دلیل تزلزل در انجمن قطعه‌سازان چیست؟

یکشنبه 23 تیر 98 ساعت 15:25
دلیل تزلزل در انجمن قطعه‌سازان چیست؟

روز پیش شرکت سازه گستر سایپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عضویت خود در انجمن قطعه‌سازان (انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌های خودرو) را در اعتراض به اعلام آمارهای نادرست از طرف این انجمن، لغو خواهد کرد.

در بیانیه شرکت سازه گستر آمده است: "در چند روز اخیر، سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو کشور، در اظهاراتی ناصحیح اعلام کرد ۱۹۰هزار دستگاه خودرو دارای کسری در پارکینگ‌های خودروسازان وجود دارد که از این شمار، ۱۱۰ هزار دستگاه آن متعلق به محصولات تولیدی شرکت خودروسازی سایپا است.

این در حالی است که شرکت سایپا بارها از طریق مبادی رسمی مانند صداوسیما و پایگاه‌های خبری و مطبوعاتی کشور اعلام کرده ۸۰ هزار خودرو در کف پارکینگ‌های این شرکت به خاطر کسری بعضی قطعات پیشرفته باقی مانده و با تدابیر اتخاذ شده در مورد تأمین این قطعات، مراحل تکمیل و عرضه این خودروها به سرعت در حال طی شدن است.

ولی باتوجه به اصرار قابل تأمل انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو بر اعلام اعداد و ارقام نادرست از تعداد محصولات دارای کسری قطعه در سایپا، به اطلاع مخاطبان ارجمند می‌رساند شرکت سازه‌ گستر سایپا به‌عنوان متولی زنجیره تأمین محصولات شرکت خودروسازی سایپا، تصمیم گرفته عضویت و همکاری‌های خود با انجمن مذکور را به حال تعلیق درآورد."

نگاهی به فعالیت انجمن قطعه سازان، نشان می‌دهد که در طول سه سال اخیر روند حرکت این انجمن همواره با چالش و انتقاد مواجه بوده است. در همان ابتدای کار این انجمن نتوانست همه اقشار صنعت قطعه را با خود همراه کند از این رو بخش عمده‌ای از قطعه سازان از مشارکت در رأی‌گیری سر باز زدند و ترجیح دادند از این ماجرا دور بمانند. پس از رأی گیری، رضا رضایی به عنوان یکی از قطعه سازان پیشکسوت ریاست این انجمن را بر عهده گرفت ولی او که به صبوری در بین قطعه سازان شهرت دارد با گذشت چند ماه بدون سر و صدا از این سمت استعفا داد و جای خود را به مرتضی مرتضوی سپرد. به نظر می‌رسید که مرتضوی توانسته با جریان انجمن همراه بماند ولی اکنون دو ماهی است که او هم در جلسات این انجمن مشارکت نمی‌کند.

اکنون هم نوبت به سازه گستر رسیده است تا انجمن به اصطلاح صنفی قطعه سازان را ترک کند. انجمنی که طی یکسال اخیر بارها اخبار نادرستی را علیه دیگر قطعه سازان منتشر کرده است که چنین حرکتی خود جای سؤال دارد.

اکنون با انصراف سازه گستر از حضور در این انجمن و اظهارات ابهام برانگیز اعضای انجمن باید دید چه اتفاقی در حال وقوع است که انجمن قطعه سازان حاضر شده بخش عمده‌ای از هم صنفی‌های خود را زیر پا بگذارد.

بنابراین شاید لازم باشد یکبار دیگر رأی گیری برای تأیید صلاحیت ماندگاری افراد حاضر در رأس انجمن قطعه سازان انجام شود.

اقتصاد آنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar