خودروهای ناقص تا ۴۰ روز دیگر راهی بازار می‌شوند

یکشنبه 9 تیر 98 ساعت 17:01
خودروهای ناقص تا 40 روز دیگر راهی بازار می‌شوند

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات با اعلام اینکه مطالبات قطعه‌سازان از رنو پارس امروز تعیین تکلیف شد، گفت: با پرداخت بخشی از مطالبات قطعه سازان، تا ۴۰ روز دیگر خودروهای ناقص روانه بازار خواهند شد.

فرهاد به‌نیا  با اشاره به نشست امروز قطعه‌سازان با وزیر صنعت، اظهار داشت: در این نشست مشکلات قطعه‌سازان در ۴ محور اعلام شد و در نهایت به توافقات مثبتی دست پیدا کردیم.

وی با ذکر اینکه در این نشست تعیین تکلیف مطالبات قطعه‌سازان از رنو پارس مطرح شد، افزود: رنو پارس به خاطر آنکه نمی‌توانست طلب خود را از خودروسازان دریافت کند، مطالبات قطعه‌سازان را پرداخت نمی‌کرد به طوری که کشمکش رنو پارس و خودروسازان شرایط قطعه‌سازان را بلاتکلیف کرده بود. در نهایت قرار شد بر اساس صورتجلسه‌ای با امضاء خودروسازان، طلب رنوپارس از خودروسازان به طور مستقیم به حساب قطعه‌سازان واریز شود.

وی در مورد رقم طلب قطعه سازان از رنو پارس هم گفت: قطعه سازان نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان از رنو پارس طلب دارند.

سخنگوی انجمن سازندگان قطعات با اعلام اینکه در نشست امروز بحث پرداخت تسهیلات ۷ هزار میلیارد تومانی قطعه‌سازان هم عنوان شد، گفت: مطابق توافقات به عمل آمده قرار شد بانک مرکزی ۷ هزار میلیارد تومان را به صورت ارزی در اختیار قطعه‌سازان قرار دهد. در بخش بازپرداخت این تسهیلات هم قرار شده معاون نخست و رئیس جمهور تصمیم‌ نهایی را اعلام کنند.

به‌نیا تصریح کرد: پیش از این بانک مرکزی معتقد بود که قطعه سازان باید این تسهیلات ارزی را با قیمت روز باپرداخت کنند که این موضوع اصلاً مورد توافق ما نبود. البته اگر معاون اول و رئیس جمهور در مورد بازپرداخت این تسهیلات تصمیم نهایی را نگیرند ما مجبوریم قیمت ارز‌ را بر روی قیمت تمام شده  قطعات اعمال کنیم.

کف کارخانه سایپا ۱۱۰ هزار دستگاه خودرو و ایران خودرو ۸۰ هزار خودرو خوابیده است

وی در مورد خودروهای کف کارخانه خودروسازان هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهارداشت: در سایپا نزدیک به ۱۱۰ هزار خودرو و در ایران خودرو بیش از ۷۵ تا ۸۰ هزار خودرو در کف کارخانه‌ها قرار دارد که این خودروها ارزشی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان دارند.

وی با اعلام اینکه مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان در کف کارخانه‌ها مانده است گفت: بهترین راه این است که اسم تیراژ تولید خودرو تغییر پیدا کند و به نوعی تیراژ تولید متناسب با قابلیت تحویل محصولات به مردم باشد. در همین راستا وزیر صنعت به خودروسازان دستور داد تا تیراژ تولید را متناسب با قابلیت تحویل خودروها به مردم تغییر دهند.

به‌نیا در مورد قیمت‌گذاری قطعات خودرو هم گفت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، قرار شده لیست جدید قیمت‌های قطعات به شورای رقابت ارسال و پس از اعمال نظر این شورا به تنظیم بازار ارائه شود تا در نهایت تصمیم مناسب در این رابطه اعمال گردد.

وی اضافه کرد: در نشست امروز وزیر صنعت به خودروسازان تأکید کرد تا اقدامات لازم را برای تکمیل خودروهای ناقص انجام دهند که به نظر می‌رسد با پرداخت مطالبات قطعه سازان این موضوع تا ۴۰ روز آینده حل شده و خودروها راهی بازار شود.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "خودروهای ناقص تا ۴۰ روز دیگر راهی بازار می‌شوند"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
هم وطن
مهمان

اره حتما
فقط مردم رو فیلم کردین وگرنه که همه میدونن هیچ اتفاقی نخواهد افتاد ! و قیمت ها پایین نخواهد آماد !!!