مقایسه مبلغ جریمه رانندگی ۴ کشور غربی با ایران

چهارشنبه 17 خرداد 02 ساعت 15:47
مقایسه مبلغ جریمه رانندگی 4 کشور غربی با ایران

در فرانسه میانگین درآمد در پایتخت حدود ۲۵۰۰ دلار است و مبلغ ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار جریمه برای "رانندگی در حالت مستی" تعیین شده که معادل یک پنجم تا تمام درآمد ماهانه‌ یک شهروند فرانسوی است! جریمه همین تخلف در کشورمان ۲۰۰ هزار تومان است!

"آیا جریمه‌‌های رانندگی، بازدارنده است؟" این سؤالیست که سال‌ها از سوی کارشناسان امور انتظامی مطرح شده اما تا به امروز پاسخ روشنی به آن داده نشده است تا جایی که بارها پلیس راهور خواستار افزایش مبلغ جریمه‌های رانندگی شده اما با مخالفت دیگر مسئولان مواجه شده است. این مخالفان البته دلایل مخصوص خود را نیز دارند.

اگرچه اقداماتی نظیر فرهنگ‌سازی و ارتقای اجتماعی رفتار رانندگان در کنار جرائم رانندگی، می‌تواند زمینه را برای کاهش وقوع تخلفات فراهم کند اما با این حال، به نظر می‌رسد که وضعیت تورمی در کشور کار را به جایی رسانده که مبالغ قبوض جریمه، دیگر کارکرد و جنبه بازدارندگی حداقلی خود را از دست داده‌اند و جریمه‌های ۳۰ و ۵۰ هزار تومانی دیگر نمی‌توانند برای برخی رانندگان بازدارنده باشند یا سهمی در کاهش تخلفات ایفا کنند.

بازدارندگی یا کسب درآمد؛ مسئله کدام است؟

همین مسئله باعث شده تا مجدداً بحث افزایش مبالغ جریمه، تبدیل به موضوع داغ این روزهای کشور شود. موافقان این طرح معتقدند که جریمه‌های رانندگی قرار بوده به عنوان یکی از ابزارهای بازدارنده‌ تخلف استفاده شوند که با وضعیت اقتصادی این روزهای کشور، این مسئله به طور کامل از بین رفته است. از طرف دیگر، مخالفان معتقدند که این اقدام نه تنها زمینه را برای کاهش تخلفات فراهم نمی‌کند، بلکه صرفا موجب افزایش نارضایتی مردم به دلیل فشارهای اقتصادی می‌شود.

در همین راستا، چندی پیش سردار سید تیمور حسینی، جانشین پلیس راهور در این باره با تاکید بر اینکه جرائم رانندگی در حال حاضر به هیچ عنوان بازدارنده نیست، به خبرنگار تسنیم گفت: از وزارت دادگستری خواسته‌ایم تا مبلغ ۷ تخلف از ۱۲۰ تخلفی که برای آنها کد جریمه وجود دارد، بیش از صددرصد افزایش پیدا کند.

وضعیت جرائم رانندگی در جهان

در چنین شرایطی، نگاهی به مبالغ جرائم رانندگی در کشورهای مختلف جهان می‌تواند نوعی از مقیاس برای سنجش را در اختیار ما قرار دهد؛ در ادامه به مبالغ برخی از جرائم رانندگی در کشورهای استرالیا، فرانسه، انگلستان و آلمان اشاره شده است:

نام کشور

سرعت غیرمجاز

مصرف الکل

سبقت غیرمجاز

عبور از چراغ قرمز

صحبت با تلفن

استرالیا (کوئیزلند)

۲۸۷ تا ۱۶۵۳ دلار

۲۰۱۲ تا ۴۰۲۵ دلار

۱۵۰ تا ۳۸۹ دلار

۳۴۸ دلار

۱۰۰۰ دلار

فرانسه

از ۷۳ تا ۱۶۰۹       دلار آمریکا

۱۴۵ تا ۴۸۳۰       دلار آمریکا

۱۵۹ تا ۴۸۳۰         دلار آمریکا

۱۵۹ تا ۸۹۰         دلار آمریکا

۱۴۵ دلار آمریکا

آلمان

از ۱۶ تا ۱۲۸۸       دلار آمریکا

از ۵۳۶ تا ۳۲۱۵    دلار آمریکا

از ۱۰۷ تا ۱۲۸۸    دلار آمریکا

از ۹۷ تا ۵۳۶۵     دلار آمریکا

از ۱۰۷ تا ۲۱۴   دلار آمریکا

انگلستان

از ۱۲۴ تا ۱۲۳۵     دلار آمریکا

از ۳۰۸۶ تا ۶۱۷۳ دلار آمریکا

از ۱۲۴ تا ۳۰۸۶    دلار آمریکا

از ۱۲۳۵ تا ۶۱۷۳ دلار آمریکا

از ۲۴۷ تا ۳۰۸۶ دلار آمریکا

 

 "جدول خلاصه میزان جرایم نقدی چهار کشور مختلف در پنج تخلف رانندگی"

نقره‌داغ شدن رانندگان متخلف در کشورهای غربی

با مقایسه‌ ارقام جریمه در کشورهای غربی فوق و میزان میانگین درآمد در این کشورها، مشخص می‌شود که کشورهای توسعه یافته از مبالغ بسیار بالای جریمه به‌عنوان اهرم جدی بازدارندگی در زمینه تخلفات رانندگی استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال در فرانسه که میانگین درآمد در پایتخت حدود ۲۵۰۰ دلار است، مبلغ ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار جریمه برای رانندگی در حالت مستی، یک جریمه‌ بسیار سنگین و معادل یک پنجم تا تمام درآمد ماهانه‌ یک شهروند فرانسوی است!

با تبدیل این درصد به ریال در ایران، مبلغ جریمه‌ رانندگی در حالت مستی باید بین یک و نیم تا ۶ میلیون تومان باشد؛ مبلغی که در حال حاضر حدود ۲۰۰ هزار تومان است! و در صورت تایید پیشنهاد پلیس مبنی بر افزایش برخی جرائم رانندگی این مبلغ جریمه به ۲ میلیون تومان می‌رسد!

اگرچه وضعیت اقتصادی کشور، فشار زیادی به مردم وارد کرده و پلیس باید این مسئله را درنظر داشته باشد و باید تلاش‌ها برای کاستن از سایر عوامل تصادفات در کشور "مانند ایمنی خودروها و وضعیت جاده‌ها" نیز روند پرشتابی به خود بگیرد اما به نظر می‌رسد باید در مورد مبالغ جریمه برخی تخلفات خطرناک مانند "رانندگی در حالت مستی" یا سبقت غیرمجاز که به‌شدت می‌تواند جان سایر رانندگان و شهروندان را به خطر اندازد، بازنگری جدی صورت گیرد.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "مقایسه مبلغ جریمه رانندگی ۴ کشور غربی با ایران"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رضا
مهمان

همه چی رو با هم و در کنار هم مقایسه کنید فقط رانندگی کردن مردم و میزان جریمه رو نسر نگیرید ، مثلا جاده ها و خودروها و آموزش رو هم مقایسه کنید بعد می فهمید که خود پلیس هم خیلی مواقع باید جریمه کنن