صنعت خودروی ایران به زودی خصوصی خواهد شد

یکشنبه 24 شهریور 98 ساعت 16:52
صنعت خودروی ایران به زودی خصوصی خواهد شد

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به قانونی شدن طرح خصوصی‌سازی گروه‌های خودروسازی گفت: صنعت خودروی ما به زودی خصوصی خواهد شد چون که این موضوع قانون است و لازم الاجرا.

ولی ملکی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی اظهار کرد: بر اساس این اصل، خصوصی‌سازی لازم‌الاجرا است؛ خودروسازی ما عملاً خصوصی هستند چون که سهام غالب برای افراد خصوصی است اما دولت به خاطر سهم یک پنجمی که در این صنعت دارد مدیریت را خودش به عهده گرفته و این موضوع خودروسازی را از حالت خصوصی دور کرده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: یکی از مواد طرح ساماندهی صنعت خودرو  این است که دولت موظف شده ظرف سه سال کلیه سهام خودروسازی‌ را واگذار و این صنعت را صد درصد خصوصی کند؛ این اتفاق به زودی خواهد افتاد چون که قانون است و لازم‌الاجرا.

ملکی تصریح کرد: حتی اگر کسانی باشند که مانع خصوصی‌سازی شوند با توجه به قانونی شدن این طرح نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و با قانونی شدن این موضوع دست‌های پشت پرده از بین خواهد رفت.

وی اصلی‌ترین مشکل این صنعت را تعدد گروه‌های خودروسازی عنوان کرد و گفت: بر خلاف تصور، یکی از مشکلات اصلی این صنعت تعدد خودروسازی‌ها است؛ تا کنون ۴۰ خودروساز از ما مجوز گرفته‌اند که ۲۶ مورد آن‌ها فعال هستند.

ملکی افزود: در بیشتر کشور‌ها گروه‌های خودروسازی با هم ادغام شده و درقالب یک یا دو برند کار می‌کنند ولی در ایران تعدد شرکت‌ها و نیز نمایندگی‌های هر شرکت موجب شده تا مشکلات این صنعت هر روز بیشتر از قبل شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزایش هزینه‌ها، عدم هماهنگی و کنترل را از عمده مشکلات تعدد در این صنعت دانست و یادآوری کرد: صنعت خودروی ما مثل گوشت قربانی بین بخش خصوصی تقسیم شده و ضرورت دارد تا هرچه زودتر این شرکت‌ها با هم ادغام و یکپارچه شوند.

اقتصادآنلاین

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar