مشکل اصلی خودروسازان و قطعه سازان کمبود نقدینگی است

پنجشنبه 23 خرداد 98 ساعت 14:32
مشکل اصلی خودروسازان و قطعه سازان کمبود نقدینگی است

دبیر انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد: هر یک از دو خودروساز مطرح کشور بین 80 تا 90 هزار دستگاه خودروی ناقص دارند که علت اصلی این موضوع کمبود نقدینگی است.

احمد نعمت بخش روز پنجشنبه افزود: با وجود اعلام روزهای اخیر ایران خودرو مبنی بر تکمیل بیش از 16 هزار دستگاه خودروی دارای کسری قطعه این شرکت و تحویل به مشتریان، هنوز هر یک از دو خودروساز مطرح کشور بین 80 تا 90 هزار دستگاه خودروی ناقص در کف کارخانجات خود دارند.

وی با ابراز تعجب از گفته اخیر مدیر تعزیرات حکومتی تهران در خصوص غیرواقعی بودن کمبود قطعه خودروسازان، گفت: ای کاش وی پیش از رسانه‌ای کردن این موضوع، با معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت مشورت کرده و اطلاعاتی دقیق‌تر به دست می‌آورد، چون معاون امور صنایع بطور هفتگی موضوع تأمین قطعات و تولید خودرو کشور را رصد کرده و ایران خودرو و سایپا هم به صورت مدوام، کمبود قطعات را به معاونت مذکور گزارش می‌دهند.

نعمت بخش تاکید کرد: بیان چنین مطالبی در وضعیت کنونی به معنای تضعیف تولید است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران یادآور شد: سال پیش وزارت صنعت تکلیف کرد که خودروسازان تولیدات خود تا پایان دی ماه را با همان قیمت‌های قبل به مشتریان بفروشند، موضوعی که زیان زیادی به اندازه 10 هزار میلیارد تومان به هر یک از این دو خودروساز وارد کرد.

وی برای مثال از خودروی پراید یاد کرد که سازمان حمایت قیمت تمام شده آن را 39 میلیون تومان اعلام کرده بود، ولی با دستور وزارت صنعت 22 میلیون تومان به فروش رفت و زیان 17 میلیون تومانی در هر خودروی پراید به سایپا وارد کرد، این مساله در نهایت موجب شد تا خودروسازان نتوانند طلب قطعه سازان را پرداخت کنند.

نعمت بخش اظهار داشت: امروز خودروسازان در حدود 20 هزار میلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند، این در حالی است که قطعه سازان بارها اعلام کرده‌اند در صورت پرداخت مطالبات، قادر به دور زدن تحریم‌ها هستند.

وی از ارسال نامه این انجمن به دفتر معاون نخست رئیس جمهوری خبر داد که به استناد ماده 101 برنامه پنجم توسعه و بند 90 اصل 44 قانون اساسی، اگر دولت قیمت کالایی را از قیمت واقعی آن کمتر تکلیف کند موظف به پرداخت کمک زیان به کارخانه تولیدکننده است.

این مقام صنفی با تاکید بر اینکه این پول باید به خودروسازان پرداخت شود، بیان داشت: بر این اساس مقرر شد 15 هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی و 844 میلیون یورو تسهیلات ارزی به خودروسازان داده شود که تاکنون فقط چهار هزار میلیارد تومان بخش ریالی آن در اسفند ماه گذشته محقق شده است.

وی با تکرار اینکه مشکل اصلی خودروسازان کمبود نقدینگی است، گفت: از دولت انتظار می‌رود به پرداخت تسهیلات یا کمک زیان به خودروسازان اقدام کند تا بتوانند مطالبات قطعه سازان را پرداخت کنند.

نعمت بخش تاکید کرد: دولت نباید با اتخاذ تصمیماتی مثل فروش خودرو به مشتریان با قیمت‌های قبلی، زمینه زیان خودروسازان به عنوان شرکت‌های سهامی عام را فراهم کند، چون مردم هم در این شرکت‌ها سهم دارند و متضرر می‌شوند.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar