باز نشدن ایربگ‌ مطابق با کدام استاندارد است؟

شنبه 2 بهمن 00 ساعت 11:28
باز نشدن ایربگ‌ مطابق با کدام استاندارد است؟

در پی انتشار اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو در خبرها پیرامون بازنشدن ایربگ ها در حادثه جاده بهبهان به رامهرمز ، پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان اینکه،برابر اظهارنظر کارشناسان فنی مهندسی پلیس راهور ، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در مورد ایمنی کیفیت و سلامت خودرو هستند.
همچنین استفاده از قطعات غیراستاندارد توسط تولیدکنندگان خودرو ممنوع است اعلام کرد:در بخشی از صحبت های معاون کیفیت ایران خودرو آمده است که بازشدن ایربگ تابع شرایط تعریف شده برای واحد کنترل کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت و زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است.

در پاسخ به این اظهارات باید بیان داشت: اولا باید توضیح دهند که سرعت خودروها در این تصادف چقدر بوده است؟ ثانیا ، زاویه تصادف و نوع برخورد را در این حادثه چگونه تعیین می کنند و از کجا و به وسیله کدام فرمول به این نتیجه رسیده اند؟

معاون کیفیت ایران خودرو در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرده اند که به طور قطع بازنشدن ایربگ ها مورد تایید و مطابق با استاندارد است!

در حالیکه باید از وی پرسید که این تاییدیه بر اساس کدام استاندارد ، کدام آزمون و تست تصادف بعمل آمده است؟ آیا بیان این مطلب ، برای فرار از مسئولیت در این حادثه نیست!؟

چراکه باید تست تصادفی که برای این خودروها صورت گرفته و مدارک آن را به سازمان ملی استاندارد ارائه و بصورت شفاف اعلام کنند تا مالکان خودرو بدانند که سوار بر ارابه مرگ نشده اند.

وی گفته‌اند که در تصادفات زنجیره ای که ضربه از قسمت عقب و جلوی خودرو است،‌ ایربگ در صورتی عمل می کند که زمان ضرب دیدگی قسمت جلویی نسبت به عقب زودتر اتفاق افتاده باشد که  باید پرسید پس در چه مواقعی کیسه هوا خودرو باید عمل کند!؟ اگر اعلام می کنید ایربگ یکدستگاه از خودروها در این تصادف باز شده است ، پس انتظار این است کیسه هوای بقیه خودروها نیز باید باز می شد.

گفتنی است که مطالبه پلیس در راستای ارتقاء ایمنی وسیله نقلیه در واقع مطالبه مردم عزیز است و سازندگان این قبیل وسایل نقلیه بی کیفیت باید به مطالبات برحق مردم احترام گذاشته و به جای توجیه و فرافکنی و عدم قبول مسئولیت در جهت رضایت مشتریان خود و جلوگیری از اینگونه حوادث ناگوار ، گام بر دارند.

پلیس راهنمایی و رانندگی ضمن حمایت از تولید داخل اعلام می دارد ، سازندگان خودرو موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی در امور کیفیت و سلامت سرنشینان خودرو هستند.

ذکر این نکته ضروری است که اظهارات معاون کیفیت ایران خودرو رافع مسولیت خودروسازان در حوادث و تصادفات رانندگی متاثر از نقص فنی وسیله نقلیه نخواهد بود و با توجه به تبصره۳ ماده۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی درخصوص تعیین سهم تقصیر، چنانچه نقص وسیله نقلیه در بروز تصادفات یا تشدید آن موثر باشد، پلیس حتما پرونده های این چنینی را به مراجع قضایی ارسال خواهد کرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar