احتمال افزایش قیمت روغن موتور

شنبه 5 بهمن 98 ساعت 17:09
احتمال افزایش قیمت روغن موتور

قیمت لوب‌ کات به ‌عنوان خوراک اصلی تولید روغن ‌پایه، ‌روغن‌های فرآیند (RPO) و پارافین با تصمیم پالایشگاه‌داران نفت، ‌۲۸ درصد گران شد تا شوک بزرگی به ۲۵ میلیون‌ مالک انواع خودروهای سواری و تجاری در کشور وارد کند.

همه‌ چیز از مردادماه امسال آغاز شد، ؛ زمانی‌که پالایشگاه‌ داران نفتی درتصمیمی با اتکا به‌فرمول‌‌های خاص اقدام به‌ افزایش یکباره قیمت لوب‌ کات به‌عنوان خوراک اصلی پالایشگاه‌های روغن‌سازی کرده و چهارپالایشگاه‌ دار بزرگ را با چالشی بزرگ رو به رو کردند. اما این تصمیم چندان پایدار نماند و با ورود ستاد تنظیم بازار به‌این موضوع‌، قیمت‌ها به ‌حالت قبل بازگشت؛ اما تنها تا پایان دی ‌ماه.

اما اکنون با ورود به‌ یازدهمین‌ ماه از سال، پالایشگاه‌‌های نفتی بازهم دست به ‌افزایش قیمت زده‌اند تا یکی از محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشور برای سرپا نگه داشتن صنعت حمل‌ونقل گران‌ به ‌دست مصرف‌کننده نهایی برسد.

اولین اتفاقی که با این افزایش قیمت برای پالایشگاه‌ها رخ داد، کاهش میزان صادرات آنها به ‌بازارهای جهانی بود. موضوعی که پیش از این هم به خاطر کیفیت پایین لوب‌کات برای روغن‌سازها مشکل‌ساز شده بود و بالا بودن سولفور موجود در لوب‌کات‌های تحویلی موجب افزایش هزینه‌های آنها برای سولفورزدایی شده بود. اتفاقی که امکان رقابت را دربازارهای جهانی هم از این شرکت‌ها سلب کرد.

حالا ولی وزارت نفت بی‌توجه به‌پیامدهای این تصمیم و حتی کیفیت محصولی که تحویل روغن‌سازها می‌دهد، آن را هم مانند مازوت کم‌ سولفور می‌داند؛‌ درحالی‌که در بازارهای جهانی اختلافی دو برابری بین نرخ مازوت کم‌سولفور با نمونه‌های تولیدی همین پالایشگاه‌ها با سولفور بالا وجود دارد.

با این اوصاف هرچند پالایشگاه‌داران با صرف هزینه‌های بالاتر همچنان کیفیت روغن‌پایه خود را حفظ کرده‌اند، اما قیمت تمام‌ شده این محصول برای تولید روغن‌ موتور توسط خودشان و برای فروش به‌ شرکت‌های خصوصی روغن‌سازی بالاتر رفته و درنهایت این موضوع به ‌سلامت موتور ۲۵ میلیون‌ دستگاه خودرو درحال رفت و آمد درکشور آسیب می‌رساند.

در وضعیت کنونی رصد بازار حکایت از آن دارد که برداشته شدن تخفیف‌های فروش برای عاملین توسط بعضی پالایشگاه‌داران انجام گرفته است که می‌تواند با وجود ثابت ماندن قیمت‌ها در، در کارخانه نرخ را برای مصرف‌کننده نهایی بالا ببرد و هزینه‌های سنگینی را از بابت تعویض دیرهنگام روغن‌موتور به‌مالکان ۲۵ میلیون‌دستگاه خودرو درحال تردد در کشور تحمیل کند.

اخبار خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar