زیان خودروسازان طی ۲ سال گذشته

سه شنبه 1 بهمن 98 ساعت 10:18
زیان خودروسازان طی 2 سال گذشته

کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه هر چند پرداخت تسهیلات واجب است اما، مشکلی را حل نمی‌کند گفت: قیمت گذاری غلط باعث شده خودروسازان همچنان زیان بدهند.

امیرحسن کاکایی در خصوص پرداخت تسهیلات ۷ هزار میلیارد تومانی به خودروسازان اظهار کرد: طبق قانون زمانی که دولت تصمیم برای قیمت گذاری می‌گیرد و مشخص می‌شود به یک صنعت زیان وارد کرده باید خسارت پرداخت کند.

این کارشناس صنعت خودرو افزود: طی دو سال گذشته خودروسازان بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان زیان دیدند و در مقابل این زیان پرداخت تسهیلات ۷ هزار میلیارد تومانی مبلغ ناچیزی است.

وی گفت: البته ۵ هزار میلیارد تومانی که مقرر شده به طور نقدی پرداخت شود در واقع به صورت اعتباری است و پولی به خودروساز پرداخت نمی‌شود بلکه این پول با واسطه به قطعه سازان پرداخت و ضمانت، سود و بازپرداخت آن بر عهده خودرو ساز است.

کاکایی با ذکر اینکه خودروسازان تا کنون از اعتبار خود برای تولید استفاده می‌کردند، بیان کرد: به حدی از این اعتبار استفاده شده که دیگر اعتباری برای استفاده و تولید ندارند، بنابراین اگر تسهیلات پرداخت نشود تولید متوقف می‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو با ذکر اینکه پرداخت این تسهیلات کفایت نمی‌کند و فقط برای حفظ تولید و صنعت است، گفت: این کار باید زودتر انجام می‌گرفت، با روالی که وجود دارد پرداخت این تسهیلات به پس از عید خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه هر چند پرداخت این تسهیلات واجب است اما، مشکلی را نمی‌کند، افزود: قیمت گذاری غلط باعث شده خودروسازان همچنان زیان بدهند.

کاکایی در خصوص اجازه انتشار اوراق به خودروسازان گفت: با توجه به زمین‌ها و امکاناتی که خودروسازان دارند و پشتوانه خوبی به حساب می‌آید، مردم حاضرند اطمینان کنند و به نظرم استقبال می‌شود.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در شرایط فعلی که بازار سرمایه برخلاف مابقی بازار‌ها رونق دارد این اوراق می‌تواند دیده شود و ۲ هزار میلیارد تومان رقم بسیار کمی است و اصلاً نمی‌توان روی استقبال آن شک کرد.

وی گفت: می‌توان از این اوراق برای پروژه‌های بزرگ و توسعه‌ای که نیاز به سرمایه گذاری دارند استفاده کرد.

میزان

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar