مطالبه ۶۰۰ میلیاردی قطعه سازان استان مرکزی از خودروسازان

پنج شنبه 13 دی 97 ساعت 12:14
مطالبه 600 میلیاردی قطعه سازان استان مرکزی از خودروسازان

استاندار مرکزی گفت: متاسفانه قطعه سازان استان مرکزی نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان از دو شرکت خودروساز ایران خودرو و سایپا مطالبه دارند.

سیدعلی آقازاده در جلسه بررسی مشکلات کارگری شهرستان ساوه که با حضور جمعی از مدیران صنایع و تشکلات کارگری در خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه برگزار شد، بر تلاش دولت به منظور حل مشکلات تاکید کرد و گفت: همه هم و غم دولت حل مشکلات اقتصادی کشور به خصوص صنایع است.

وی با اشاره به فعالیت قطعه سازان منحصر بفرد خودرو در استان مرکزی به خصوص در ساوه و زرندیه اظهار کرد: عمده مشکلات قطعه سازان مطالبات فشرده و انباشته شده‌ای است که قطعه سازان از خودروسازان ایران خودرو و ساپیا در قبال فروش محصولات خود طلب دارند.

وی کمبود مواد اولیه و خرید ارز برای انتقال مواد اولیه را از دیگر مشکلات صنایع شهرستان برشمرد و افزود: رقم خوبی برای قطعه سازان از طرف وزیر صنایع در نظر گرفته شده است که باعث خواهد شد مشکل نقدینگی و مطالبات قطعه سازان برطرف شود.

استاندار مرکزی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه قطعه سازان در تهران اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در نشستی که در این نمایشگاه تشکیل خواهیم داد با طرح مشکلات قطعه سازان در حضور دو گروه خودورساز بتوانیم پنجاه درصد مطالبات قطعه سازان را با رایزنی از طریق وزارت صنایع و پیگیری از خودروسازان دریافت کنیم در غیر اینصورت مطالبه قطعه سازان را از طریق مقام عالی وزارت صنایع و با تعامل مشترک استاندار و نمایندگان مجلس پیگیری خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه قطعه سازان استان مرکزی نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان از دو گروه خودروساز ایران خودرو و سایپا مطالبه دارند که اگر به فکر پرداخت این میزان مطالبه نباشیم و چاره اندیشی نشود قطعاً در آینده نزدیک مشکلات بزرگ و بحران در این کارخانجات را خواهیم دید.

آقازاده تصریح کرد: از تصمیمات مهمی که در خانه کارگر شهرستان ساوه اتخاذ شد تسریع در پیگیری مطالبات قطعه سازان از خودروسازان است که ظرف روزهای آینده دنبال خواهیم کرد.

محمدرضا منصوری نماینده ساوه و زرندیه در مجلس هم اظهار کرد: اجازه ندهیم معوقات کارگران از سه ماه عبور کرده و به چهار ماه برسد چون که تأخیر بیش از سه ماه در حقوق و مزایای کارگران هم باعث بحران اقتصادی در اقتصاد خانواده‌های کارگری شده و معیشت آنان را با مشکلات جدی رو به رو خواهد کرد و هم زمینه ساز بروز بحران و اعتصابات کارگری خواهد شد.

وی تصریح کرد: وضعیت اقتصادی کشور و مشکلات جامعه کارگری به طوری است که رفع آنها تلاش مضاعف مسئولان را می‌طلبد و باید برای حل مشکلات کمربندها را محکم ببندیم.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: فردی که خوابیده است را می‌شود بیدار کرد ولی کسی که خود را به خواب زده است را نمی‌توان از خواب بیدار کرد. به نظر می‌رسد بعضی از مسئولان را باید از خواب بیدار کرد تا اقدام عملی برای حل مشکلات مردم انجام دهند.

وی با اشاره به بروز فساد در بعضی از صنایع کشور به خصوص صنعت خودرو سازی اظهار کرد: پاسخگو بودن و نظارت دقیق بر فعالیت‌ها فساد را از بین خواهد برد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه افزود: خیلی از مشکلات صنایع در سطح استان و بخش دیگری در حوزه کلان کشور قابل پیگیری است تا با اتخاذ تصمیمات مناسب برای حل مشکلات چاره اندیشی شود.

در این نشست بعضی از مدیران صنایع به ذکر مشکلات خود پرداختند. کمبود نقدینگی، نبود سرمایه در گردش، مشکلات تأمین مواد اولیه، مشکلات ترخیص کالا از گمرک، از مشکلاتی بود که بعضی از صاحبان صنایع و کارفرمایان در این نشست مطرح کردند.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar