دلایل افزایش قطعات تقلبی خودرو در بازار

شنبه 20 بهمن 97 ساعت 13:45
دلایل افزایش قطعات تقلبی خودرو در بازار

در حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات بسیاری را برای مصرف کنندگان به دنبال داشته باشد.

با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات باعث شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.

لوازم یدکی به کار برده شده در خودرو در ایمنی این وسیله و امنیت جانی سرنشین آن نقش مهمی دارد، ولی گران شدن این لوازم، باعث شده تا بعضی‌ها با سوء استفاده از این موقعیت کالاهای تقلبی را به جای لوازم یدکی اصلی به فروش رسانده و باعث ضرر و زیان جانی و مالی برای مصرف کننده شوند.

از این سو استفاده به اندازه‌ای زیاد شده که علیرضا نیک آئین رئیس امور بازرسی اصناف در این خصوص گفته بود: بعضی افراد قطعات تقلبی بی کیفیت را با نشان‌های معروف به بازار عرضه می‌کنند که برای تعمیرکاران خودرو هم قابل تشخیص نیست.

به گفته وی؛ این تقلب بیشتر در قطعات حساس تعلیق و ترمز خودرو وجود دارد که به خاطر نداشتن استانداردهای لازم و گیرایی کم در هنگام ترمز می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

رئیس امور بازرسی اصناف گفته بود؛ ورود قطعه اصلی به کشور به خاطر روند تعیین شده در دریافت ارز نیمایی و شکل واردات به سختی انجام می‌شود و با نزدیک شدن به شب عید با کمبود قطعات هم رو به رو هستیم.

در همین رابطه غلامرضا بخشی زاده رئیس اتحادیه لوازم یدکی، خودرو و ماشین آلات در خصوص عرضه لوازم یدکی بی کیفیت خودرو گفته بود: البته منکر اجناس تقلبی نیستیم، ولی اجناسی که هم اکنون از آن به عنوان تقلبی یاد می‌شود همان جنس‌های کم کیفیت چینی هستند که نشان تولید کننده ندارند و به طور قانونی وارد و به عنوان جنس اصلی به فروش می‌رسند.

به گفته وی؛ افرادی که این قطعات را وارد می‌کنند باید بر روی این قطعات نشان کشور تولیدکننده را حک کنند تا معلوم باشد که هویت اصلی قطعه از کجا است.

رئیس اتحادیه لوازم یدکی، خودرو و ماشین آلات تاکید کرده بود: این قطعات همه از طریق قانونی وارد می‌شوند و به خاطر اینکه قیمت کمتری دارند بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و فقط راه تشخیص آن‌ها نصب برچسب است.

با تمام این تفاسیر باید از طرف مسئولان ذی ربط برای مقابله با این موضوع تدابیری اندیشیده شود تا افراد سودجو نتوانند با سوءاستفاده از کمبود قطعات در بازار امنیت جانی مصرف کنندگان را به خطر اندازند.

خودروکار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar