دلیل تردد کامیون‌ها در روزهای آلوده چیست؟

دوشنبه 20 آبان 98 ساعت 11:02
دلیل تردد کامیون‌ها در روزهای آلوده چیست؟

مشاور معاون حمل و نقل شهردار تهران با انتقاد از آنچه عدم همکاری پلیس راهور برای کنترل و برخورد یا کامیون‌های دودزا و آلاینده خواند، خواستار بهره‌گیری کامل از زیرساخت‌های مکانیزه هوشمند به نفع سلامتی مردم شهر شد.

علی پیرحسینلو  با اشاره به مصوبه ممنوعیت رفت و آمد کامیون‌ها کمیته اضطرار آلودگی هوای استان تهران، گفت: سالهاست که استفاده از شیوه‌های سنتی کنترل خودروهای متخلف مانند برقراری ایست بازرسی، کمین کردن، کنترل دستی مدارک و ... منسوخ شده و با توجه به حجم خودروها و تاثیری که آلایندگی آنها بر سلامتی شهروندان دارد، ضروری است که از شیوه‌های کنترلی مکانیزه و زیرساختی به نفع سلامتی مردم شهر استفاده شود.

وی با ذکر اینکه سال پیش معاونت حمل و نقل شهرداری بیش از ۳۰ سامانه دوربین‌های نظارتی را در مبادی ورودی و خروجی شهر تهران نصب کرد تا رفت و آمد خودروها به خصوص کامیون‌های دودزا و معاینه فنی آنها را به طور مکانیزه کنترل کند، افزود: با اینکه در حال حاضر تمامی مبادی ورودی و خروجی تهران زیر چتر نظارت دوربین‌ها هستند و زیرساخت‌های کاملی وجود دارد ولی نمی‌توان از این ظرفیت برای نجات مردم از بحران آلودگی هوا استفاده کرد چون که متاسفانه پلیس راهور ناجا همکاری لازم را ندارد.

به گفته وی، با وجود گذشت یک سال متاسفانه هنوز کد تخلف و امکان جریمه برای اکثر این دوربین‌ها از طرف پلیس راهور فعال نشده و امکان استعلام VIN خودروها هم در اختیار شهرداری قرار نگرفته است تا ما بتوانیم به تفکیک نوع خودرو نسبت به شناسایی موارد سنگین، فرسوده و آلاینده اقدام کنیم. به عنوان مثال با توجه به مصوبه اخیر کمیته اضطرار آلودگی هوا از روز دوشنبه ۲۰ آبان تا آخر هفته، رفت و آمد کلیه کامیون‌ها به استثناء خودروهای حامل سوخت و مواد غذایی فاسدشدنی ممنوع است. ولی وقتی همین رفت و آمدهای غیرمجاز و باعث آلودگی در سامانه ثبت می‌شود، به خاطر عدم دسترسی به اطلاعات خودرو نمی‌توان نوع خودرو را تشخیص داد و همچنین به خاطر تعریف نشدن کد جریمه، امکان اعمال قانون و اجرای مکانیزه مصوبه کارگروه به منظور بازدارندگی هم وجود ندارد.

پیرحسینلو با ذکر اینکه البته پلیس می‌تواند به روش‌های قدیمی و با استقرار نیروی انسانی و کنترل دستی چند معبر را کنترل کند، پرسید: مگر همکاران خوب ما در پلیس راهور تهران بزرگ چند نیرو در خیابان دارند و مگر ماموران پلیس چند کامیون را می‌توانند متوقف کنند و یا نسبت به کنترل مدارک آنها اقدام کنند؟ وقتی صدها میلیون تومان هزینه شده و زیرساخت‌های کافی در شهرداری تهران برای کنترل مکانیزه وجود دارد، چرا استفاده نمی‌شود.

وی در پایان گفت: تا دو سال پیش، کمیته اضطرار آلودگی هوا در شرایط خاص غالباً به زوج و فرد کردن رفت و آمد خودروها می‌پرداخت که از سال پیش با پیشنهاد شهرداری، محدود کردن کامیون‌ها به عنوان یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در دستور کار قرار گرفت. حالا که زیرساخت‌های دوربین برای نظارت بر کامیون‌های آلاینده هم از طرف شهرداری تکمیل شده است، خواهش ما از همه به خصوص پلیس راهور و وزارت کشور این است که کمک کنند از این تجهیزات هوشمند برای کنترل آلودگی هوا و به نفع سلامتی مردم استفاده شود.

فارس

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar