نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی بنابر درخواست قطعه سازان اجرایی شود

چهارشنبه 20 شهریور 98 ساعت 15:49
نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی بنابر درخواست قطعه سازان اجرایی شود

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان ضمن یاداوری وعده 844 میلیون یورویی دولت به قطعه سازان، گفت:‌ درخواست اعضای انجمن این است که بازپرداخت ریالی یا یورویی بنا بر درخواست وام گیرندگان انجام شود.

«آرش محبی نژاد»‌ افزود: شورای پول و اعتبار مهلت دریافت این تسهیلات ارزی را تمدید کرده و بانک مرکزی پرداخت آن را ابلاغ کرده است، ولی بانک‌های عامل از ابلاغ آن اظهار بی اطلاعی می‌کنند و یا تمایلی برای  پرداخت آن ندارند.

وی تصریح کرد:‌ بازپرداخت این تسهیلات به شکل ارزی پیش بینی شده که قطعه سازان استقبال چندانی از آن نخواهند کرد، چون مشخص نیست در 6 تا 9 ماه پس از دریافت این تسهیلات، قیمت ارز برای بازپرداخت چه رقمی باشد و چنین ریسکی را قطعه سازان نمی‌پذیرند.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان اظهار داشت:‌ تاکنون هیچ پرداختی از این محل به قطعه سازان انجام نشده است.

چهاردهم بهمن پارسال «فرشاد مقیمی» معاون وقت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه تخصصی کمیته خودرو از تخصیص چهار هزار میلیارد تومان به ایران خودرو و سایپا خبر داد.

براین اساس، مقرر شد برای تخصیص نقدینگی به خودروسازان با محوریت بانک مرکزی، 11 هزار میلیارد تومان در 2 بخش ریالی و ارزی پرداخت شود که شامل چهار هزار میلیارد تومان و 844 میلیون یورو بود که تاکنون بخش عمده مبلغ چهار هزار میلیارد تومان نقدینگی ریالی پرداخت شده، ولی خبری از پرداخت‌های ارزی نیست.

کمبود نقدینگی، مهم‌ترین مشکل قطعه سازان

وی ضمن یادآوری دیدار قطعه سازان با مدیرعامل جدید ایران خودرو، اظهار داشت: در این دیدار، مهم‌ترین مشکلات قطعه سازان که در صدر آنها موضوع نقدینگی قرار دارد، مطرح شد، علاوه براین اصلاح قیمت گذاری‌ها برپایه نرخ واقعی ارز و نرخ نهاده‌های تولید و به روز شدن اتوماتیک قیمت‌ها در بازه مثبت تا منفی 10 درصد قیمت‌های تولید و قیمت ارز از جمله مباحث مطرح شده بود.

به گفته محبی نژاد، اقدام نکردن خودروساز به تعریف منابع تأمین جدید و اصلاح قراردادهای موجود بین خودروسازان و قطعه سازان با رعایت انصاف و عدالت به عنوان دیگر درخواست‌های  قطعه سازان در این دیدار ارائه شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان اظهار داشت: خودروسازان به خاطر نداشتن نقدینگی، اقدام به تعریف منابع تأمین جدید می‌کنند، ولی این اقدام می‌تواند مقطعی مشکلات خودروسازان را حل کند، ولی برآورد می‌شود که به زیان خودروساز و قطعه ساز است و منابع جدید تأمین مالی، آن‌ها را در باتلاق نقدینگی گرفتار می‌کند.

وی اضافه کرد:‌ مدیرعامل جدید ایران خودرو بر شفاف سازی پرداخت‌ها و عملکرد خودروسازان تاکید دارد و از عبارت «اتاق شیشه‌ای» برای کاهش تبعیض و بی عدالتی در پرداختی‌ها در این دیدار استفاده کرد و در این دیدار راهکارهای پیشنهادی قطعه سازان برای کاهش مشکلات هم بیان شد که مهم‌ترین آن‌ها بسته چند بخشی رفع کسری نقدینگی بود.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar