نحوه پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ ها اعلام شد

دوشنبه 27 اسفند 97 ساعت 16:19
نحوه پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ ها اعلام شد

نحوه پرداخت عوارض الکترونیکی چهار آزادراه تهران ساوه، قزوین زنجان، تهران قزوین و تهران قم در نوروز ۹۸ اعلام شد.

با توجه به آغاز به کار چهار سامانه دریافت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها از بامداد ۲۸ اسفند ماه سال جاری جهت اخذ مبالغ مربوط که شامل آزادراه‌های تهران ساوه، قزوین زنجان، تهران قزوین و تهران قم می‌شود صاحبان خودرو می‌توانند از طریق اپلیکیشن های تاپ، کیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانک پارسیان و دستگاه‌های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه‌ها عوارض خود را پرداخت کنند.

روز پیش سید حسین میرشفیع معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل از دریافت الکترونیکی عوارض چهار آزادراه از بامداد ۲۸ اسفندماه سال جاری خبر داد و اعلام کرد که آزادراه‌های تهران ساوه، قزوین زنجان، تهران قزوین، تهران قم چهار آزادراهی هستند که از ۲۸ اسفند ماه سال جاری با سیستم اخذ الکترونیکی، عوارض دریافت می‌کنند.

به گفته این مقام مسئول، قیمت عوارض هیچ یک از آزادراه‌ها در نوروز ۱۳۹۸ افزایش نخواهد یافت و قیمت‌ها بر مبنای همان ارقامی است که طی سال ۱۳۹۷ اخذ می‌شد.

وی همچنین در خصوص اینکه پیش از این عنوان شده بود تا پایان سال جاری شش آزادراه و تا پایان تیر ماه سال آینده ۱۳ آزادراه دیگر به سیستم اخذ عوارض الکترونیکی مجهز می‌شوند، یادآوری کرد که قرار بود آزادراه‌های قزوین رشت و تهران پردیس هم همزمان با چهار آزادراه یاد شده عوارض را به طور الکترونیکی اخذ کنند، ولی علی‌رغم تجهیز به سیستم الکترونیکی به خاطر بعضی مسائل از جمله لزوم هماهنگی بیشتر قرار بر این شد که در سال آینده کار خود را شروع کنند.

مکانیزم اخذ عوارض الکترونیک آزادراه‌ها

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ضمن تشریح مکانیزم اخذ عوارض الکترونیک آزادراه‌ها، بیان کرد که با عبور هر خودرو از آزادراه‌های کشور، پلاک ماشین ثبت خواهد شد و امکان پرداخت از طریق درگاه‌های الکترونیک و یا کیف پول الکترونیک به طور اتوماتیک فراهم خواهد بود. علاوه بر این در صورت پرداخت نشدن عوارض، پیامکی به صاحب پلاک ارسال و در صورت شارژ کیف پول الکترونیکی در مهلت مقرر این رقم کسر می‌شود. همچنین فرد ۲۴ ساعت فرصت دارد تا این مبلغ را با استفاده از درگاه‌های الکترونیکی شبکه شتاب با روش و مکانیزم‌های تعریف شده پرداخت کند.

میرشفیع همچنین اعلام کرد در صورتی که ۷۲ ساعت از زمان عبور از جایگاه اخذ عوارض بگذرد و شخص اقدامی برای پرداخت نکند درصدی به مبلغ اصلی عوارض افزوده خواهد شد. لازم به ذکر است جایگاه‌های اخذ عوارض در مجتمع‌های خدمات رفاهی و گردشگری در طول آزادراه در نظر گرفته شده است تا در طول مسیر آزادراه هم امکان پرداخت عوارض به طور الکترونیکی از طریق این دستگاه‌ها با ثبت شمارهٔ خودرو مسیر فرآهم باشد. در عین حال امکان پرداخت از طریق دستگاه‌های خودپرداز کلیه بانک‌ها به وسیله دستگاه‌هایی که به همین منظور نصب خواهد شد و نرم افزارهای تعریف شده هم امکان‌پذیر است.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "نحوه پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ ها اعلام شد"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
شهرام
مهمان

آخر این طرح فقط شکسته.تا همین الان که حدود بیست روز از اجرای طرح گذشته کلی شاکی و مشکل داشته.برای خیلیها پیامک و عوارض اشتباه صادر شده.به زودی هم با جریمه های گسترده شاهد خواهیم بود.افرادی که به گفته خودشون حتی یک بار هم از آزادراه در این مدت عبوری نداشتن.البته خیلی ها هم که عبور داشتن براشون عوارضی نیومده.این یعنی خطا و ضعف بالای این سیستم .