روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو کلید خورد

بروزرسانی در: پنج شنبه 25 بهمن 97 ساعت 18:00
روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو کلید خورد

بازار خودرو با نزدیک شدن به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های عجیبی به خود می‌بیند. در این میان هرچند هفته جاری با توجه به تعطیلات دو روزه تصور می‌شد که تقاضایی در بازار نباشد و قیمت‌ها لااقل در این هفته ثبات خود را حفظ کند، ولی بعضی از دست اندرکاران بازار اعلام کردند که در هفته جاری قیمت خیلی از محصولات با رشد فزاینده‌ای رو به رو بودند.

این موج افزایش قیمت در وضعیتی اتفاق افتاده که دست‌اندرکاران بازار سه دلیل برای این مساله عنوان می‌کنند. محدودیت در عرضه خودرو از طرف گروه‌های خودروساز عمده‌ترین دلیلی است که از طرف فعالان بازار در ارتباط با افزایش قیمت‌ها عنوان می‌شود. با کاهش تولید گروه‌های خودروساز از خرداد ماه سال جاری، روند عرضه این شرکت‌ها به بازار دچار اختلال شد. ناتوانی خودروسازان در تأمین نیاز بازار موجب شد تا قیمت‌ها روند صعودی به خود بگیرد. این موضوع خود عاملی شد تا واسطه‌ها و دلالان حضور پررنگی در بازار داشته باشند. بازگشت دلالان به بازار با توجه به ناتوانی ادامه‌دار خودروسازان در عرضه خودرو دومین دلیلی است که فعالان به آن اشاره می‌کنند و حضور پررنگ واسطه‌ها را در چند روز گذشته عامل بی‌ثباتی بازار می‌دانند.

سومین نکته‌ای که دست‌اندرکاران بازار به آن اشاره می‌کنند، نبود نظارت از طرف دستگاه‌های نظارتی است. آن‌ها می‌گویند در نبود نهادهای نظارتی، واسطه‌ها و دلالان، بازار را به دست گرفته و قیمت‌های بی‌ثباتی برای خیلی از خودروها به ویژه پرتیراژها اعلام می‌کنند. بنابراین شاهد هستیم که سه رأس یک مثلث، یعنی ناتوانی گروه‌های خودروساز در عرضه، بازگشت دلالان و عدم نظارت بر بازار موجب شده در طول هفته‌ای که گذشت بازار از حالت عادی خارج و در جاده بی‌ثباتی حرکت کند.

در این زمینه رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران وقوع این نابسامانی را قابل پیش بینی می‌خواند و تاکید دارد که ریشه این مساله را باید در چراغ سبز وزارت صنعت، معدن و تجارت به گروه‌های خودروساز مبنی بر عرضه محصولاتشان با قیمت ۵ درصد زیر حاشیه بازار جست‌وجو کرد. سعید موتمنی، آزادسازی قیمت خودرو را در وضعیتی که عرضه از مبدأ دچار اشکال است، آفتی می‌داند که این روزها به جان بازار خودرو افتاده است. این فعال بازار می‌گوید: وزارت صمت باید ابتدا به شرایط عرضه خودروسازان سروسامانی می‌داد و بعد مجوز افزایش قیمت‌ها را صادر می‌کرد.

در حالی موتمنی عقیده دارد وزارت صنعت در ابتدا باید موانع موجود از سر راه تولید خودرو را برمی داشت بعد اقدام به افزایش قیمت محصولات از مبدأ می‌کرد که رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از آزادسازی قیمت خودرو وعده افزایش تولید و به همراه آن کاهش قیمت‌ها را داده بود. حال آنکه با کاهش عرضه نه تنها قیمت‌ها در بازار روند نزولی نداشته بلکه پیش بینی می‌شود که قیمت کارخانه‌ای خودروها هم با قیمت‌گذاری حاشیه بازار باز افزایش یابد.

پس به نظر می‌رسد هر چه به پایان سال نزدیک‌تر می‌شویم با توجه به رشد همیشگی تقاضا در این بازه زمانی، قیمت‌ها همچنان روند صعودی خود را حفظ کنند. به این ترتیب می‌توان گفت که آژیر قرمز در بازار شنیده می‌شود. برای برون رفت از این شرایط باید هر چه زودتر وزارتخانه و نهادهای نظارتی در بازار دخالت کرده و ثبات را به بازار بازگردانند.

تابلوی قیمت داخلی‌ها قرمز شد

اکنون سراغ قیمت محصولات داخلی در طول هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید ۱۱۱ هم اکنون با قیمت ۴۲ میلیون تومان در بازار موجود است. این در وضعیتی است که دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل ۱۳۱ با قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار قیمت خورد. به نظر می‌رسد باید این واقعیت را پذیرفت که قیمت پراید از بازه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی خارج شده و در بازه ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی تثبیت می‌شود. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا ۲ هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت ۴۵ و ۴۹ از طرف فروشندگان عرضه می‌شود. ساینا هم در هفته‌ای که گذشت به قیمت ۵۰ میلیون تومان رسید.

در خانواده پژو، مدل ۲۰۷ اتومات هم اکنون با قیمت ۱۱۷ میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با جعبه دنده معمولی با قیمت ۸۹ میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و تیپ ۵ در طول هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت ۷۱ میلیون تومان و ۸۰ میلیون تومان در بازار حضور دارند. مدل صندوق‌دار این خودرو هم در بازار، ۸۱ میلیون تومان قیمت دارد. پژو ۴۰۵ هم با قیمت ۶۰ میلیون تومان قابل خریداری است. حال سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ وی اتومات که در بین محصولات رنو پر طرفدار است، هم اکنون با قیمت ۱۳۶ میلیون تومان از طرف فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

پس از آن ساندرو اتومات با قیمت ۱۲۵ میلیون در بازار موجود است. ساندرو اتومات بعد از مدل استپ وی این خودرو در جایگاه دوم به لحاظ قیمتی قرار دارد. ساندرو استپ وی و ساندرو با جعبه دنده معمولی، هم اکنون با قیمت ۱۱۲ و ۱۰۷ میلیون تومان قابل خریداری هستند. تندر اتومات هم اکنون ۱۱۸ میلیون تومان در بازار قیمت دارد. تندر E2 هم ۹۸ میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

سمند EF7 در طول هفته‌ای که گذشت، قیمت ۶۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در بازار تجربه کرد. پژو پارس اتومات در هفته‌ای که گذشت با قیمت ۹۵ میلیون تومان در بازار حضور داشت. در وضعیتی که دنا معمولی در بازار نایاب است. دنا پلاس و دنا پلاس توربو به ترتیب با قیمت ۱۱۲ و ۱۳۱ میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم در طول هفته‌ای که گذشت ۶۵ میلیون تومان قیمت خورد. خودرو چینی دانگ فنگ H30 که توسط ایران خودرو مونتاژ می‌شود، هم اکنون با قیمت ۹۹ میلیون تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همچنین کیا سراتو و پژو ۲۰۰۸، دو محصول مونتاژی ایران خودرو و سایپا، هم اکنون به ترتیب با قیمت ۲۱۱ میلیون و ۲۳۸ میلیون تومان قابل خریداری هستند.

تبعیت وارداتی‌ها از تنش داخلی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. در طول هفته اخیر بازار خودروهای وارداتی هم با تبعیت از بازار خودروهای داخلی روند صعودی قیمتی را تجربه کرد. در حالی که این امید ایجاد شده بود با ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک، روند صعودی قیمت‌ها کنترل شود، شاهد هستیم که همچنان خبری از ترخیص این خودروها نیست و در وضعیتی که امکان واردات خودرو هم وجود ندارد، خودروهای وارداتی در جاده افزایش قیمت حرکت می‌کنند. با این وضعیت سوناتا هیبرید، ۵۸۵ میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در طول هفته‌ای که گذشت، رشد قیمتی را تجربه کرد. این خودرو با قیمت ۵۸۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. توسان هم رشد اندک قیمتی داشت، این خودرو با قیمت ۴۹۵ میلیون تومان در بازار موجود است. النترا افزایش قیمت ۳۵ میلیون تومانی را تجربه کرد. این محصول کره‌ای با قیمت ۳۸۰ میلیون تومان در بازار حضور دارد. در خانواده کیا هم سورنتو به نسبت هفته اخیر تغییر قیمتی نداشته است. این خودرو هم اکنون با قیمت ۶۱۰ میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. فروشندگان، اسپورتیج و سراتو را به ترتیب با قیمت‌های ۵۴۰ میلیون و ۴۰۰ میلیون تومان عرضه می‌کنند.

اپتیما در حال حاضر ۵۵۰ میلیون تومان از طرف فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل ۲۰۱۸، هم اکنون ۶۸۰ میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX به نسبت هفته پیش افزایش قیمتی نداشت. این خودرو هم اکنون با قیمت یک میلیارد و ۲۰ میلیون تومان قابل خریداری است. میتسوبیشی ASX طی هفته‌ای که گذشته ثبات قیمتی را تجربه کرد. هم اکنون با ۴۲۰ میلیون تومان در بازار حضور دارد. تالیسمان هم اکنون با قیمت ۵۹۰ میلیون تومان قابل خریداری است. نیسان جوک هم در این هفته رشد قیمتی را تجربه نکرد و هم اکنون با قیمت ۳۵۰ میلیون تومان در بازار موجود است. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت ۵۴۰ میلیون تومان در اختیار بگیرند.

بیشتر بخوانید: 

قیمت کارخانه محصولات سایپا / بهمن ۹۷ + بخشنامه افزایش قیمت

قیمت جدید محصولات ایران خودرو برای فروش‌های فوری / بهمن ۹۷

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو کلید خورد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Monza , Itali
مهمان

ملت نخرین بزارین برن گم شن،، این ضربه ای که دلال ها و خودمون به خودمون میزنیم آمریکا و اسراییل بما نمیزنن