رشد تولید خودرو در گرو تامین ارز

یکشنبه 15 تیر 99 ساعت 10:58
رشد تولید خودرو در گرو تامین ارز

رییس انجمن صنایع همگن قطعه ‌سازی گفت: صنعت خودروسازی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو نیاز به دو تا سه میلیارد دلار ارز است.

محمدرضا نجفی منش با اشاره به تامین نشدن ارز از طرف بانک مرکزی برای صنعت خودروسازی اظهار کرد: با مسئولان بانک مرکزی در این خصوص صحبت و موارد را به آن‌ها اعلام کردیم که بعضی از  مشکلات برطرف شد، اما در مجموع وضعیت تامین ارز از طرف بانک مرکزی روند مشخص و معمولی را ندارد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با ذکر اینکه عدم اختصاص ارز بر روی تولید خودرو تاثیر می‌گذارد، افزود: آمار تولید افزایش یافته، اما بخشی از آن در کف پارکینگ باقی مانده و علت آن هم به خاطر کمبود قطعات است.

وی با ذکر اینکه برای واردات چهار روش به بانک مرکزی پیشنهاد شده است، گفت: تامین ارز از صادرات صادرکنندگان، تامین از طریق ارز نیمایی، ارز صاداتی شرکت‌های ایدرو ایمیدرو و واردات بدون انتقال ارز که بانک مرکزی با این روش موافق نیست و اصرار دارد حتما منشا آن مشخص باشد که بسیاری از افراد این آمادگی را ندارند.

نجفی منش با ذکر اینکه ۷۰ درصد قطعات و مواد اولیه صنعت خودروسازی در داخل کشور تامین می‌شود، تصریح کرد: این میزان باید به ۹۰ درصد افزایش یابد که طرح‌های ساخت داخل آغاز شده که می‌تواند بسیاری از نیاز‌ها را برطرف کند.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی تصریح کرد: زمانی که شرایط بهتر از زمان فعلی بود صنایع ما به فکر تولید داخل نبودند و صنایع کشور به نوعی وابستگی به خارج از کشور دارند که باید آن را کاهش دهیم.

وی در خصوص حجم ارز موردنیاز صنعت خودروسازی یادآوری کرد: صنعت خودروسازی برای تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو نیاز به دو تا سه میلیارد دلار ارز است.

نجفی منش در خصوص اینکه آیا خودروسازان توانایی تولید یک میلیون و دویست هزار دستگاه را در وضعیت فعلی دارند، تاکید کرد: اگر مطالبات قطعه سازان به موقع پرداخت و قیمت خودرو در حاشیه بازار تعیین شود می‌توان به این هدف رسید.

میزان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar