کنار نکشیدن خودرو در تصادفات و خرابی ها ، تخلف است

دوشنبه 14 تیر 00 ساعت 13:42
کنار نکشیدن خودرو در تصادفات و خرابی ها ، تخلف است

کنار نکشیدن خودرو در تصادفات ، تخلف است.

سرهنگ مهدی نامجو، با بیان این مطلب اضافه کرد: رانندگان در موقع خرابی خودرو موظفند از علایم هشدار دهنده استفاده کنند و خودرو خود را به حاشیه محور‌ها انتقال دهند.

به گفته او، یکی از چالش‌های آمد و شد وسایل نقلیه در محور‌های بزرگراهی و آزادراهی و حتی معابر معابر خارج از شهر، بحث توقف ناایمن وسایل نقلیه است.

سرهنگ نامجو ادامه داد: توقف‌ های ناایمن به توقف‌هایی گفته می‌شود که در خطوط حرکتی و در سطح سواره رو معابر و حاشیه راه‌ها خارج از نقاط پهلوگاهی و توقفگاهی بدون نصب تابلو‌ها و علایم هشدار دهنده انجام می‌شود و افزیش تصادفات را نیز در بر دارد.

سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های تهران بیان کرد: این توقف‌های ناایمنی که راجع به آن صحبت می‌کنیم معمولا به دو شکل اتفاق می‌افتد که بعضی از آن‌ها ارادی هستند و برخی غیر ارادی است که در توقفات غیر ارادی مثل نقص فنی وسیله نقلیه و خراب شدن خودرو‌ها است و مثل تصادفاتی که اتفاق می‌افتد و وسایل نقلیه در سطح معابر به همین واسطه متوقف می‌شوند؛ برخی مواقع نیز روی می‌دهد که توقف‌ها ارادی است مثل توقف در حاشیه معابر برای عرضه کالا و توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه‌ها جهت استراحت کوتاه و جهت پرسیدن نشانی و جهت خرید کالا که به صورت ارادی انجام می‌شود.

او همچنین گفت: برابر قانون اگر وسیله نقلیه‌ای در سطح معابر متوقف شد راننده وسیله نقلیه موظف است تمام سعی و تلاش خود را برای خارج کردن وسیله نقلیه از خطوط حرکتی انجام دهد و راه سایر وسایل نقلیه را مسدود نکند و مزاحمتی برای سایر وسایل نقلیه و عابران ایجاد نکند و هیچ گونه ترافیکی به این خاطر درست نکند.

سرهنگ نامجو اضافه کرد: چنانچه به هر دلیلی امکان کنار نکشیدن وسیله نقلیه وجود نداشته باشد راننده حتما می‌بایست تابلو و علایم هشدار دهنده مثل مثلث خطر که در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها از فاصله ۱۰۰ یا ۱۵۰ متری یکی در پشت وسیله نقلیه معیوب و دیگری در پهلوی وسیله نقلیه حتما نصب نماید. در سایر جاده‌ها نیز این علایم هشداردهنده می‌بایست در ۷۰ متری نصب گردد و اگر این خرابی در سر پیچ‌ها که محدودیت دید کمتری دارد، روی دهد حتما می‌بایست این علایم در فاصله ۲۰۰ متری نصب گردد که رانندگانی که از پشت سر به این خودرو نزدیک می‌شوند، فرصت عکس العمل را داشته باشند.

او افزود: این خرابی چه در روز اتفاق افتد و چه در شب رانندگان حتما می‌بایست از فلاشر خودروی خود یا همان جبران نما استفاده نمایند که با این کار ما در واقع داریم وجود خطر را به رانندگان اعلام می‌کنیم و با این اقدام رانندگان این آمادگی را پیدا می‌کنند که از بروز حوادث جلوگیری نمایند.

نامجو بیان کرد: برخی اوقات این توقف‌ها ممکن است باعث بروز حوادث و تصادفات گردد که پلیس با این توقف‌ها به شدت و طبق قانون برخورد می‌نماید و مثلا اگر در آزادراه‌ها باشد برابر ماده ۴ قانون ایمنی راه‌ها و راه آهن موجب تقصیر در تصادف خواهد بود و در سایر راه‌ها با بررسی جمعی جهات و شرایط موجود توسط کارشناسان راهور حتما سهم تقصیر لحاظ خواهد شد.

سرکلانتر پلیس بزرگراه‌های تهران در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه این توقف‌ها موجب تصادف نگردد به لحاظ خودداری از کنار کشیدن خودور حتی در تصادفات نیز اعمال قانون خواهد شد و در توقف‌های حاشیه‌ای نیز از طریق تابلو‌ها مطلقا ممنوع که در حاشیه بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها نصب شده نیز به رانندگان اطلاع رسانی شده است.

ایران جیب

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar