رقابت نفس گیر خودروهای شاهین و تارا

پنج شنبه 6 آذر 99 ساعت 12:45
رقابت نفس گیر خودروهای شاهین و تارا

ایران خودرو و سایپا هر دو قصد دارند محصولات جدید خود یعنی دو سدان شاهین و تارا را در آینده نزدیک به بازار عرضه کنند.

دو خودرویی که این روزها به شدت در خصوص آن ها صحبت می شود سدان های جدید ایران خودرو و سایپا هستند. هر یک از این دو خودروساز قصد دارند با محصولات جدید خود به نوعی تنوع بازار را افزایش دهند و در نهایت خریداران بیشتری را به سمت خود جذب کنند. سایپا برای محصول خود نام شاهین و ایران خودرو هم بتازگی برای مدل k132 نام تارا برگزید. اما این دو خودرو چه مشخصات و امکاناتی دارند؟ تا امروز اطلاعات گوناگونی از این دو محصول منتشر شده اما در این نوشتار قصد داریم به صورت مختصر و مفید شما را با گل های سرسبد ایران خودرو و سایپا آشنا کنیم.

امکانات و مشخصات سایپا شاهین

سایپا بتازگی طرحی برای پیش فروش شاهین در نظر گرفت و در آن استقبال خوبی از این محصول شد. آنطور که اعلام شده سایپا شاهین قرار است زمستان امسال وارد بازر شود. نکته مهمی که اخیر در خصوص این خودرو به آن اشاره شد این است که شاهین توانسته عنوان ایمن ترین خودروی ملی کشور را کسب کند. این خودرو تست های ایمنی را در مراکز بین المللی پشت سر گذاشته و با توجه به نتایج مقام ایمن ترین محصول ایرانی در بین دیگر خودروها را کسب کرده است.

این خودرو با موتور ۱.۵ لیتری توربو روانه خیابان های کشور خواهد شد. حداکثر توان این موتور ۱۱۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور آن ۱۶۵ نیوتن.متر است. از جمله امکانات رفاهی شاهین هم می توان به مواردی مانند سانروف، دو کیسه هوا، چراغ های دی لایت، سنسور نور، نمایشگر لمسی، ترمزهای دیسکی، استارت دکمه ای، سیستم تهویه هوای اتوماتیک، فرمان برقی، آینه های تاشوی برقی، و سنسور پارک به همراه دوربین دید عقب اشاره کرد. با توجه به تمام این موارد به نظر می رسد که شاهین از لحاظ امکانات رفاهی در سطح مناسبی قرار دارد و می تواند نیاز اکثر افراد را برقرار کند.

محصول جدید ایران خودرو چه در چنته دارد؟

ایران خودرو محصول جدید خود را ابتدا با نام پروژه k132 رونمایی کرد. اما آنطور که به نظر می رسد این خودروساز نام پارسی تارا را برای محصول خود در نظر گرفته و به زودی به طور رسمی معرفی خواهد شد. اما تارا چه مشخصات و امکاناتی دارد؟ آنطور که اعلام شده این خودرو از موتور  ec5 بهره می برد که حداکثر توان آن ۱۱۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۵۰ نیوتن.متر دارد. از لحاظ موتور تقریبا این خودرو با شاهین تقریبا در یک سطح قرار دارند هرچند که میزان گشتاور شاهین ۱۵ نیوتن.متر بیشتر است.

از لحاظ امکانات هم تارا در سطح قابل قبولی همانند شاهین قرار دارد. از جمله امکانات مهم این خودرو می توان به استارت دکمه ای، کروز کنترل، فرمان برقی، سنسور پارک و دوربین دید عقب، سنسور نور و باران، تریم چرم و پارچه، سیستم تهویه الکتریکی، صندلی راننده برقی، نمایشگر لمسی، سانروف و ۴ کیسه هوا اشاره کرد.

با توجه به اطلاعاتی که در مورد این دو خودرو منتشر شده می توان گفت هر دو محصول جزو سدان های محسوب می شوند که می توانند بازار خودرو را تا حدودی متحول کنند. همچنین با توجه به این که امکانات و سطح مشخصات فنی این خودرو تقریبا یکسان است به نظر می رسد که خریداران با توجه به سلیقه و البته قیمت نهایی انتخاب خود را انجام دهند. قیمت یکی از مهم ترین فاکتورها در وضعیت فعلی بازار خودرو محسوب می شود و احتمالا از بین این دو خودرو هر کدام ارزان تر باشد خریداران بیشتری را هم به سمت خود جذب خواهد کرد.

گسترش نیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar