور مصوب شده است.

به این ترتیب محدودیت ذکر شده در بخشنامه ایران خودرو و سایپا ماهیت اجرایی ندارد.

بخشنامه‌هایی که به روز نشد

البته در کنار این مسئله، الزام به ارائه چک صیادی در زمان ثبت نام هم در بخشنامه فروش ایران خودرو به چشم می‌خورد و این در حالی است که بنا بر دستور مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، شرط ارائه چک صیادی در مرحله ثبت نام حذف شده است.

همچنین در بخشنامه ایران خودرو بندهایی مبنی بر پرداخت ۵۰ درصد قیمت خودرو پیش از قرعه کشی آورده شده در حالی که به دستور سرپرست وزارت صنعت هیچ پیش پرداختی از متقاضیان برای حضور در فرآیند قرعه کشی نباید مطالبه شود.

گویی بخشنامه خودروسازان بر اساس ضوابط اعلامی وزارت صنعت به روز نشده است و خودروسازان همان ضوابط قبلی را برای فروش فوری خودرو اعلام کرده‌اند.

مدرس خیابانی در این خصوص گفته بود: خودروسازان حق دریافت هیچگونه وجهی از متقاضیان جهت حضور در قرعه‌کشی را نخواهند داشت.

جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو

به این ترتیب ظاهراً اراده‌ای در گروه‌های خودروساز برای مانع تراشی بر سر راه ثبت نام کنندگان خرید خودرو وجود دارد وگرنه جدای از گنجاندن محدودیت‌هایی مغایر با مصوبه کمیته خودرو، به روز رسانی یک بخشنامه فروش در مجموعه‌های بزرگی مانند ایران خودرو و سایپا (بدون لحاظ کردن چک صیادی و پیش پرداخت ۵۰ درصد)کار سختی نخواهد بود.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "جزئیات محرومیت برندگان قرعه کشی خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
علیرضا
مهمان

***،اینطوری می خواهید ماشین بفروشید به مصرف کننده واقعی،خرید خودرو فقط لاکچری و خارجی با وبسایت معتبرش و پیکبندی هایش.
مثل : بی ام و آلمان (bmw.de)،پژو فرانسه (peugeot.fr) و غیره……