روند قیمتی بازار خودرو در دو هفته ابتدایی سال 98

روند قیمتی بازار خودرو در دو هفته ابتدایی سال 98

بازار خودرو هنوز از تعطیلات بازنگشته است. هیچ نشانه‌ای از شروع داد و ستد در سال جدید در این بازار دیده نمی‌شود و به نوعی بازار در رکود به سر می‌برد.

علت این موضوع را باید در نوسانات نرخ ارز جست‌وجو کرد. البته فعالان این بازار با واژه رکود بیگانه نیستند. آن‌ها در طول سال اخیر برای توصیف وضعیت بازار بارها از این کلمه بهره بردند. با این حال در دو ماه پایانی سال اخیر به ناگاه بازار خودرو متلاطم شد و قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای جابه‌جا می‌شد. کارشناسان برای التهاب بازار دلایل مختلفی مطرح می‌کردند. از جمله انتظار تورمی و بازگشت سرمایه‌های سرگردان به بازار. در آن زمان این تفکر در بین دارندگان سرمایه‌های سرگردان و بخشی از مصرف کنندگان واقعی رواج یافته بود که فضای اقتصادی کشور در سال آینده ثبات لازم را نخواهد داشت و میزان تولید خودرو نا معلوم است، از این رو به بازار ورود کردند. دارندگان سرمایه درپی حفظ ارزش دارایی خود از طریق تبدیل ریال به خودرو بودند. اندک مصرف کنندگان واقعی هم تقاضای خرید خود را جلو انداختند برای اینکه بتوانند خودروی مورد نظر خود را خریداری کنند؛ چون اعتمادی به بازار پس از عید، چه به لحاظ قیمتی و چه به لحاظ عرضه توسط گروه‌های خودروساز نداشتند.

پس از تعطیلات نوروز 98 ، فعالان بازار در حالی به کسب‌وکار خود پرداختند که همچنان رکود بر بازار حاکم است. با این حال قیمت بعضی خودروها با وجود نبود تقاضا صعودی و بعضی دیگر ثبات سال اخیر خود را حفظ کرده است. ولی متلاطم شدن بازار فردوسی و اوج گیری مجدد نرخ ارز، موجب شده تا طرف عرضه و تقاضا در بازار خودرو بار دیگر به حاشیه بروند. هم اکنون فروشندگان با توجه به افزایشی شدن نرخ ارز، از فروش خودروهای خود امتناع می‌کنند، با این تصور که سناریوی اوایل سال اخیر تکرار شود و با افزایشی شدن نرخ ارز، بار دیگر قیمت‌ها در بازار افزایشی شود. طرف تقاضا هم در این وضعیت به بازار ورود نمی‌کند؛ چون می‌داند تا زمانی که نرخ ارز به ساحل ثبات نرسد، کشف قیمتی خودرو در بازار ممکن نیست. پس می‌توان گفت بار دیگر فرمان بازار خودرو دست نرخ ارز افتاده است. فعالان پیش بینی می‌کنند بازگشت بازار خودرو به مسیر معمول تنها با ثبات نرخ ارز ممکن است.

بازار بی‌رمق خودروهای داخلی

اکنون سراغ قیمت خودروهای داخلی در طول هفته جاری می‌رویم. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 هم اکنون با قیمت 48 میلیون تومان در بازار موجود است. این در وضعیتی است که مدل هاچ بک پراید پیش از شروع سال در محدوده قیمتی 50 میلیون تومانی قرار داشت. دیگر خودروی خانواده پراید یعنی مدل 131 با قیمت 43 میلیون و 500 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود. پراید 131 به نسبت اواسط اسفند ماه گذشته کاهش 3 میلیون و 500 هزار تومانی را تجربه کرده است. از بازار تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 هم خبر می‌رسد این خودروها به ترتیب با قیمت 52 میلیون و 55 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه می‌شود؛ پس تیبای صندوق‌دار و تیبا 2 سال جدید را همچنان با قرار گرفتن در محدوده 50 میلیون تومانی شروع کرده‌اند. ساینا هم در اولین هفته کاری از فروردین ماه 98 به قیمت 55 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این خودرو در مقایسه با قیمت اسفند ماه افت 3 میلیون تومانی را نشان می‌دهد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات هم اکنون با قیمت 135 میلیون تومان در بازار موجود است. همین خودرو با جعبه دنده معمولی با قیمت 110 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار دارد. پژو 206 تیپ 2 و تیپ 5 در طول هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 79 میلیون و 93 میلیون تومان عرضه شدند. مدل صندوق‌دار این خودرو هم در بازار 95 میلیون تومان قیمت خورد. پژو 405 هم با قیمت 74 میلیون تومان قابل‌خریداری است. حال سراغ خودرویات رنو در بازار می‌رویم. ساندرو استپ‌وی اتومات هم اکنون با قیمت 155 میلیون تومان از طرف فروشندگان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد، پس از آن ساندرو اتومات با قیمت 141 میلیون در بازار موجود است. ساندرو استپ‌وی و ساندرو با جعبه دنده معمولی، هم اکنون با قیمت 135 و 127 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند. تندر اتومات هم اکنون 127 میلیون تومان در بازار قیمت دارد. تندر E2 هم 112 میلیون تومان قیمت خورده است. پارس‌تندر هم با قیمت 114 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. سمند EF7 در طول هفته‌ای که گذشت، قیمت 76 میلیون تومان را در بازار تجربه کرد. پژو پارس اتومات هم در هفته‌ای که گذشت با قیمت 105 میلیون تومان در بازار حضور داشت. در وضعیتی که دنا معمولی در بازار نایاب است، دناپلاس و دناپلاس توربو به ترتیب با قیمت 130 و 155 میلیون تومان در بازار داد و ستد می‌شود. رانا هم در طول هفته‌ای که گذشت 75 میلیون تومان قیمت خورد. خودروی چینی دانگ‌فنگ H30 که توسط ایران‌خودرو مونتاژ می‌شود، هم اکنون با قیمت 125 میلیون تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همچنین کیاسراتو و پژو 2008، دو خودروی مونتاژی سایپا و ایران‌خودرو هم هم اکنون به ترتیب با قیمت 250 میلیون و 285 میلیون تومان قابل‌خریداری هستند.

رکود بازار وارداتی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی بزنیم. در طول هفته گذشته بازار خودروهای وارداتی هم با تبعیت از بازار خودروهای داخلی وضعیت مبهم و نابسامانی را تجربه کرد. هنوز خودروهای معطل مانده در گمرک، به طور کامل ترخیص نشده‌اند و همین مساله در کنار نبود افق روشن در ارتباط با ازسرگیری واردات خودرو سبب شده همچنان بازار نتواند راه خود را پیدا کند. در این وضعیت قیمت خودرویات موجود در بازار ثبات ندارد و نوسان قیمتی در بازار وجود دارد. با این وضعیت سوناتا هیبرید، 590 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه شده است. سانتافه در نخستین هفته از اولین ماه سال جاری 680 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد. به‌نظر می‌رسد این خودرو به نسبت اسفند ماه 97 رشد قیمتی داشته است. توسان هم با قیمت 530 میلیون تومان در بازار موجود است. النترا هم اکنون 420 میلیون تومان ازطرف فروشندگان به خریداران عرضه شده است. در خانواده کیا هم سورنتو رشد قیمتی داشته است. این خودرو هم اکنون با قیمت 780 میلیون تومان در دسترس خریداران قرار دارد. همین خودرو در طول آخرین هفته اسفند ماه پارسال در بازه 760 تا 770 میلیون تومان قرار داشت. اسپورتیج و سراتو به ترتیب با قیمت‌های 560 میلیون و 390 میلیون تومان عرضه می‌شوند.

اپتیما هم 680 میلیون تومان از طرف فروشندگان قیمت خورده است. فروشندگان برای تویوتا RAV4 مدل 2018، هم اکنون 670 میلیون تومان قیمت تعیین کرده‌اند. لکسوس NX جزو خودروهایی است که نوسان نداشته است. این خودرو هم اکنون با قیمت یک میلیارد و 20 میلیون تومان قابل خریداری است. میتسوبیشی ASX هم در طول هفته‌ای که گذشته با قیمت 470 میلیون تومان در بازار حضور داشت. تالیسمان هم اکنون با قیمت 680 میلیون تومان قابل خریداری است. نیسان جوک هم در هفته سوم فروردین 98 رشد قیمتی را تجربه کرد و به قیمت 430 میلیون تومان در بازار به فروش رفت. خریداران می‌توانند کمری هیبرید را هم با پرداخت 590 میلیون تومان در اختیار بگیرند.

دنیای اقتصاد

قیمت روز خودرو 

خرید خودرو

فروش خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar