شرایط محاسبه و تسویه حساب بدهی‌ها در سامانه تهران من

پنج شنبه 28 شهریور 98 ساعت 15:11
شرایط محاسبه و تسویه حساب بدهی‌ها در سامانه تهران من

سازمان فاوای شهرداری تهران با توجه به انتشار اخباری با موضوع دستی شدن عملیات تسویه حساب در سامانه «تهران من» و جریمه شدن شهروندان به خاطر تأخیر پرداخت بدهی، در جهت شفاف سازی مدل عملیات برداشت در این سامانه، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: "سامانه «تهران من» به نشانی my.tehran.ir  از بدو راه اندازی هیچ گاه به طور اتوماتیک و بلافاصله پس از شارژ حساب توسط شهروندان، عملیات کسر بدهی از حساب ایشان را انجام نداده است.

 یکی از مهم‌ترین دلایل عدم کسر اتوماتیک بدهی شهروند، احترام به حقوق شهروندی در انتخاب زمان پرداخت و نوع برداشت از حساب است. چون که پرداخت عوارض طرح ترافیک، تنها خدمت موجود در سامانه تهران من نیست و خدمات دیگری مانند خرید بلیت مترو، پرداخت عوارض خودرو و پارک حاشیه‌ای هم وجود دارند که نیازمند پرداخت بوده و شهرداری تهران نه تنها به خاطر نوع ساز و کارِ تعریف شده برای سامانه، بلکه به خاطر احترام به حق انتخاب شهروندان نمی‌تواند رأساً به برداشت بدهی  بلافاصله پس از شارژ از حساب شهروندان اقدام کند.

بدیهی است که شهرداری تهران، موظف به اعلام بدهی شهروند و مطلع کردن او از میزان و علت بدهکاری ثبت شده است. همواره یک هفته تا ده روز پس از رفت و آمد شهروند، صورت ‌حساب صادر می‌شود و در صورت عدم وجود مبلغی در حساب شهروندی در زمان محاسبه، بدهی ثبت شده و قابل مشاهده و پرداخت توسط شهروندان است. پس شهروندان پس از انجام محاسبات روزانه صورتحساب‌ ترددها، به وسیله پیامک از بدهکاری در سامانه مطلع می‌شوند و برای پرداخت آن هم راه‌های مختلفی پیش پای آن‌هاست. روش‌های حضوری و غیرحضوری برای استعلام و پرداخت بدهی خودرو در سامانه تهران من درج شده است.

 به غیر از شارژ کیف پول در سامانه تهران من و مراجعه به فهرست ترددهای ثبت شده، شماره گیری کد دستوری #۳*۳*۱۳۷* و همچنین پرداخت آنلاین از طریق کارت بانکی و یا درگاه‌های همکار با شهرداری تهران از دیگر راه‌های استعلام و پرداخت بدهی است. مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر و دفاتر پیشخوان دولت هم از جمله راه‌های پرداخت حضوری بدهی خودرو است.

تنها مواردی که برداشت از حساب شهروند به طور اتوماتیک انجام شده، محاسبات فصلی است که در بازه‌های زمانی ۳ ماهه انجام می‌شود. در این موارد، صورت حسابی کلی صادر شده و در آن پس از بررسی بدهی‌ها، برداشت به طور اتوماتیک انجام گرفته است.

این عملیات محاسبه به خاطر سنگینی و گستردگی ابعاد آن هر ۳ ماه یک بار به صورت سیستمی و شبانه انجام شده و فرض بر این است که شهروند صبح روز پس از آن مطلع شده و فرصت تصمیم گیری برای شارژ مجدد حساب خود دارد و این یکی از دلایل برداشت اتوماتیک در این موارد خاص است.

اما شهروند در این عملیات ادواری ممکن است به خاطر عدم پرداخت طولانی مدت بدهی خود متضرر شود. چون که عوارض رفت و آمد در محدوده طرح پس از یک ماه، ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است شهروندان برای پرداخت بدهی از یکی از راه‌های موجود برای پرداخت بدهی استفاده کنند.

در پایان لازم است تاکید شود برای شهروندانی که حساب خود را شارژ کرده ولی بدهی خود را با تأخیر پرداخت کرده‌اند، جریمه‌ای برای آنها صادر نشده و لذا برخلاف آنچه در گزارش برخی مطبوعات و رسانه‌ها آمده، ادعای هرگونه اعمال جریمه در خلافی خودرو این دسته از شهروندان تکذیب می‌شود."

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar