سیاست‌گذاران خودروسازی چه کسانی هستند؟

یکشنبه 5 اسفند 97 ساعت 11:14
سیاست‌گذاران خودروسازی چه کسانی هستند؟

موج افزایش قیمت‌ها بین خودروهای تولید داخل یه طوری شدت گرفته که یک استاد دانشگاه عقیده دارد که این افزایش قیمت‌ها هیچ توجیه اقتصادی ندارد و بعضی سیاستگذاران این بخش، تنها با حرف‌ها و ادعاهای خود بازار خودرو را آشفته می‌کنند و یک عطش غیر واقعی را بین مصرف کنندگان به وجود می‌آورند.

علی خاکساری رفسنجانی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با ذکر اینکه قیمت خودرو به هیچ وجه واقعی و حتی نزدیک به واقعیت هم نیست، گفت: قیمت خودرو اساساً با درآمد مردم و حتی با هزینه تولید هم متناسب نیست و عوامل غیر اقتصادی است که در تعیین قیمت‌ها نقش بازی می‌کنند.

قیمت خودرو پیش از گرانی هم واقعی نبود

این استاد دانشگاه با ذکر اینکه حمایت گروه‌های سیاسی از ایران خودرو و سایپا موجب می‌شود خودروسازان خود را ملزم به قیمت‌گذاری شفاف ندانند، ادامه داد: قیمت خودرو حتی پیش از این گرانی‌ها هم واقعی نبود، چون هیچوقت سیاست‌گذاران این حوزه که مدیران سابق و فعلی خودروسازی‌ها هستند هیچ وقت نگذاشته‌اند که قیمت‌گذاری‌ها به یک مساله اقتصادی تبدیل شود.

او با تاکید بر اینکه افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو هیچ توجیه اقتصادی ندارد، گفت: حمایت برخی از افراد در بخش‌های سیاست‌گذاری مانند وزارت صنعت موجب می‌شود کسی خود را موظف به ارائه توضیحات دقیق در خصوص دلیل افزایش قیمت خودرو نداند.

خاکساری با ذکر اینکه افراد و گروه‌هایی هستند که هر از گاهی سیاست آشفتگی بازار خودرو را در پیش می‌گیرند، ادامه داد: شکاف زیادی میان عرضه و تقاضا در این حوزه وجود دارد. سیاست‌های خودروسازی موجب شده است شکاف زیادی میان عرضه و تقاضا انجام بگیرد. واقعیت این است که در ایران ۲۰ میلیون خودرو کم داریم و همین موجب می‌شود نتوانیم به یک نرخ معتدل در این حوزه دست پیدا کنیم.

سیاست‌گذاران خودروسازی چه کسانی هستند؟

وی سیاست‌گذاران حوزه خودروسازی را علاوه بر مدیران قبلی و فعلی خودروسازی، قطعه‌سازان دانست و گفت: این گروه‌ها با منافع خود وارد بازار می‌شوند و با حرف‌ها و ادعاهای خود بازار خودرو را آشفته می‌کنند و یک عطش غیرواقعی را در میان مصرف‌کنندگان به وجود می‌آورند و چون عرضه خودرو خیلی کم است سیاست آنها جواب می‌دهد و قیمت‌ها بالا می‌رود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با عنوان اینکه کسانی که سایت‌های خرید خودرو هجوم می‌آورند مصرف‌کننده واقعی نیستند، اظهار کرد: نگاه این‌ها بیشتر این است که در این آشفته‌بازار روی خودروها سرمایه‌گذاری کنند و خودروسازان هم این را می‌دانند برای آنها هم مهم آشفته‌سازی است.

طرح فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا از ۳۰ بهمن ماه سال جاری تا سوم اسفند به طور اینترنتی در حال انجام بود ولی روز پیش (چهارم اسفند) سایت فروش فوری هر دو گروه بدون اطلاع قبلی بسته شده و فروش اینترنتی انجام نگرفته است. با این حال عصر همان روز گروه سایپا اعلام کرد که فروش خود را از ساعت ۱۶ شروع خواهد کرد.

این طرح که به گفته خودروسازان باهدف رفاه مشتریان و تنظیم بازار شروع شده بود، قرار بود مطابق مصوبه ستاد تنظیم بازار روزانه شامل نزدیک به ۲۰ درصد تولید روزانه خودروسازان شود.

این در حالی است که دیروز سایت فروش فوری محصولات ایران خودرو هم بسته بوده است که پیگیری‌ها برای کسب اطلاع از علت آن نتیجه‌ای به همراه نداشت و کسی حاضر به پاسخگویی نشد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar