مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی تمدید شود

شنبه 14 اردیبهشت 98 ساعت 15:27
مصوبه ترخیص خودروهای وارداتی تمدید شود

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، از اعتبار مصوبه تصویب شده در دی ماه سال اخیر برای ترخیص خودروها از گمرک تنها دو روز باقی مانده است در حالیکه در این مدت کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه خودرو ترخیص شده پس مدت مصوبه ضمن تسهیل در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها باید تمدید شود.

مهدی دادفر امروز در جلسه خبری در رابطه با روند رسیدگی به ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک اظهار کرد: با توجه این که در طول هفته اخیر شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت خودرو بوده‌ایم اولین روی سخن ما با مسؤولان قضائی بابت رسیدگی به پرونده‌های قضائی مربوط به فعالان حوزه تجارت و اقتصاد خودرو کشور که بیش از یک سال و نیم است که با مضامین مختلف مورد اتهام قرار گرفتند، است. تقاضای ما تسهیل در فرآیند رسیدگی است ضمن اینکه نگاه به این موضوع که همکاران ما در عمل واردات خودرو، علت نیستند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: اما در تمامی اتفاقاتی که در بحث واردات خودرو حادث شده است، همکاران ما معلول یک تصمیم نادرست بودند که یک‌شبه در سال ۹۵ و ۹۶ گرفته و منجر به تشکیل پرونده شده است. تقاضا این است که نوع نگاه علت و معلولی باشد و در ضمن رسیدگی و تسهیل در فرآیند آن، در پرونده‌هایی که مشخص شد کسی در فعالیت‌های خود به عنوان مجرم شناخته شد؛ طعم رأفت اسلامی را به آن‌ها بچشانند؛ چون که در زمینه واردات خودرو، تنها به دنبال کسب رضایت مردم و ایفای تعهدات خود بوده‌اند و اگر جرمی اتفاق افتاده، از روی اجبار و اکراه بوده و کسی قصد قانون‌شکنی نداشته است؛ ضمن این که همه ما موظف به رعایت قوانین و مقررات هستیم و هرکس که خلاف آن عمل کرده خود پاسخگو خواهد بود.

وی یادآوری کرد: در رابطه با خودروهای موجود در گمرک از سال ۹۷ بالغ بر ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرکات کشور باقی ماند و هنوز هم در گمرکات موجود است. در شانزدهم دی ماه ۹۷، هیأت دولت مصوبه‌ای مبنی بر فراهم شدن امکان خروج این شمار خودروی مانده در گمرک را صادر کرد. با وجود این این مصوبه که با نگاه گره‌گشایی از مشکل مردم و ایفای تعهدات واردکنندگان خودرو تصویب شد؛ تا امروز کمتر از ۱۰۰۰ دستگاه خودرو از بابت این مصوبه از گمرکات خارج شده است.

دادفر تصریح کرد: اعتبار این مصوبه از زمان صدور به مدت چهار ماه بوده است پس در شانزدهم ماه جاری این مصوبه بی‌اثر خواهد شد و تنها دو روز بیشتر تا اعتبار این فرصت باقی نمانده است ولی به خاطر ناهماهنگی در بین دستگاه‌ها، تقاضای ما این است که گروهی برای بررسی این موضوع تعیین شوند و مشخص کنند که چرا مصوبه‌ای که برای حل مشکلات مورد تاکید و مورد پیگیری قرار گرفت؛ پس از هشت مورد مکاتبه ما با رئیس جمهور، معاون نخست رئیس جمهور و … اجرا نشد؟

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با ذکر اینکه روز پیش یکی از مسئولان در وزارت صمت در طول مصاحبه‌ای اعلام کرده است که این وزارتخانه بالغ بر ۵۰۰۰ دستگاه خودرو مجوز و ثبت سفارش صادر کرده است؛ گفت: یقیناً درسته که ۵۰۰۰ ثبت سفارش انجام شده ولی زمانی که عدم همکاری بین بانک مرکزی و گمرکات وجود دارد که هزاران چالش ایجاد کرده و کارایی و اثربخشی مصوبه را عملاً از بین برده و هیچ کس نتیجه‌ای از آن نگرفته است؛ آیا رافع مسوولیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است؟

وی افزود: هزاران مشتری یک سال و نیم است که معطل دریافت خودروهای خود هستند که در گمرکات در معرض آسیب قرار گرفته است. یک سال و نیم است که عدم ایفای تعهدات واردکنندگان نسبت به مردم و خریداران، بازار خودرویی کشور را مورد تلاطم و تهاجم قرار داده است. اگر در وضعیت جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم؛ تصمیمات هم باید برای وضعیت بحران و جنگ اتخاذ شود. نمی‌شود که اقتصاد و مردم در وضعیت جنگی باشد ولی تصمیمات مسئولان برای این شرایط نباشد.

دادفر با ذکر اینکه کسب و کار واردکنندگان خودرو به کشور به طور کل تعطیل شده است افزود: ۱۵ هزار نفر مستقیماً در شرکت‌های واردکننده خودرو اعم از نمایندگی و غیر نمایندگی مشغول به کار بوده‌اند. هم اکنون تعداد افراد مشغول در این حوزه به ۲۵۰۰ نفر تبدیل شده است. فعالیت تعطیل شده و سرمایه‌ها همگی از بین رفته است.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه تکلیف ۵۰۰۰ خودرویی که از نظر وزارت صمت مشکلی برای ترخیص ندارند پس از اتمام مهلت مصوبه هیأت وزیران چه خواهد شد، گفت: در این مهلت چهار ماهه، وزارت صمت تنها ۱۰ روز است که پای کار آمده و تاکنون کمتر از ۱۰۰۰ خودرو ترخیص شده است. مهلت مصوبه هیأت وزیران دو روز دیگر به اتمام می‌رسد؛ لذا از دولت درخواست داریم که این مهلت را تمدید کند وگرنه همه چیز از بین رفته و ما دوباره به نقطه آغاز برمی‌گردیم.

به گفته دادفر، اگر مصوبه‌ای برای گره گشایی در کشور صادر می‌شود باید حداقل مهلت یک‌ساله داشته باشد چون که که سرعت رسیدگی به کارها در کشور به شدت کند است. با توجه به اینکه ۱۵ هزار خودرو در گمرکات دپو شده، با محاسبه نرخ ارز روز نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان خودرو در گمرک وجود دارد که همه متعلق به مردم است. بانک مرکزی در مصوبه دی ماه ۹۷ اعلام کرده است که ارز این خودروها، حواله سنا است. به عبارت دیگر چه از ارز ۴۲۰۰ و چه از ارز بازار آزاد استفاده شده باشد، باید برای ترخیص، مابه‌التفاوت به بانک مرکزی از این بابت پرداخت شود. این مابه‌التفاوت خود به خود قیمت را به قیمت فعلی بازار نزدیک می‌کند. این مابه‌التفاوت را باید از مردم گرفته و به دولت بپردازیم.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: از ۱۵ هزار خودروی موجود در گمرک، ۲۵۰۰ خودرو بر اساس نظر دستگاه قضائی دچار تخلف شده‌اند که این تعداد هم باید مورد بررسی قرار بگیرند. علاوه بر این از این شمار خودرو، ۴۷۰۰ دستگاه زیر ۱۵ هزار دلار هستند که اگر این‌ها به تنهایی وارد بازار شوند، می‌توانند کمی در بازار تعادل ایجاد کنند.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar