طـرح سـهـمـیـه بـنـدی بـنـزیـن

دوشنبه 1 بهمن 97 ساعت 15:42
طـرح سـهـمـیـه بـنـدی بـنـزیـن

طراح طرح سهمیه بندی بنزین با تشریح جزئیات این طرح گفت که در صورت تصویب نهایی این طرح یک لیتر بنزین به هر ایرانی در روز تعلق می‌گیرد.

حسینعلی حاجی دلیگانی در توضیح طرح پیشنهادی خود در مورد سهمیه بندی بنزین، اظهار کرد: پیش بینی ما بر این بود که اگر بنا است سهمیه بندی انجام بگیرد ارزش اصلی به انسان‌ها داده شود نه به خودرو و سرمایه. دولت ممکن است بگوید که کارت سوخت احیا شده است و به ازای هر کارت سوخت سهمیه بنزین داده شود، ولی ما می گوییم این سهمیه را به خودرو ندهید،‌ بلکه سهمیه بر اساس کد ملی به سرپرست خانوار اختصاص یابد. فارغ از این که آن خانواده خودرو دارد یا خیر.

وی اضافه کرد: بنزینی که به قیمت هزار تومان ارائه می‌شود بر اساس فوب خلیج فارس بین ۵۰ تا ۵۵ سنت قیمت گذاری شده که نزدیک به شش هزار تومان می‌شود. پس افراد با خرید یک لیتر بنزین هزار تومانی پنج هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند. ما عقیده داریم این یارانه باید به فقرا داده شود.

وی با ذکر این که بر اساس بررسی‌ها ۲۰ درصد از مردم کشور اصلاً خودرو و موتورسیلکت ندارند، یادآوری کرد: همچنین ۲۰ درصد از مردم بیش از سهمیه تعیین شده بنزین مصرف می‌کنند. ما می‌خواهیم این ۲۰ درصد سهمیه اضافه روی آن ۲۰ درصد قبلی سرشکن شود. در چنین وضعیتی اگر قیمت بنزین احیاناً افزایش پیدا کند این به ضرر افراد ضعیف نیست،‌ بلکه به نفع آنها خواهد بود، چون هر قدر قیمت بالاتر برود مابه التفاوتی که آنها می‌توانند دریافت کنند بیشتر است و در اندوخته‌شان قرار می‌گیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه در ادامه خاطرنشان کرد: در این طرح پیش بینی شده است که به ازای هر کد ملی در روز یک لیتر به حساب سرپرست خانوار واریز شود که بر این اساس یک خانواده چهار نفره در ماه ۱۲۰ لیتر بنزین سهمیه دارند و می‌توانند هر قدر می‌خواهند از این سهمیه مصرف کنند. طبق پیش بینی‌ها این سهمیه‌ها در کارت افراد قرار می‌گیرد و می‌توانند تمام یا بخشی از آن را به قیمت آزاد بفروشند و یا صادر کنند. در واقع بر اساس این طرح سهمیه بنزین قابل نقل و انتقال است.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی در پایان، تصریح کرد: پیش بینی دیگری که در این طرح داشتیم این بود که وزارت نفت سامانه‌ای به عنوان بورس معاملات بنزین ایجاد کند. ما معتقد هستیم که در صورت اجرایی شدن این طرح صرفه جویی در مصرف بنزین هم انجام می‌گیرد، چون مابه التفاوت میزان مصرفی بنزین به جیب خود فرد می‌رود.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "طـرح سـهـمـیـه بـنـدی بـنـزیـن"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رايان
مهمان

متاسفانه افراد بیسواد کم نیستند و همه زبل ها از این نقطه ضعف سوء استفاده میکنند طرف به هوای اینکه روزی پنج هزارتومان دارد شروع به برنامه ریزی میکنه دریغ ازینکه این یارانه یا سوبسید خودش باعث تورم چندرقمی خواهد شد البته افزایش جمعیت هم این تورم رو افزایش میده ضمن اینکه خودروهای پرمصرف به همین مردم فروخته شده و تدبیرعاقلانه این است که ابتدا خودرو کم مصرف با قیمت جهانی در دسترس عموم مردم قرار گیرد و همچنین توسعه ناوگان حمل ونقل عمومی تجهیز و بهینه سازی شود
در غیر اینصورت فاجعه بزرگی در پیش است