خودروهایی که پس از 16 مرداد 97 به کشور وارد شدند اجازه ترخیص ندارند

بروزرسانی در: سه شنبه 25 دی 97 ساعت 14:26
خودروهایی که پس از 16 مرداد 97 به کشور وارد شدند اجازه ترخیص ندارند

درحالی وزیر صنعت از اجازه ترخیص خودروهایی که در گمرک مانده‌اند خبر می‌دهد که قرار است با اصلاح مصوبه گذشته دولت، خودروهایی که پس از 16 مرداد وارد شده‌اند مشمول این بخشنامه نشوند و ظاهراً وزیر صنعت از تصمیم دولت برای این اصلاحیه اطلاعی ندارد.

طبق اخبار رسیده رییس کل بانک مرکزی باترخیص خودروهای وارداتی که پس از 16 مرداد 97 وارد گمرکات کشور شده‌اند مخالفت کرده است پس دولت اجازه ورود بدون انتقال ارزخودروهای واردشده به گمرک به تاریخ بعد از سیاستهای جدید ارزی را نخواهد داد.

این درحالی است که رضا رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت در مورد بخشنامه گذشته هیئت دولت در خصوص ثبت سفارش‌های خودرو در گمرک گفته است:‌ به خودروهایی که در گمرک بودند اجازه ترخیص داده می‌شود ولی ثبت جدیدی انجام نخواهد گرفت. پرونده وارد کنندگان متخلف هم در قوه قضاییه مفتوح است و در اسرع وقت رسیدگی می‌شود.

کسب اطلاع از بانک مرکزی ولی حکایت از آن دارد که مصوبه دولت بناست اصلاح شود و مشمول خودروهایی که بعد از 16 مرداد وارد گمرکات شده‌اند، نمی‌شود. این خودروها تنها به شرطی می‌توانند وارد کشور شوند که انتقال ارز را انجام دهند.

 تصویب نامه مصوب نشست مورخ 9 دی ماه 97 هیئت وزیران در مورد ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری، در طول نامه شماره 137161 در تاریخ 16 دی ماه 97 توسط معاون نخست رئیس جمهور ابلاغ شد.

پس از تغییر سیاستهای ارزی از خرداد ماه سال جاری بر اساس مصوبه دولت واردات بیش از 1330 قلم کالا از جمله خودرو به کشور ممنوع شده است، این در حالی است که نزدیک به 120 میلیون دلار ارز دولتی در 3 ماهه نخست سال برای واردات خودرو تخصیص داده شده ولی پس از ممنوعیت واردات، عملاً قسمت مهمی از خودروهای واردشده به گمرک امکان ترخیص پیدا نکرد.

همچنین در موضوع ثبت سفارشهای فاقد اعتبار که در سازمان توسعه تجارت ایران انجام شده بود نزدیک به 6500 خودرو با ثبت سفارشهای جعلی وارد کشور شدند که از این شمار نزدیک به 1900 دستگاه ترخیص و حدود 1400 دستگاه هم در محوطه‌های گمرکی توقیف شد.

13 هزار خودرو در محوطه‌های گمرکی دپو شده است که طبق اعلام مسئولان زیربط با مصوبه یاد شده سازوکار لازم برای ترخیص این خودروها ایجاد شده است. واردات خودرو به همراه بیش از 1300 قلم کالای دیگر از خرداد ماه سال جاری با قرار گرفتن در گروه 4 کالایی ممنوع شده است.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar