کدام شرکت مقام نخست خدمات پس از فروش کشور را به دست آورده؟

بروزرسانی در: چهارشنبه 2 مرداد 98 ساعت 21:03
کدام شرکت مقام نخست خدمات پس از فروش کشور را به دست آورده؟

این روزها که نتایح ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرویی کشور اعلام شده، شیطنت بعضی از شرکت‌ها، نتیجه نهایی این گزارش را مخدوش کرده و خوانندگان سایت‌ها و روزنامه‌ها بی‌گمان با این سؤال مواجه شدند که به راستی کدام شرکت مقام نخست خدمات پس از فروش کشور را به دست آورده؟

اگر به گزارش رسمی ارائه شده در سایت شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نگاهی بیندازیم، خواهیم دید، نتیجه ارزیابی برآیند چهار فرآیند ۱)سنجش رضایتمندی مشتریان در حوزه شاخص‌های ادراکی، عملکردی و کارایی؛ ۲)ارزیابی سیستم خدمات پس از فروش؛ ۳)ارزیابی نمایندگی‌های مجاز و ۴)اندازه‌گیری رضایت مدیران نمایندگی‌ها است.

در نتیجه امتیاز نهایی اعلام شده، برآیند امتیازهای به دست آمده‌ی شرکت‌ها طبق این شاخص‌هاست و آن‌ها تنها در حالی می‌توانند ادعا کنند مقام نخست خدمات را به دست آورده‌‌اند که مجموع امتیازشان در تمامی شاخص‌های فوق بالاترین امتیاز باشد. ولی متاسفانه شاهد هستیم بعضی شرکت‌ها با تکیه بر امتیاز بالای خود در یک شاخص و به منظور بهره‌برداری تبلیغاتی، آن‌را معیار برتری خود اعلام کرده‌اند؛ به عنوان مثال با کسب امتیاز ۸۸ در شاخص«ارزیابی نمایندگی‌های مجاز» و با امتیاز کل ۷۵، خود را برترین شرکت خدماتی معرفی می‌کنند در حالی‌که ممکن است شرکت دیگری با امتیاز ۸۳، بالاترین امتیاز کل را به خود اختصاص داده باشد.

این نوع اعلام خبر شاید برای اهل فن، شبهه ایجاد نکند، ولی برای مردمی که این اخبار را دنبال می‌کنند، زمینه اغتشاش افکار عمومی را فراهم می‌کنند و با تاکید بر آن این‌گونه هم به نظر می‌رسد که هدفی جز این ندارند.

همچنین لازم به ذکر است ارزیابی بین شرکت‌های وارد کننده (خارجی) و تولید کننده (داخلی) سبک و سنگین، انجام می‌شود و شمار نمایندگی‌ها هم یک ملاک جدا کننده برای شرکت‌های ارزیابی شونده است و به دو دسته شرکت‌های دارای بیش از ۱۰ نمایندگی و شرکت‌های دارای کمتر از ۱۰ نمایندگی تقسیم می‌شود.

در اینجا برای روشن شدن این موضوع که بالاخره کدام شرکت بر طبق ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، حائز مقام نخست خدمات پس از فروش در کشور شده است، موارد زیر صراحتاً اعلام می‌شود:

شرکت ایساکو (خدمات پس از فروش ایران ‌خودرو) با دارا بودن حدود ۸۰۰ نمایندگی و کسب بالاترین امتیاز حقیقی و تجمیعی از تمام شاخص‌های مورد نظر وزارت صمت، اولین و برترین شرکت ارائه دهنده خدمات در بین تمامی خودروسازی‌های داخلی و خارجی کشور در سال ۹۷ بوده و با کسب امتیاز ۸۲.۷۰ این جایگاه را برای دهمین سال متوالی از آنِ خود کرده است.

پس از آن گروه پارس خودرو و سایپا یدک در جایگاه دوم و سوم ایستاده‌اند و گروه پرشیا خودرو هم در بین شرکت‌های دارای کمتر از ده نمایندگی مقام نخست را کسب کرده است.

در پایان پس از اعلام شفاف این آمار و اطلاعات مطلب را با دو سؤال به پایان می‌رسانیم و آن این‌که رقابت در بین گروه‌های خودروسازی و کسب امتیاز برتر در حوزه خدمات پس از فروش واقعاً به چه منظور انجام می‌پذیرد؟ آیا فراموش کرده‌ایم که ارتقا خدمات پس از فروش در سطح کشور و افزایش میزان رضایت مشتریان باید خروجی این رقابت باشد نَه، درنوردیدن مرزهای اخلاق و گیج کردن مشتریان و هموطنان؟

کدام شرکت مقام نخست خدمات پس از فروش کشور را به دست آورده؟

عصر خودرو

دردسر خدمات پس از فروش محصولات چینی

سیتروئن C3 و پژو ۲۰۰۸ با کیفیت‌ترین خودروهای تولید داخل

ارزیابی عملکرد شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو در سال ۹۷

تعرفه جدید خدمات معاینه فنی خودروها و موتورسیکلت‌ها ابلاغ شد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "کدام شرکت مقام نخست خدمات پس از فروش کشور را به دست آورده؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
کوروش وطن خواه
مهمان

از نظر کلاه برداری و آشغال فروشی ایران گاری و خرپا

نیما
مهمان

این امار در ایران بیشتر شبیه به جوک هستش وگرنه یه نفرو پیدا کنین که راضی باشه