دفاتر تعویض پلاک یا دفتر اسناد رسمی؟

بروزرسانی در: شنبه 23 آذر 98 ساعت 12:43
دفاتر تعویض پلاک یا دفتر اسناد رسمی؟

احتمال تصویب ماده ۳۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده در روزهای آینده، موجب نگرانی سردفتران شده است. بعضی از آنان عقیده دارند تصویب آن ناشی از «لابی‌گری» بعضی نمایندگان است که منافع مردم را قربانی خواهد کرد.

این موضوعات هرچند وقت یک بار مطرح می‌شود؛ شاید چند ماه پیش هم مطرح شده باشد، ولی حالا گفته شده، ماده ۳۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده در چند روز آتی اصلاح و مصوب خواهد شد. این موارد بعضی از سردفتران را به واهمه انداخته است. می‌گویند اگر مالیات‌ستانی از دفاتر گرفته و به دست نهادی دیگر سپرده شود، ممکن است صلاحیت تنظیم سند هم از دفاتر گرفته شود. چون گمان می‌کنند مأموریت قوه قضاییه برای تنظیم سند بیشتر به خاطر وصول مالیات است و اگر جای دیگری مالیات را بگیرد، مسئولیت تنظیم دیگر اسناد هم از آنها گرفته خواهد شد.

درپی این اتفاق، برخی منتقدان این پیشنهاد عقیده دارند وقتی تنها مراجعه به مرکز تعویض پلاک برای انتقال خودرو کافی است، چرا باید برای مردم هزینه زائد مراجعه به دفترخانه را ایجاد کرد و نمایندگان از این پیشنهاد چه هدفی را دنبال می‌کنند؟ آیا این شایعات که نزدیکان بعضی نمایندگان سردفترند و دفترخانه دارند یا اینکه بعضی نمایندگان با طرح چنین مواردی به دنبال تأمین هزینه تبلیغات خود در دوره بعدی مجلس هستند، صحیح است؟

فشار می‌آورند و لابی می‌کنند

حسین کریمی، سردفتر و کارشناس حقوقی در این باره می‌گوید: متأسفانه به خاطر لابی‌ها و روابطی که ایجاد شده است، به مردم فشار وارد می‌شود و حتی در گروه‌ها و مسئولان کمیته پارلمانی کانون سردفتران (که گفته می‌شود از اقوام و دوستان برخی نمایندگان هستند) می‌خواهند فلان متن را در قانون بگنجانند و به این ترتیب منافع سردفتردارانی خاص بر منافع کل ترجیح داده می‌شود. بعضی از نمایندگان مجلس هم از این لابی‌گری‌ها بسیار عاصی هستند. اخباری هم که در بعضی از سایت‌ها منتشر شد از طرف نمایندگان ناراضی بود که می‌گفتند ببینید در مجلس چه خبر است؛ بعضی از این افراد اقوام و نمایندگانی در مجلس دارند که اجازه اصلاح قوانین را نمی‌دهند و فشار می‌آورند و لابی می‌کنند.

کریمی توضیح می‌دهد: در ماده ۲۹ رسیدگی به جرائم راهنمایی و رانندگی، قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ گفته شده است: نقل و انتقال خودرو با سند رسمی انجام می‌شود و دارندگان وسایل نقلیه قبل از هرگونه نقل و انتقال وسایل یاد شده در دفتر اسناد رسمی ابتدا به ادارات راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

تبصره یک این ماده می‌گوید: نیروی انتظامی می‌تواند با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان استقرار دفاتر اسناد رسمی را به تعداد کافی در مناطق تعویض پلاک فراهم آورد. تبصره دو هم می‌گوید: آیین‌نامه نحوه اجرای این ماده و نحوه حضور دوره‌ای در قانونی که در مجلس تصویب شده است به رعایت عدالت نوبت و حضور دوره‌ای دفاتر اسناد رسمی در مرکز تعویض پلاک اشاره دارد.

در ادامه تبصره ۲، نوشته شده که آیین‌نامه این مسئله ظرف یک ماه باید به تصویب هیئت دولت برسد. متأسفانه نمی‌خواهم انتصابی داشته باشم و علت مانع را مشخص کنم. هم می‌تواند کوتاهی از طرف نیروی انتظامی باشد و هم می‌تواند از اعمال نفوذ دفاتر و بعضی سردفترداران در پیرامون مراکز تعویض پلاک باشد که در حال حاضر درآمدهایی چند صد میلیون تومانی دارند. این موارد مانع از اجرای کامل ماده ۲۹ و این دو تبصره  عادلانه شده است.

وی ادامه می‌دهد: سردفترداران در خصوص اجرای ماده ۲۹ عقیده دارند که برابر با این ماده، تنظیم سند انتقال خودرو باید در دفاتر اسناد باشد و شماره‌گذاری و پلیس راهنمایی‌ و رانندگی هم اقتدار خود را دارد و می‌گوید سندی که ما صادر می‌کنیم سند رسمی است و مردم نیازی برای مراجعه به دفاتر ندارند. نکته‌ای که وجود دارد این است که شاید اصرار پلیس راهنمایی و رانندگی در این خصوص که مردم به دفاتر نروند این مسئله است که با هربار مراجعه مردم به دفاتر، روند تعویض پلاک کندتر می‌شود. احتمال دارد علت این باشد چون با هر مراجعه به دفترخانه هزینه بالا می‌رود و به همین خاطر شمار تعویض پلاک کمتر و باعث کاهش درآمد آنها (پلیس) خواهد شد.

خیابان‌های بنگاه‌خیز و رقابت‌های شدید

این کارشناس حقوقی اضافه می‌کند: سردفتران چند مسئله را مطرح می‌کنند؛ یکی اینکه می‌گویند تبصره‌های ماده ۲۹ باید عملیاتی شود، در غیر این ‌صورت بیشتر منافع تنظیم سند خودرو به جیب سردفتران متولی که در اطراف مراکز تنظیم پلاک هستند واریز می‌شود یا به سردفترانی می‌رسد که در خیابان‌های خاصی مستقر هستند؛ خاص به این معنی که دفاتر معمولاً نزدیک به بنگاه‌های ماشین و مراکز معاملات ماشین خواهند بود و انبوه دفاتر در خیابان‌های بنگاه‌خیز موجب رقابت‌های شدید و منفی شده است که مسئولان و سازمان ثبت نیز به‌طور کامل در جریان هستند.

تأییدیه‌های جعلی نقل‌وانتقال در دفترخانه‌ها

این وضعیت موجب مفاسد و تخلفات بسیار زیادی شده است و جرم‌هایی در حد جعل و... در بعضی دفاتر دیده شده است؛ مسئله‌ای که بسیار مهم است و باعث شده تأییدیه‌های جعلی نقل‌وانتقال به طور فراگیر در تعداد زیادی از دفترخانه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. عملاً با اینکه مردم به دفترخانه‌ها مراجعه می‌کنند و کار خود را انجام می‌دهند، ولی به خاطر وجود تأییدیه‌های جعلی که فرد دو سه بار تعویض پلاک می‌کند، برگ تأییدیه نقل‌وانتقال می‌گیرد. بعضی بنگاه‌ها اولی را با آخری جعل می‌کنند و شماری از دفترخانه‌های اسناد رسمی آنها را یا نادیده می‌گیرند یا متوجه نمی‌شوند یا کاری به کار تأییدیه‌ها ندارند و آنها را نمی‌گیرند تا خود را زیر بار مسئولیت نبرند. بعضی اعتنا نمی‌کنند و برخی هم تأییدها را پاره می‌کنند.

تعداد تعویض پلاک‌های ما از تعداد اسناد رسمی تنظیم شده بیشتر است

این سردفتر معتقد است: هدف بعضی از موسسه‌ها از این کار، از کنار زدن دفترخانه‌هاست که در اینجا محقق شده است. نشانه‌اش این است که امروز تعداد تعویض پلاک‌های ما به تعداد قابل‌توجهی از تعداد اسناد رسمی تنظیم شده بیشتر است. برای مثال اگر از رئیس شماره‌گذاری نیروی انتظامی آمار بگیرید، آماری به شما ارائه می‌دهند و اگر از کانون سردفترداران آمار بخواهید آمار متفاوتی به شما می‌دهند که این دو رقم با هم همخوانی ندارد و آمار سردفترداران کمتر خواهد بود چون تأییدیه‌های جعلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و گاهی چندین انتقال با یک هزینه سند انجام می‌شود.

گاهی چندین انتقال با یک هزینه سند انجام می‌شود

کریمی می‌گوید: این وضعیت حاصل فرار مالیاتی و ضایع شدن حقوق دولت است. هم در خصوص حق‌الثبت و هم دارایی و مالیات و... وقتی درآمد دفترخانه کم می‌شود حقوق دولتی از بین می‌رود. به‌طور طبیعی بعضی شرکت‌ها منافع مالی دارند و مثل دفاتر اسناد رسمی و مثل کانون به دنبال منافع مالی هستند. برای مثال به نظر می‌رسد موسسه راهگشا (مجری خصوصی‌سازی خدمات راهنمایی و رانندگی تولید کننده انواع پلاک خودرو و موتورسیکلت) به هدف خود در خارج کردن دفاتر از دور معاملات رسیده باشد. چون تقریباً همه دلالان خودرو این روند را مورد استفاده قرار می‌دهند. خودرو جابه‌جا می‌شود و خرید و فروش می‌شود، ولی وقتی به مصرف‌کننده نهایی فروخته شد، از نفر اول به نفر آخر انتقال قطعی داده می‌شود و به‌نوعی همه را درهم ادغام می‌کنند. شمار تعویض پلاک‌ها و تعداد اسناد موجود در دفاتر نشان می‌دهد چقدر با ضایع شدن حقوق دولتی مواجه هستیم.

نارضایتی سردفترداران از تبعیض از دفاتر ماشین‌زن

مسئله دیگر نارضایتی سردفترداران از تبعیض به‌اصطلاح دفاتر ماشین‌زن است؛ یعنی دفاتری که فقط سند ماشین تنظیم می‌کنند. یکی از اعتراض‌های اصلی این تبعیض، اختلافات درآمدی است. متأسفانه ما پیش از سال ۸۹ هم با این موضوع رو به رو بودیم و ظاهراً هیچ اراده‌ای برای عملیاتی شدن و اصلاح این وضعیت وجود ندارد. چون تبصره‌های قانون ۲۹ جرائم راهنمایی و رانندگی اجرا نمی‌شود.

این کارشناس می‌افزاید: اعتقاد سردفتران بر این است که برابر با بخشنامه رئیس سابق قوه قضاییه و برابر با قانون ۲۹ جرائم راهنمایی و رانندگی باید انتقال در دفاتر انجام شود. حتی مطمئن هستم سردفترداران برای رعایت حقوق عامه و برای همراهی با مردم در مشکلات معیشتی اخیر حاضرند حق‌التحریر سند را که سهم خودشان است، کاهش بدهند به این شرط که ماجرا برای همیشه حل شود و نگرانی‌هایی که در خصوص تصمیم مجلس برای محروم کردن دفاتر از اسناد خودرو وجود دارد، برطرف شود. اینکه هزینه‌های سندنویسی خودرو زیاد است حق است و این درست است که به مردم فشار می‌آید. به‌طور مثال، سوناتای وای اف ۲۰۱۶ میزان دو میلیون و صد هزار تومان مالیات دارد، یک میلیون و ۵۰ هزار تومان حق الثبت دارد که به دولت متعلق است و ۴۹۹ هزار تومان حق‌التحریر و دستمزد دفتر است. مالیات ارزش افزوده‌اش در حدود ۴۴ هزار تومان است و جمع کل نزدیک به سه میلیون و ۷۰۰هزار تومان هزینه دارد. حال رقم در مدل‌های بالاتر همین خودرو بیشتر است. در بعضی از خودروها همین جمع کل به ۸ تا ۱۰ میلیون تومان می‌رسد.

این سردفتر تشریح می‌کند: اگر کاهش این هزینه برای دولت مهم است می‌تواند این مالیات را در قانون کم کند و به جای یک درصد از هزینه اعلامی دارایی که به‌عنوان مالیات گرفته می‌شود و مرجع وصول هم دفترخانه است؛ به‌طور مثال ۰.۲ درصد اخذ کند. یا حق‌الثبت را به‌عنوان۰.۵ درصد هزینه به یک دهم درصد برساند. این به نفع مردم است و نمی‌توان گفت فقط دفترخانه‌ها مسبب این فشار مالی هستند. دولت نیز به‌عنوان متولی ارائه بودجه و مجلس به‌عنوان متولی تصویب قانون بودجه می‌تواند این نکته را اعمال کند.

ایرنا

 

هزینه انتقال سند کلیه مدل‌های پراید در سال ۹۸

هزینه انتقال سند کلیه مدل‌های سمند در سال ۹۸

سرگردانی مصرف ‌کنندگان واقعی در بازار خودرو

هزینه انتقال سند کلیه مدل‌های پژو ۲۰۶ در سال ۹۸

هزینه انتقال سند کلیه مدل‌های پژو ۴۰۵ در سال ۹۸

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

6 دیدگاه ها برای "دفاتر تعویض پلاک یا دفتر اسناد رسمی؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مهندس مهران فروردین
مهمان
البته این پیامی که من گذاشتم به پرسنل خدوم نیروی انتظامی جسارت نباشه پلیس ایران و بویژه پرسنل راهور ناجا در این مملکت از همه بیشتر زحمت می کشند و نام ایثار گران واقعی ما هستند همانها که زمانی که ما خوابیم بیدارند و زمانیکه ما به مسافرت می روم، آماده باش هستند و راه ها و امنیت ما را تامین می کنند منظور من اینست که با این امکانات و اینوتعداد پرسنل، پلیس راهور از عخده این وظیفه خطیر بر نمی آید باید به نیرویرانتظامی بها داد باید بودجه کافی داد افسران جوان و سالم و باسواد تربیت کرد… بیشتر
مهندس مهران فروردین
مهمان
خخخخخخ مگه نیروی انتظامی اصلا تعویض پلاک انجام میده؟ یه هفته تعطیله، یه روز دیگه سیستمشون قطع شده، یه بار میری نوبت میده برا یه ماه دیگه! یعنی همون روزیکه وکالت شما تمام شده و باید بری دنبال فروشنده که اگه وقت و حوصله نداشته باشه، نوبتت باطل میشه و دوباره باید نوبت بگیری برای بیست…سی روز دیگه… البته میدونم که مسئولین ذی ربط تکذیب می کنن اما خودتون یه سری به مراکز تعویض پلاک بزنید تا ببینید من درست می گم یا مسئولین ذی ربط! اصلا یه ماشین بخرین ببینم چند هفته یا چند ماه، طول میکشه تا پلاکشو… بیشتر
مهندس مهران فروردین
مهمان
خخخخخ مگه نیروی انتظامی اصلا تعویض پلاک انجام میده؟ یه روز تعطیله یه روز سیستمشون قطع شده، یه روز دیگه نوبت میده برا یه ماه دیگه! یعنی همون روزیکه وکالت شما باطل شده باید بری دنبال فروشنده که وکالتو تمدید کنه و … خخخخخخ مگه نیروی انتظامی اصلا تعویض پلاک انجام میده؟ یه هفته تعطیله، یه روز دیگه سیستمشون قطع شده، یه بار میری نوبت میده برا یه ماه دیگه! یعنی همون روزیکه وکالت شما تمام شده و باید بری دنبال فروشنده که اگه وبت نداشته باشع نوبتت باطل میشه و دوباره باید نوبت بگیری برای بیست…سی روز دیگه البته… بیشتر
حسینی
مهمان

آخه تا کی باید یه حلبی رو از یه ماشین بکنیم و به ماشین دیگه بزنیم تا کی باید وقتمون تو صف طویل تعویض پلاک اتلاف شه تا کی .من که تو دفتر خونه راحت ترم چون سر هر کوچه یه دفترخونس که عزت و احترام میزارن اگر هم مبلغی میگیرن اکثرش حقوق دولتیه به جیب اونا نمیره که

داریوش بحری
مهمان

این آقا هم فکر منافع سردفتر ها هست
چه مشکلی داره با تعویض پلاک مالیات هم پرداخت بشه؟؟؟

ناشناس
مهمان

شما هم به فکر منافع سرداران تعویض پلاک هستی وگرنه برعکسش رو هم‌می شه گفت : چه مشکلی داره هر ماشینی مث قدیم فقط یه پلاک داشته باشه و هی دم به دقیقه یه حلبی رو از روی ماشین برندارن دوباره بذارن . مثل همین رویه که از هشتادسال قبل تابحال بوده فقط با سند قطعی محضر ماشین ها معامله بشن ؟