عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو

یکشنبه 25 آذر 97 ساعت 11:05
عوامل تاثیرگذار بر قیمت خودرو

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت گفت: مدنظر قرار دادن نرخ ارز، توجه به امکان تأمین مواد اولیه و قطعات و همچنین نگاه ویژه به فاصله بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد، از مواردی است که باید در واقعی سازی قیمت خودرو مدنظر قرار بگیرد.

ابوالفضل خلخالی، اظهار کرد: از الزامات واقعی سازی قیمت خودرو بخشی مربوط به نرخ ارز است که باید در نظر بگیریم قیمت آن نسبت به سال اخیر افزایش حداقل سه برابری داشته است؛ پس قیمت گذاری‌ها باید مطابق نرخ ارز در بازار انجام پذیرد.

وی افزود: از موارد دیگر می‌توان گفت که مواد اولیه‌ای که در داخل کشور تولید می‌شوند هم اکنون کم شده و همچنین افزایش قیمت شدیدی را تجربه کرده‌اند. در تأمین قطعات خارجی که وارداتی هستند هم برای واردات مشکلاتی وجود دارد؛ پس دسترسی کم به قطعات و افزایش قیمت آن‌ها هم باید در قیمت گذاری خودرو لحاظ شود.

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت تاکید کرد: در کنار همه این‌ها بحث بازار آزاد هم مطرح است. وجود فاصله زیاد میان قیمت خودرو در کارخانه و بازار آزاد دردسرساز شده است. در قیت گذاری‌ها باید قیمت بازار آزاد هم در نظر گرفته شود و به این مهم توجه شود که پایین و واقعی نبودن قیمت‌ها در کارخانه، فرصت دلالی را پیش می‌آورد در صورتی که همیشه باید حمایت جدی از تولیدکننده وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: سیاست‌ها باید به سمت و سویی برود که تولید خودرو افزایش پیدا کند. برای افزایش میزان تولید هم باید جذابیت ایجاد شود و سرمایه‌گذاران جذب شوند تا به جای آن که کشش به سمت واردات داشته باشند، به تولید جذب شوند. این‌ها مواردی است که باید در نظر گرفته شود تا قیمت‌ها واقعی شوند و جذابیت تولید داخلی برای سرمایه‌گذاران افزایش پیدا کند.

خلخالی یادآوری کرد: هم اکنون قیمتی که خودروسازان برای قطعه سازان تعیین می‌کنند، در بعضی موارد یک دوم هزینه تمام شده آن‌ها است، ضمن این‌که خیلی از خودروسازان به تامین‌کنندگان قطعات خود قول داده‌اند که قیمت‌ها اصلاح و واقعی خواهد شد؛ پس باید منافع یک زنجیره تأمین بزرگ را هم در نظر داشت. هم اکنون برای این که یک خودرو وارد بازار شود نزدیک به ۲۰۰۰ شرکت بایستی به طور دقیق و مرتب با یکدیگر کار کنند.

وی افزود: هر چه فضا به لحاظ منطق اقتصادی جذابیت بیشتری داشته باشد، رشد، توسعه و افزایش کیفیت در مجموعه خودروسازی و قطعه‌سازی ایجاد می‌شود. هم اکنون در زنجیره تأمین، قطعه سازان با مشکل رو به رو هستند. بعضی قطعه سازان واحدهای خود را تعطیل کرده، تا ۵۰ درصد تعدیل نیرو داشته یا شیفت‌های کاری خود را کاهش داده‌اند که به تولید لطمه وارد می‌کند.

به عقیده خلخالی، باید این فرهنگ جا بیفتد که اگر کالایی را با قیمت گران نه، ولی به قیمت واقعی خریداری کنیم کمک کننده به اقتصاد داخل است و لزوماً بد نیست. در تمام جهان مردم با خرید کالاهای داخلی با قیمت واقعی، به اقتصاد کشور خود کمک می‌کنند. از سوی دیگر باید قیمت را کنترل کرد به نوعی که مطابق قدرت خرید مردم باشد و مردم داخل کشور از این موضوع دچار آسیب نشوند.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: از سوی دیگر ضروری است که دست دلالان در این حوزه کوتاه شود. هم اکنون فضایی وجود دارد که سرمایه‌گذاری جذابی برای خرید خودرو ایجاد شده که با قیمت پایین از کارخانه خرید انجام می‌گیرد و در فضای بازار آزاد به فروش می‌رسد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar