خودروهای آفرودی در تخریب کویرهای اصفهان تأثیر دارد

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
خودروهای آفرودی در تخریب کویرهای اصفهان تأثیر دارد

یک فعال محیط زیست گفت: هرچند کویرهای اصفهان رو به نابودی است ولی مسابقات رالی و حضور خودروهای آفرودی در این کویرها در تخریب هرچه زودتر بیابان‌ها اثر دارد.

مهدی بصیری در ارتباط با حضور خودروهای آفرودی در کویرهای اصفهان اظهار کرد: فعالان محیط زیست همیشه با برگزاری مسابقات رالی در کویرهای اصفهان مخالف بوده‌اند ولی سازمان محیط زیست با مجوزی که به هیئت اتومبیل رانی داده است، سال‌هاست که مسابقات رالی در بیابان‌های اصفهان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: بیابان‌های مناطق خشک یک لایه سنگ ریزه روی سطح خود دارند که به آن ذره بیابانی می گویند و برای پیشگیری از فرسایش بادی خیلی مؤثر است و مانع فرسایش بادی یا آبی می‌شود.

ورود نمک‌های خاک کویر به مناطق مسکونی

این فعال محیط زیست با ذکر اینکه خودروهای آفرود به گیاهان موجود در کویر آسیب میزند، گفت: پوشش گیاهی که در سطح کویر وجود دارد از سطح وسیعی از اطراف خود را حفاظت می‌کند و اگر دخالت انسانی وارد چرخه طبیعت شود به این مناطق آسیب جدی می‌رساند.

وی افزود: جانورانی که در این مناطق لانه گزیدند هم در اکوسیستم مؤثر هستند و اگر آسیب ببینند به طبیعت هم آسیب وارد می‌شود همچنین کویر مکانی است که به خاطر خاک شوری که دارد نمک ساز است و زمانی که خودروهای آفرودی در این مکان رفت و آمد داشته باشند، همراه بادی که می‌آید نمک‌های خاک هم جابجا شده و بعضاً به سمت منازل مسکونی می‌رود.

بصیری با ذکر اینکه بهم زدن اکوسیستم، خسارات زیادی بر جای می‌گذارد، اظهار کرد: چرخه طبیعت می‌تواند خودش را اصلاح کند ولی زمانی که انسان در آن دخالت می‌کند چرخه از حالت طبیعی خود خارج شده و آسیب‌های جدی می‌بیند.

نمی‌توان به بهانه کویرهای رو به نابودی استفاده ناصحیح را مجاز دانست

وی با اشاره به اینکه کویرهای اصفهان رو به نابودی است، گفت: نمی‌توان نابودی کویرهای اصفهان را به طور قطعی اعلام کرد ولی به خاطر بارش‌های کم در اصفهان،‌ کویرها رو به نابودی خواهد رفت ولی بر اثر تغییرات آب و هوایی قابل‌ترمیم خواهند بود اما نباید گفت کویر روبه نابودی است و می‌توان از آن به طور ناصحیح استفاده کرد.

این فعال محیط زیست اضافه کرد: مسابقات رالی و استفاده از خودروهای آفرودی تقلید از آمریکایی‌ها محسوب می‌شود. با اینکه فعالان محیط زیست آمریکا با این حرکت در کشورشان مخالف بودند و اعتقاد داشتند نباید طبیعت دستکاری شود، ولی در ایران با دستکاری طبیعت و ساخت جاده برای استفاده از ماشین‌های آفرودی آسیب بزرگی به بیابان‌ها خواهند زد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar