فسخ قرارداد مزدا با بهمن موتور

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
فسخ قرارداد مزدا با بهمن موتور

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: جایگزین هایی برای خودروهای اروپایی به دست تولید کنندگان داخلی پیش پینی شده که قسمتی از آن چینی است، بهمن موتور هم اکنون هاوال را جایگزین مزدا کرده، ایران‌خودرو و سایپا هم از قبل پیش ‌بینی لازم را داشته‌اند.

ولی ملکی ، در مورد خروج پژو از قرارداد خود با خودروسازان داخلی، اظهار داشت: کمپانی های خارجی که با ایران طرف قرارداد بودند پیش از برجام هم در زمان تحریم کشور را ترک کردند و یک ‌طرفه قرارداد خود را فسخ کردند و از همکاری خودداری نمودند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه تولیدکنندگان کشورهای اروپایی معمولا تحت تاثیر آمریکا قراردارند و منافعی که با این کشور دارند بیشتر است، گفت: این تولیدکنندگان در صحبت‌های خود مطرح می ‌کردند که چندین برابر منافعی که در ایران دارند در آمریکا دارند و آن را حیف نمی‌کنند.

رئیس کمیته صنایع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یک بعد فشارها سیاسی و بعد دیگر اقتصادی است و بر پایه این اصل پژو همکاری خود را با ایران‌خودرو و مزدا و هیوندایی با گروه بهمن قراردادهای خود را فسخ کردند، ادامه داد: این قطع همکاری‌ های منافعی برای ایران ما دارد که یکی از آنها این است که در سال‌های گذشته دانش فنی را از آنها گرفته ‌ایم و در دست ما است مورد دیگر خودروسازان از تحریم قبلی عبرت گرفته و خود را برای وضعیت این چنینی آماده کرده بوده‌اند.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه جایگزین‌هایی برای خودروهای اروپایی به دست تولیدکنندگان داخلی پیش پینی شده که قسمتی از آن چینی است، بهمن موتور هم اکنون هاوال را جایگزین مزدا کرده، ایران‌خودرو و سایپا هم از قبل پیش ‌بینی لازم را داشته ‌اند، عنوان کرد: همه خودروهای چینی کیفیت پایینی ندارند و بیشتر خودروسازان اروپایی و آسیایی بزرگ در چین به علت پایین بودن قیمت تمام شده در این کشور واحد اصلی را به طور جوینت وینچر احداث کرده و مطرح ترین قطعه سازان آنها در چین است.

وی با ذکر اینکه خودروسازانی که با چین قرارداد منعقد می‌کنند اگر قطعه تحت لیسانس خودروسازان مطرح را  کسب کنند کیفیت لازم را دارند اگر چه قسمتی از کار زمان بر می‌شود، تاکید کرد: در گذشته هم زمانی که بنز و زد‌اف به ایران ‌خودرو دیزل قطعات تحویل نمی‌داد قطعات مورد نیاز را از چین تحویل می‌گرفتیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه باید به خودروسازان داخلی اعتماد کنیم اگر به خودروسازان اجازه افزایش قیمت ندهیم قطعه سازان زمین می‌خورند و تعطیل می‌شوند تعطیلی قطعه سازان بیکاری را به دنبال دارد، عنوان کرد: برای تعین قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان بالارفتن قیمت مواد اولیه مثل فولاد، حقوق دستمزد، مواد شیمیایی و پلاستیکی را باید رعایت کنیم.

رئیس کمیته صنایع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در آخر، یادآوری کرد: خودروسازان و قطعه سازان با استفاده از مواد اولیه خودرو تولید می‌کند، با بالا رفتن قیمت‌ها در عالم رقابت تولیدکنندگان می‌توانند جایگاه خود را ارتقاء دهند و خودروی با کیفیت تری تولیدکنند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar