تولید بدنه خودرو در داخل توسط فولاد مبارکه

چهارشنبه 6 آذر 98 ساعت 10:09
تولید بدنه خودرو در داخل توسط فولاد مبارکه

مدیرعامل فولاد مبارکه با ذکر اینکه بخش اصلی بدنه خودرو در خارج تولید می‌شود گفت: پروژه نورد گرم فولاد مبارکه این کمک را می‌کند که بدنه خودرو هم در داخل تولید شود و از خروج ارز جلوگیری نماید.

عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه در برنامه پایش، با ذکر اینکه ایران رتبه دهم تولید فولاد در جهان را دارد افزود: امروز ظرفیت تولید فولاد در کشور ۳۵ میلیون تن است که ۲۵ میلیون تن تولید می‌شود. ۸ میلیون تن هم صادرات فولاد در کشور انجام می‌گیرد.

وی گفت: البته ورق‌های فولادی بدنه‌های خودرو و لوازم خانگی وارد می‌شود. توان تولید این ورق‌ها در کشور وجود دارد ولی حمایت‌هایی نیاز است. هم اکنون این ورق به صورت پایلوت در کشور تولید می‌شود.

عظیمیان با ذکر اینکه بخش اصلی بدنه خودرو در خارج تولید می‌شود، افزود: پروژه نورد گرم فولاد مبارکه این کمک را می‌کند که بدنه خودرو نیز در داخل تولید شود و از خروج ارز جلوگیری نماید. از طرفی استحکام بدنه خودرو تولید داخل از نمونه خارجی بیشتر است و حتی با سبکی آن مصرف سوخت خودروها هم کاهش می‌یابد. با تولید نورد گرم، صنایع خودرو سازی کشور می‌تواند خودروهای شاسی بلند هم تولید نمایند.

این فعال صنعتی ادامه داد: در گذشته قراردادهایی با طرف‌های اروپایی برای تولید این محصول در داخل کشور بسته شده بود، ولی تحریم‌ها موجب شد آنها بدعهدی کرده و به تعهدشان عمل نکنند. صاحبان تکنولوژی ساخت این محصول تنها ۵ کشور هستند. با مذاکرات انجام گرفته کشور چین تکنولوژی ساخت این محصول را به شرکت فولاد مبارکه منقل کرده است که خود نشان دهنده یک دستاورد بزرگ است چون که انتقال تکنولوژی بیشتر از هر مسئله‌ای برای کشور اهمیت دارد.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: تولید نورد گرم در کشور موجب اشتغال زایی بیش از ۸ هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم می‌شود. 

عظیمیان گفت: در راه تولید این محصول سنگ اندازی هایی شده است که در این راه نیازمند حمایت‌های دولت و مجلس از تولید داخلی هستیم. 

وی گفت: کشور چین حرف اول و آخر را در تولید فولاد می زند. هم اکنون ما به دنبال اخذ مجوز تولید انبوه نورد گرم هستیم. در دریافت مجوز هم وزارت صنایع حمایت جدی نموده است. 

عظیمیان گفت : با توجه به اینکه کشور ما نفت خیز است، در صنایع نفت و گاز به نورد گرم به شدت نیاز است. پس تأمین نیاز این بخش یکی از وظایف ماست.

وی گفت: این طرح برای دولت عواید چندانی ندارد ولی نحوه اجرای طرح محل اشکال است. تا زمانی که این نحوه اجرا اصلاح نشود، دولت هم نمی‌تواند به صرفه جویی در مصرف بنزین و صادرات آن امید داشته باشد.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان در پایان افزود: ما یک شرکت فرآیندی هستیم. ما در تولید آهن اسفنجی در دنیا مقام اول را داریم که به طور مستقیم ۲۵ هزار نفر اشتغال زایی را در پی داشته است. بنابراین در این راه باید مسئولان کشور به طور جدی در مورد رفع موانع تولید از صنعت کشور حمایت کند.

در همین مورد زهرا سعیدی، نماینده مجلس در گفتگوی تلفنی با پایش گفت: یکی از مواردی که برای ما مهم است، صنعت کشور است. اگر صنعت به طور جدی فعال شود برای کشور عوایدی خواهد داشت. ما به دنبال این هستیم که در بخشی از صنایع به خودکفایی برسیم. یکی از این صنایع در مورد تولید نورد گرم در کشور است. ما از وزارت صنایع تقاضا داشته‌ایم به طور جدی از تولید این محصول در کشور حمایت کند.

وی افزود: هیئت نظارت رسیدگی به اجرای قانون حداکثر توان تولید داخل تشکیل شده، این طرح شرکت فولاد مبارکه نخستین طرح است که می‌خواهد از این قانون استفاده کند.

این نماینده مجلس گفت: در بحث فولاد سازی، دغدغه‌های مردمی در مورد آب و محیط زیست وجود دارد. ولی این مسائل در حال حل شدن است. آخرین صحبتی که با مسئولان وزارت صنعت شده این است که دو جلسه با مسئولان این وزارتخانه گذاشته شده است تا هرچه سریع‌تر بتوانیم مجوزهای لازم را اخذ کنیم.

تسنیم

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar